Ljusglimten: Dawit Isaak lever.
Men för elfte året i rad uteblir han från sitt eget födelsedagsfirande när han i dag fyller 48 år.
Diktaturen Eritrea håller fortfarande honom fången - utan rättegång, utan formella anklagelser.
- Det är fruktansvärt. Det är en mardröm för honom och för familjen så klart, säger Leif Öbrink, ordförande för föreningen "Free Dawit Isaak".
Ingen vet var Dawit Isaak hålls fången eller hur han mår. Den eritreanska regimen vägrar att förmedla kontakt eller låta någon träffa journalisten.
Men för bara någon månad sedan kom en liten ljusglimt. Dawit Isaak lever fortfarande.
"Vi vet att han lever"
Enligt uppgifter till organisationer Reportrar utan gränser är han en av de fyra journalister och oppositionella som greps 2001 som ännu är i livet.
- Ja, vi vet att han fortfarande lever. Jag fick samma uppgifter från ett helt annat håll. Men vi vet inte hur han mår eller hur han har det, säger Leif Öbrink.
I Sverige fortsätter kampen för att hans familj ska få tillbaka sin make och pappa.
- Jag har nyligen haft ett möte med UD. Vi kämpar på för att hitta en ingång och en lösning på det här, säger Leif Öbrink.
- Precis som med journalisterna Martin Schibbye och Johan Persson jobbar de oerhört hårt här också. Men så länge vi har med en diktator att göra så hjälper det inte. Det är tyvärr inte mycket vi kan göra, han lyssnar ju inte på någon.
Vill skapa opinion i Eritrea
Stödföreningen sätter nu sitt hopp till uppgifter om en pågående maktkamp i de styrande lagren i Eritrea.
- Vi vet att det är så och att det är många som väntar på vad som kommer att hända när presidenten inte finns kvar längre, säger Leif Öbrink.
Tills att en förändring sker arbetar föreningen med att försöka skapa opinion i diktaturen - bland annat genom en nyligen genomförd telefonkampanj.
- Det oroar regimen om folk börjar ställa frågor, det skapar en press, säger Leif Öbrink.