Prinsessa Märtha Louise påstod att hon kan tala med både med änglar och djur.
- Jag är glad att jag inte levde för ett par hundra år sedan, då hade jag säkert blivit bränd på bål, säger prinsessan nu.
I dag ger sig författaren Jan Guillou in i debatten:
- Hon måste söka läkarhjälp.
Den 22 augusti öppnar den norska prinsessan Märtha Louise, 36, sin speciella änglaskola – Astarte Education – som erbjuder treåriga utbildningar inom healing, reading, kristaller och beröring.
"Ljusvarelser"
Prinsessan vill lära ut hur man kan kommunicera med änglar och djur.
– Änglar är inte fysiska. De är ljusvarelser, kärlek och Guds sändebud till oss. Jag har väldigt stor förståelse för att många människor har problem med att förstå detta, säger prinsessa Märtha Louise i en exklusive intervju med norska NRK, Norges motsvarighet till Sveriges Television.
På skolans hemsida förklarar prinsessan att hon är utbildad sjukgymnast och är terapeut i Rosenterapi som är en alternativmedicinsk disciplin grundad i teorin att förträngda minnen och känslor lagras i kroppen.
”Jag har lärt mig att kommunicera med djur på en djupare nivå. Det var medan jag höll på med hästar tog jag upp kontakten med änglar”, skriver hon.
– Jag är väldigt glad över att jag inte levde för ett par hundra år sedan, då hade jag säkert blivit bränd på bål, säger Märtha Louise till NRK.
Missuppfattning
Författaren Jan Guillou, som skrivit om häxprocesserna, tycker att prinsessan har missuppfattat historien:
– Det hade hon naturligtvis inte blivit. Hon hade fått ett samtal från sin präst och han hade sagt, detta kanske var en välsignelse. Alla djävlar kunde tala med änglar förr i världen. Man bad till helgonen till exempel, för att de i sin tur skulle vända sig till jungfru Maria för att hon i sin tur skulle vända sig till Gud.
”Då är man lite knäpp”
Guillou säger att alla katoliker hävdar att de kan kommunicera med änglar – det är inte unikt för prinsessan.
– Men är man inte katolik och ändå påstår att man kan tala med änglar då är man lite knäpp. Särskilt om man lägger till att man kan prata med hästar och katter.
– Då bör man söka läkarvård, säger Guillou.