Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text
Ibrahim Baylan är Socialdemokraternas nya partisekreterare och hans uppgift blir att med partirosen i högsta hugg hjälpa Mona Sahlin att uppvakta och fria till de allt mer kallsinniga väljarskarorna."Läget nu påminner starkt om början av 90-talet: massarbetslöshet, handfallen borgerlig regering", säger Baylan. Foto: CORNELIA NORDSTRÖM Ibrahim Baylan är Socialdemokraternas nya partisekreterare och hans uppgift blir att med partirosen i högsta hugg hjälpa Mona Sahlin att uppvakta och fria till de allt mer kallsinniga väljarskarorna."Läget nu påminner starkt om början av 90-talet: massarbetslöshet, handfallen borgerlig regering", säger Baylan. Foto: CORNELIA NORDSTRÖM

Han ska fria till väljarna

Annons:
FAKTA

Ålder: 36 år.
Kallas: Ibbe. Av alla inklusive Mona.
Familj: Hustru Anna, ekonom, och sonen Abraham, två och ett halvt år. ("Jag är själv döpt till Abraham men det var högst ohälsosamt att ha ett kristet namn i Turkiet på den tiden.")
Bor i: Umeå och Stockholm, men flyttar förmodligen helt och hållet till Stockholm nu.
Uppvuxen i: Byn Sahli i sydöstra Turkiet. Bodde 10 år där, 11 år i Norsborg och har nu bott 15 år i Umeå.
Mamma: Är kokerska på en förskola.
Pappa: Jobbar på ett lager i Huddinge.
Utbildning: Tog studenten i Botkyrka och har 120 poäng från Umeå universitet, i nationalekonomi, statistik, juridik och statskunskap.
Karriär: Militärtjänst, 97- 98 kårordförande i Umeå, 97- 01 ledamot av SSU:s styrelse, 00- 04 ombudsman i Unionen (tjänstledig därifrån), skolminister 04- 06, 06 riksdagsledamot, 06- 07 ledamot av utbildningsutskottet, hösten O7 pappaledig, 08 ordförande i trafikutskottet.
Goda egenskaper: Jag är glad, social, stresstålig och äger en viss humor.
Sämre egenskaper: Morgontrött. Kan vara otålig.
Gör vågen för: Att alla i Sverige har möjligheten att visa vad de går för.
Sågar: När människor på förhand döms utifrån kön eller hårfärg eller hudfärg, något som inte säger ett dugg om någon.
Motto: Det går!

Ibrahim Baylan, det är en lång väg från en liten bondby i sydöstra Turkiet till den svenska social-demokratiska partitoppen. Hur tog du dig ända dit?
- Det kan man verkligen undra. Och hade du frågat mig för femton år sedan ifall jag trodde att jag skulle ägna mig åt politik på heltid, då hade jag gapskrattat.
Vad trodde du då att du skulle göra?
- Jag stod i köket till restaurangen i Åhléns city och stekte hamburgare. Det var djup kris i Sverige då också och jag kände mig lyckligt lottad som hade ett jobb. Men när jag stekt ett par tusen köttbitar började det förlora sin lyster och jag beslöt mig för att börja studera istället.
I Umeå? Var det en ren slump?
- Nej, det var ett mycket medvetet val. Det här var när Lasermannen hade härjat och Ny demokrati satt i Sveriges riksdag. Det propagerades mycket mot oss som invandrat. Jag kände mig inte bedömd efter den jag var och det spreds ett missmod i Botkyrka, där jag bodde.
- Jag kände att jag ville så långt från Stockholm som möjligt, jag tog reda på vilka de mest avlägsna universitetsstäderna var; Lund och Umeå, visade det sig. Då tog jag fram en karta och ett måttband, Umeå slog Lund med några millimeter och jag, som aldrig varit längre norrut än Arlanda, packade en väska och satte mig på tåget dit. Och det har jag aldrig ångrat.

"Jag blev så förbannad"

Du började plugga. Men var kom politiken in i bilden?
- Jag var uppfylld av det här med att bli fördomsfullt bedömd. Den utlösande faktorn var ett "Rapport"-reportage där några invandrade riksdagsledamöter berättade hur tufft de hade det, att de var förföljda av rasister.
- Jag blev så förbannad. Över att vi invandrare fick vara ifred om vi städade eller var spärr-vakter eller stekte hamburgare, men gjorde vi något som kunde betraktas som statusfyllt och inflytelserikt, då skulle vi förföljas och trakasseras. Den ilskan förde mig in i politiken.
Din familj flyttade till Sverige efter militärkuppen i Turkiet 1980. Varför?
- Turkiet var mycket oroligt under hela 70-talet, det var Cypernkriget och politisk förföljelse och politiskt våld. När sen militären tog över blev det ännu tuffare.
- Min familj tillhörde den kristna assyrisk/syrianska minoriteten och när situationen förvärrades för folk i allmänheten så blev den ännu sämre för oss.
- Mina föräldrar insåg att skulle deras barn ha någon framtid, då måste de växa upp någon annanstans. Vi hade släktingar som arbetskraftinvandrat till Sverige på 60-talet, därför blev det naturligt för oss att söka oss hit.
Vad minns du av din barndom i Turkiet?
- Vi bodde i en avsides belägen by i distriktet Mardin, på syrianska kallade vi den Salhi. Där var det som i Sverige under 1700-talet, det fanns ingen el, inget rinnande vatten, inga vägar, inga fordon.
- Eftersom vi var självförsörjande bönder förväntades barnen bidra till i hushållet efter förmåga redan i fyra eller fem-års åldern. Min storebror hjälpte till med att valla getterna, men jag orkade inte i värmen, jag fick gå i en sorts klosterskola istället, en skola där man ägnade sig åt att skriva och läsa bibeln på arameiska, ett språk väldigt få talar.
Har du varit tillbaka i din barndomsby? Skulle du vilja se den igen?
- Jag har inte varit där, men när min son blir större skulle jag förstås vilja visa honom var hans pappa är född. Men jag har fortfarande inte känt mig mogen att åka dit. När vi levde där kände vi oss inte så välkomna alltid, vi stod längst ner på samhällsstegen. Blev det oroligt var vi alltid på förlorarnas sida.
- I Turkiet skulle alla vara turkar då, inga andra språk än turkiska accepterades. Det drabbade kurderna, men oss ännu värre eftersom vi dess-utom var kristna.
- När jag blev skolminister var jag plötsligt välkomnad tillbaka av den turkiska regeringen. Och mycket har förändrats i landet sen de velat komma med i EU. Förr eller senare vill jag dit igen, men inte ännu.

"Sågade upp min bröstkorg"

Hur var det att som liten syriansk parvel hamna i Sverige?
- Det var min smala lycka. Redan första skoldagen blev vi läkarundersökta, det visade sig att jag hade ett hjärtfel som jag inte visste om, det var därför jag varit så fysiskt svag. Jag fördes till Karolinska, man sågade upp min bröstkorg och lagade det som skulle lagas, exakt vad det var vet jag ännu inte, jag har så svårt att alls tänka på det där.
I Sverige blåser det allt kallare vindar mot flyktingar och invandrare nu. Känner du av det?
- Inte i Västerbotten. Det är det enda län där Sverigedemokraterna fortfarande inte har någon representant. Det är jag glad och stolt över.
- Läget nu påminner starkt om början av 90-talet: mass- arbetslöshet, handfallen borgerlig regering. Gör man inget kan det leda till tilltagande social oro.
Och vad ska man göra?
- Få folk att förstå att vi alla sitter i samma båt och måste sam-arbeta för att vända den. Vi får inte bara huka och låtsas som om inget har hänt, vi kan inte lämna dem som utpekas som problem åt sitt öde. Vi måste våga ta den här diskussionen.
Har din invandrarbakgrund varit till för- eller nackdel för dig i karriären?
- I början var trösklarna högre för mig, men när folk väl börjat lära känna mig var det nog ingen skillnad.
Det var Göran Persson som utnämnde dig till statsråd. Han vigde också dig och din fru. Ses ni ibland? Har du varit på Torp?
- Nej, jag har inte varit där, våra möten är mer sporadiska nu.
Nu är det Mona som gäller. Hon har också varit partisekreterare. Posten kan alltså vara ett steg mot den som partiledare. Och du är därmed - om sossarna återfår makten - en möjlig framtida statsminister. Sveriges Obama?
- Sakta i backarna, jag har bara varit partisekreterare i några timmar. Bara det känns stort och allt det där andra kan jag inte ge mig in på att spekulera i.
Vilken bok var det du sa att du just hade läst?
- Barack Obamas "Min far hade en dröm".

"Något måste jag gjort rätt"

Det vore tjänstefel av mig att inte på något vis komma in på den kungliga förlovningen. Är den till fördel för den sittande regeringen? När kungen gifte sig var det också valår och då blev det regeringsskifte. Fast då var det de borgerliga som tog över för första gången på 40 år.
- Jag tycker att det är patetiskt om vissa borgerliga debattörer sätter sitt hopp till ett prinsessbröllop. Då har man verkligen ingen tilltro till sin egen politik.
Slutligen, några av dina partikamrater muttrade i Expressen över din tillsättning, sa att du saknar utstrålning och karisma.
- Det där är väldigt subjektivt. Och något måste jag väl ha gjort rätt om jag först blev personvald av västerbottningarna i senaste valet och nu blivit tillsatt av en enig partistyrelse och partiledning.


Topplistan

Sex personer som Ibbe uppskattar:
Zlatan, om man haft en tiondel av hans talang!
Olof Palme, hans glödande engagemang.
Mona Sahlin, hennes öppenhet.
Min farfar, Isa Baylan, fördomsfri och optimistisk trots allt han hade gått igenom.
Barack Obama, hans enorma strål-glans.
Göran Persson, hans kraftfulla hållning.

PS!

Det var först när han kom hit som han lärde sig att födelsedagar är viktiga, något man firar. Men vilken var hans? frågade han sin mamma.
- Konstig fråga, tyckte hon. Men jag tror att du föddes när vi höll på att torka vindruvor till russin. Det gör man när det är som hetast.
Antagligen i början av september alltså. Men myndigheterna skrev den 15 mars i sina papper. Det gjorde de rutinmässigt. 1 januari, 15 mars, 1 juni eller 15 september.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

Elmander: "Nu kan jag gå obehindrat"

Om framstegen och kampen mot EM-klockan "Då känner jag inte så mycket."

Källström fick linda vaden vid träningen Läkaren lugnar: "Var bara en smäll."

"Vi har en stark grupp" Granqvist om hur Sverige ska slå alla stjärnlag.

"Mycket känslor på träningen" Så var Sveriges samling och presskonferens.

Hur tror du att det kommer gå för Sverige i sommarens EM-slutspel?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Hur tror du att det kommer gå för Sverige i sommarens EM-slutspel?

TV: "Ibland blir det så att man säger saker fel..."

Hamréns förklaring - kallade Mellberg "Sveriges bästa" Presskonferensen.

Svenska EM-truppen på plats i Visby Wernbloom: "Ska bli roligt som fan."

Se landslaget på Bromma flygplats Här samlas de för första gången.

Anton höftskadad - kan inte träna fullt inför semifinalen

Anton, Molly och Marcus - vilka går till final? Orosmoment stör uppladdningen.

Vem tror du kommer att få lämna "Let's dance" på fredag?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem tror du kommer att få lämna "Let's dance" på fredag?

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
BLOGG
NÖJE
SPORT
Annons:
MODEBLOGGEN
HÄLSA
EXTRA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
HÄLSA
MODE
MODE
ALLT OM BILAR
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
SPELA SPEL
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader