Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Lennart Pettersson (C). Lennart Pettersson (C).

Vad har du gjort för Dawit Isaak, Lennart Pettersson (C)?

Annons:
Läs mer om
Den svenske journalisten Dawit Isaak har nu suttit fängslad i Eritrea i 3139 dagar. UD arbetar med tyst diplomati. Expressen.se frågar därför ut en riksdagsledamot om dagen. I dag: Lennart Pettersson (C)
Vad har du gjort för Dawit Isaak Lennart Pettersson?
- Personligen har jag inte gjort något.
Vad kan du göra mer?
- Enligt uppgift arbetar regeringen och UD med ärendet och som företrädare för riksdagsmajoriteten har de mitt fulla förtroende att hantera frågan.  

Så säger UD

Varje dag ringer Expressen.se upp UD:s presstjänst för att höra vad man från UD:s sida har gjort för att lösa Dawit Isaaks situation.
Barbro Elm svarar den 28 april 2010:
- Det är ett prioriterat ärende för UD och vi arbetar kontinuerligt med det. Men vi går inte in på detaljerna i det arbetet.
Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:
Annons:
Annons:
Journalisten Dawit Isaak har nu suttit fängslad i Eritrea i:
Free Dawit
Annons:
TYCK TILL!

Gör svenska regeringen för lite för att få hem Dawit Isaak?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Gör svenska regeringen för lite för att få hem Dawit Isaak?

NYHETER
NYHETER
Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader