Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Frank "Satyam" Hougen. Foto: Stefan Söderström Frank "Satyam" Hougen. Foto: Stefan Söderström

Gurun: Englagård handlar om kärlek

Annons:
FAKTA

Frank Hougen


Frank Hougen är född 27 september 1972 i Dröbak, Norge.
Sen 1999 har han ett ”internationellt mediumcetrifikat”. Han är främst verksam på Englagård men leder också mediumutbildningar i större städer i Norge och Sverige.
2003 tog han sig ett nytt namn – Satyam – som han menar innebär att leva och ge uttryck för sanningen.

Förutom kurserna får Frank Hougen även inkomster från hemsidesverksamhet, bland annat genom att länka till och informera om utlåningsbolaget Freedom Finance. Nu ska köpa Lerbäck hotell och gästgifveri för att ha kurser riktade mot företagare.

Frank Hougen och fotografen Stefan Jareteg har startat filmbolaget Englafilm. De ska producera filmen Rånarenglarna som handlar om fem kriminella och deras ”inre resa”. Enligt Frank Hougen är det andevärlden som står för filmens manus.

Läs mer om
Englagårds ägare och andlige ledare, Frank "Satyam" Hougen tycker inte att han utnyttjar sökande eller sköra människor för att tjäna pengar.
Om sina lyxbilar säger han till Expressen:
- Ibland tycker jag om att köra fort.
Skatteverket har tidigare ifrågasatt Frank Hougens låga inkomster. Att han deklarerar så lite pengar men samtidigt är registrerad innehavare av sju bilar, varav två Lexus och en Ferrari, tycker han inte är underligt.
– Ibland tycker jag om att köra fort – ibland långsamt. Lexusarna är företagets, sen kör jag privat en gammal Saab 900 från 87.

"Handlar om kärlek"

Den röda Ferrarin är avställd.
– Det är en sommarbil. Jag har länge drömt om en röd Ferrari, men har tyvärr inte kunnat köra den den sista tiden.
– Englagård handlar om kärlek, om att ge. Och vi har trygghetsgaranti, den som inte är nöjd får pengarna tillbaka.
Robert Lindblom, medium och shaman, och healern Raphael Mabo är också kursledare på Englagård och arbetar i stort sett gratis. De får bara mat och husrum. I gengäld kan de göra gratis reklam för sig själva och tjäna pengar på privata sessioner med kursdeltagarna.
Robert Lindblom säger att han tar sitt arbete på största allvar.
– Vi på Englagård hjälper människor att må bättre, att gå vidare i livet, inte lura dem på pengar.

"Inte så intressant"

Enligt skatteverket tjänar inte heller Robert så mycket. 2007 nolltaxerade han. Under hela millenniet har han tjänat 11 500 kr.
– 2007 utbildade jag mig och hade inga inkomster. Först sista året har jag börjat arbeta professionellt. Sen har jag fått ekonomisk hjälp av min sambo.  Pengar och andra materiella tillgångar kan visst vara trevligt men är inte det viktigaste i livet.
Raphael Mabo vill inte gärna tala om sin ekonomi.
– Det är väl inte så intressant.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

JUST NU: "Olsson får en smäll och blöder i näsan"

Axel Pileby punktmarkerar Sverige 11.25: Uppsnack och senaste nytt. 11.30: Landslaget tränar på Råsunda. 13.00, LIVE-TV: Se presskonferensen med Zlatan.

Hamréns EM-taktik - byta elva Öppnar för rotationssystem: "Kan bli olika startelvor".

Domarbasens hemliga möte med EM-truppen

Spelarna informeras om nya tuffa EM-reglerna i kväll "Det gäller att anpassa sig".

KRISTOFFERSSON: "Självklart är det bra att spelare och domare skyddas, men..."

Annons:
LEDARE
MÄSTARNAS MÄSTARE

"Gick längre än vad jag trodde"

Anna Le Moine förlorade i nattduellen i kvällens semifinal Åkte ut ur tävlingen.

Jönsson fick stryk av Wiberg "Så nära men ändå så långt bort."

Wislander var nervös inför elhinderbanan "Känner mig gråtfärdig."

Vem tror du vinner årets "Mästarnas mästare"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem tror du vinner årets "Mästarnas mästare"?

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
SPORT
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
SPORT
EXTRA
Annons:
NÖJE
MODEBLOGGEN
DAGENS MAGASIN
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader