Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: AFP Foto: AFP

Hade 13 centimeter lång mask i ögat

Annons:

En läkare i Bombay i Indien tvingades till en snabb operation sedan en 75-årig patient klagat på svåra smärtor i ögat; bakom bindhinnan upptäckte doktor V. Seetharaman en 13 centimeter lång mask som slingrade sig vid slemhinnan.

"Den ringlade sig bakom konjunktivan" berättar Seetharaman som snabbt skar vid ögats hornhinna för att få bort parasiten från den mycket smärtkänsliga kroppsdelen. "Efter operationen fortsatte masken att röra på sig och hoppa i en halvtimme, det var otäckt" förtäljer patientens hustru som var närvarande vid ingreppet. Doktor Seetharaman har 30 års erfarenhet av att operera bort ögonmaskar, som kommer in i kroppen med föda och kan lägga ägg samt tränga in i hjärnan. Men vid tidigare operationer har det rört sig om parasiter på ett par centimeter. "Det här var nog ett rekord" säger Seetharaman.

Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:
LEDARE
Annons:
Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
NÖJE
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
ALLT OM MODE
REBECCA STELLA SIMONSSONS BLOGG
Annons:
DAGENS MAGASIN
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader