Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Anna Hã Llams / Expressen Foto: Anna Hã Llams / Expressen

Göran Greider: "Förmodligen är han körd"

Annons:
Tidigare artiklar
GOTLAND. S-ledaren Håkan Juholt klarade partiledardebatten utan ödesdigra misstag.
Men nu väntar pressande möten med partiets verkställande utskott.
Håkan Juholt var nöjd med sin insats efter riksdagsdebatten. Han tror fortfarande att han leder Socialdemokraterna i valet 2014, trots fadäsen vid försvarskonferensen i Sälen, fortsatt sjunkande opinionssiffror och kritiken mot valet av gruppsekreterare i riksdagen.
Han måste dock klara ett omval vid S-kongressen 2013.
– Jag går till kongressen och begär ett fortsatt mandat och förtroende, och jag tror att det är jag som kommer att leda partiet i valet 2014. Men ytterst avgörs det av partiets medlemmar, inga andra.

Höjda röster

Men allt fler har börjat räkna ut honom.
Socialdemokratiska Dala-Demokratens chefredaktör Göran Greider skriver: "Förmodligen är han körd. Det är bara att inse. Han är ohjälpligt skadeskjuten av medierna, av krypskyttar på den högra kanten i sitt eget parti – samt av sig själv."
S-märkta Folkbladets chefredaktör Widar Andersson tycker att socialdemokratin håller på att förvandlas till ett skämt: "Jag kan inte förstå Håkan Juholts upprepade fadäser och faktafel på något annat sätt än att han aldrig riktigt insett sitt uppdrags dimensioner. Eller är det så att uppdragets dimensioner helt enkelt inte passar honom?"

"En belastning"

S-regionrådet på Gotland, Åke Svensson, tror inte att Juholt överlever som partiledare till kongressen. Till Gotlands Tidningar säger Svensson att "han är en belastning för oss ute i kommuner och regioner. "
– Det vore märkligt om det inte reses sådana röster med det opinionsläge vi har, säger Juholt.
Anders Johansson, kommunalråd i Sigtuna och ledamot av partistyrelsen, anser att läget är extremt allvarligt:
– Förtroendet har fortsatt att rasa för partiet och partiordföranden.
Han vill nu avvakta det verkställande utskottets (VU) bedömning av läget.

VU avgör

VU:s tvådagarsmöte inleds på torsdagen. Ledamoten Sven-Erik Österberg säger att mötet skulle handla om en strategi för politiken under det kommande året men att det nu kommer att handla även om andra frågor. En sådan är att LO krävt klarhet i om Juholt försökte plocka bort förslaget om höjd a-kassa ur budgetmotionen. Österberg vill inte spekulera i om Juholts ställning tas upp.
Riksdagsledamoten Eva-Lena Jansson tycker att situationen är otroligt smärtsam och svår. På frågan om hon har förtroende för Juholt blir svaret:
– Förtroendet är väldigt skadat.
TT: Kan han sitta kvar?
– Det vet jag inte. Det är en fråga för verkställande utskottet.
TT
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
LET'S DANCE

LIVE: Vem segrar - Molly eller Anton?

JUST NU: Följ dansfesten på Expressen.se Vi rapporterar direkt från studion.

Expressens läsare har fått säga sitt om "Let's dance"-finalisterna Kolla här!

Fotbollsspelaren drar nytta av sin bak i finalen "Jag får skaka den lite extra."

MALIN COLLIN: "Kändisungarna" dansade bäst - därför är de här Läs krönikan.

Anton Hysén hyllar sin motståndare "Det är inte många som är som Molly."

Molly Nutley får eld på kvällens show Men Anton Hyséns danslyft är i fara.

Doldislivet över för Anton Hysén "Let's dance"-stjärnan om sitt nya kändisliv.

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
BLOGG
EXTRA
MODEBLOGGEN
Annons:
SPORT
EXTRA
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader