Den franska ambassaden i Sverige har skickat en grupp till riksdagen för att fråga ut den folkpartistiska riksdagsledamoten Camilla Lindberg.
- Det känns obehagligt att de kollar upp mig, säger Lindberg till TT.
Camilla Lindberg arbetar för integritet på internet och röstade mot sin egen regering i FRA-omröstningen i riksdagen i juni i år. Hon har också varit aktiv i debatten om EU:s telekompaket som stoppades av EU-parlamentet tidigare i år. Den europeiska debatten handlar till stor del om möjligheten för enskilda länder att stänga av fildelare och att stänga internetsidor.
Slutförhandlingarna om telekompaketet påbörjas nu i veckan, med Sveriges infrastrukturminister Åsa Torstensson som huvudansvarig. Frankrike har röstat igenom en lag som ger möjlighet att stänga av fildelare.
Mycket brådskande
I förra veckan blev Lindberg kontaktad av ett ambassadråd på den franska ambassaden i Stockholm.
- Jag har normalt ingen som helst kontakt med den franska ambassaden och i förra veckan blev jag uppringd av dem och det var mycket brådskande, säger Lindberg.
- De kom till riksdagen och de började prata om min syn på internet och telekompaketet och varför jag hade en så naiv syn så att man inte skulle kunna stänga av sidor. Jag sade att vi har olika syn, ni representerar Frankrike och ni tycker att det är ok att stänga av sidor och det gör vi inte i Sverige. Men du måste förstå att den franska vägen att stänga av är den enda lösningen, sade de.
Bekräftar mötet
Marc Sevies, presstalesman på den franska ambassaden i Stockholm, bekräftar att mötet mellan Lindberg och ambassadrådet Olivier Lacroix ägde rum i riksdagen i fredags.
- Men meningen med mötet var bara att samla information om uppfattningar om hur internet ska regleras. Vi försökte inte påverka hennes syn på något sätt, säger Sevies.
En ståndpunkt Camilla Lindberg är helt främmande för.
- Det handlade uttryckligen om att stänga av internetsidor. Det var väldigt tydligt vad de ville och det kan man inte ta miste på, säger Lindberg till TT.
Känns konstigt
Lindberg tycker att det känns udda att en utländsk ambassad har kartlagt hennes åsikter och politiska agerande.
- Det här känns konstigt. Jag har aldrig varit med om att en ambassad har kontaktat mig för att jag tycker fel i en fråga, det är för mig mycket märkligt, säger Lindberg till TT.
- Men telekompaketet ligger hos Åsa Torstensson nu och jag och några i min partigrupp har varit ganska drivande för att hon måste stå på sig, att man inte kan stänga av internetsidor hur som helst. Och jag är en ganska högljudd röst i de här frågorna.
Var deras syfte att påverka dig som riksdagsledamot?
- Ja, absolut, säger Lindberg.