Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
RISKERAR ÅTTA ÅR. Förre polischefen Göran Lindberg har suttit häktad på Kronobergshäktet i Stockholm sedan 25 januari i år. Han riskerar upp till åtta års fängelse om han döms för de brott han kommer att åtalas för. Foto: SUVAD MRKONJIC RISKERAR ÅTTA ÅR. Förre polischefen Göran Lindberg har suttit häktad på Kronobergshäktet i Stockholm sedan 25 januari i år. Han riskerar upp till åtta års fängelse om han döms för de brott han kommer att åtalas för. Foto: SUVAD MRKONJIC

Göran Lindberg försvarar sina sexköp: "Det är fel på lagen"

Annons:
FAKTA

Detta här hänt


"LINDA UTNYTTJADES".
29-åriga "Linda" är en av kvinnorna som utnyttjats av Göran Lindberg. Hon har berättat i Expressen hur Lindberg fotograferade henne och förmedlade kontakter till andra män som deltog vid gruppsexträffar där de utnyttjade "Linda".
MISSTÄNKT SEXNÄTVERK.
Under sommaren 2009 inträffade ett mystiskt dödsfall i Stockholmsförorten Bredäng, då en 60-årig miljonär föll ut från en balkong. Polisutredningen efter dödsfallet ledde polisen till ett misstänkt sexnätverk där Göran Lindberg dök upp.
GREPS I FALUN.25 januari i år greps Göran Lindberg - som fick öknamnet "Kapten klänning" på grund av hans ihärdiga propagerande för kvinnors rättigheter under sin tid som länspolismästare i Uppsala - vid en bensinmack i Falun efter längre tids hemlig spaning.
HÄKTADES I JANUARI.28 januari häktades han vid Södertörns tingsrätt på sannolika skäl misstänkt för våldtäkt och förberedelse till grov våldtäkt mot barn. Sedan dess har han suttit häktad på Kronobergshäktet i Stockholm.
MEDGER SEXKÖP.Göran Lindberg, 64, medger att han köpt sex vid 23 tillfällen. Åtalet kommer att omfatta 27 fall av brott mot sexköpslagen. Han kommer även åtalas som misstänkt för grov våldtäkt, våldtäkt och koppleri. Åtal väntas 23 juni. Han riskerar upp till åtta års fängelse om han döms för de brott han kommer åtalas för.

Tidigare artiklar
Läs mer om
Göran Lindberg, 64, misstänks för våldtäkter, koppleri - och 27 fall av sexköp.
Expressen kan i dag avslöja att den förre polischefen inte tycker han gjort fel när han köpt sex.
- Han ser fram emot att få diskutera sexköpslagen när hans fall prövas i domstol, säger en källa.
3 juni - två dagar före midsommarafton - väntas åtal mot den förre polischefen. Göran Lindberg kommer att åtalas för flera fall av våldtäkt, koppleri - och 27 fall av brott mot sexköpslagen.
Han erkänner att han köpt och betalat för sex vid 23 tillfällen.
- Han misstänks ha köpt sexuella tjänster från nio kvinnor, säger en källa med insyn.

På flera orter

Den yngsta kvinnan var 17, den äldsta 39 år. Merparten av brotten misstänks ha skett i lägenheter och på hotell i centrala Stockholm. Göran Lindberg misstänks också ha träffat kvinnor och köpt sex på flera andra orter i Sverige: i Tibro, Hässleholm, Falun, Örebro län, Linköping - och Uppsala, där han tidigare tjänstgjorde som länspolismästare.

Greps i Falun

Göran Lindberg greps på en bensinmack i Falun 25 januari i år efter en månads hemlig spaning, där också Säkerhetspolisen, Säpo, var delaktig. Sedan dess har han suttit häktad på Kronobergshäktet i Stockholm.
Den förre polischefen har, enligt Expressens källor, varit väl medveten om att han brutit mot lagen då han betalat för sexuella tjänster - men han tycker inte att han gjort något fel. Felet ligger i lagstiftningen, anser han.
- Han ser fram emot att föra en diskussion i rätten kring sexköpslagen. Han anser inte att sexköp borde ha kriminaliserats. Han anser inte att det borde vara brottsligt.
1999 blev sexköp kriminaliserat. Sedan dess är det förbjudet att betala för tillfällig sexuell förbindelse i Sverige. Den som begår brott mot sexköpslagen riskerar böter eller fängelse i högst sex månader. Det gäller både den som betalar för en sexuell förbindelse - och den som utnyttjar en tillfällig sexuell förbindelse som någon annan betalar för.

Riskerar åtta års fängelse

Göran Lindberg riskerar upp till åtta års fängelse om han döms för de brott han kommer att åtalas för.
Kammaråklagare Håkan Roswall, som leder polisutredningen, vill inte kommentera Expressens uppgifter om polischefens inställning till sexköpslagen:
- Eftersom åtal inte är väckt är förundersökningen inte offentlig, säger han.
Expressen har förgäves sökt Göran Lindbergs advokat Karl Harling.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
LET'S DANCE

Anton och Molly till final i Let's Dance

Tre danspar har blivit två I kvällens semifinal åkte Marcus Schenkenberg ut.

BILDEXTRA! Allt från semifinalen i årets "Let's dance" Läs liverapporten här!

Var det rätt att Marcus Schenkenberg åkte ut i kvällens "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt att Marcus Schenkenberg åkte ut i kvällens "Let's dance"?

MALIN COLLIN: "Anton Hysén är den nya Måns Zelmerlöw" Läs krönika här!

Molly Nutley har haft hög frånvaro från skolan Har fasat för att behöva gå om.

Annons:

Här är Loreens sista repetition

Finslipar in i det sista Se hela uppträdandet från Crystal Hall i Baku.

Här grips de i Baku inför SVT:s team Diktaturen rensade bort demonstranterna.

Sanningen bakom svajiga semin

Loreens show blev skakig "Jag fattar att folk reagerade."

Vad får Loreen för placering i Eurovisionfinalen?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vad får Loreen för placering i Eurovisionfinalen?

ANDERS NUNSTEDT: Loreen levererade i semin – trots nervpressen.

Här är bidragen som gick vidare från semifinal 2

Samtliga 26 länder är spikade inför lördagens Eurovisionfinal Se vilka här!

Kändiseliten hyllar Loreen på Twitter

Lovorden haglar över sångerskan "Loreen åh så fint", skriver Eva Dahlgren.

Mark Levengood sågar Eurovisionprogramledarna Twittrar ut sitt missnöje.

Loreen tippar på bidrag som kan segra i ESC-finalen Om hon inte själv vinner.

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
BLOGG
NÖJE
SPORT
Annons:
MODEBLOGGEN
MODE
HÄLSA
EXTRA
WEBBTEST
HÄLSA
ALLT OM BILAR
SANKTAN
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
MODE
MODE
ALLT OM BILAR
Kultur
MODE
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader