Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Under minst ett år samarbetade kollegerna genom att stämpla åt varandra för att få betalt för timmar de inte jobbade. Foto: Scanpix Under minst ett år samarbetade kollegerna genom att stämpla åt varandra för att få betalt för timmar de inte jobbade. Foto: Scanpix

Flera stämpelfuskare avslöjade i Vilhelmina

Annons:

Nio anställda i äldreomsorgen i Wilhelmina fuskade systematisk med sina arbetstider.

Till slut fick en kollega nog och slog larm.

Efter en kontroll visade det sig att de nio hade lurat kommunen på 500 arbetstimmar det senaste året.

– De har brustit allvarligt i sitt ansvarstagande, säger kommunchefen Karl-Johan Ottosson.

De nio personerna var i olika åldrar, både män och kvinnor och hade jobbat olika länge i Wilhelminas äldreomsorg.

Under minst ett år samarbetade de genom att stämpla åt varandra för att få betalt för timmar de inte jobbade.

På ett år lurade de kommunen på 500 timmar, eller ungefär 70 000 kronor.

"En del mer chockade"

På måndagen fick de alla beskedet att de blivit av med sina jobb och polisanmälts av kommunen. De kommer också bli återbetalningsskyldiga.

– En del var mer chockade än andra. En del förstod nog att de skulle bli påkomna. De sa inte så mycket, säger kommunchefen Karl-Johan Ottosson om de anställdas reaktioner.

Fuskarna kunde avslöja efter att en annan kollega tröttnat på deras stämpelsamarbete. Då kontrollerades de av kommunen som kunde se att misstankarna stämde.

– Det flextidssystem som vi använder ger frihet under ansvar. De här personerna har brustit allvarligt i sitt ansvarstagande. Det är skattepengar, och varenda skattekrona ska ge effekt. Det har det inte gjort den här gången, säger Karl-Johan Ottosson.

"Stor förtroendeskada"

Det var kommunstyrelsens arbetsutskott som på måndagen beslutade att fuskarna skulle sägas upp. Nu ska det ske förhandlingar om villkoren för uppsägningarna.

– Det är en stor förtroendeskada att man har missbrukat det förtroendet som det innebär att få signera sin egen arbetstid, säger kommunalrådet Åke Nilsson (S).

SVT:s Västerbottensnytt rapporterade först om händelsen.

Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:

LIVE-TV: Polisen: Vi har tillräckliga resurser

Expressens Jens L'Estrade rapporterar direkt från Rågsved "Primetime" följer händelseutvecklingen.

Annons:

TV: Kvinnorna bygger upp det nya Rwanda

Marguerite fick inget jobb i Sverige Flyttade tillbaka – och blev senator.

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
ALLT OM MODE
REBECCA STELLA SIMONSSONS BLOGG
Annons:
DAGENS MAGASIN
MEST SETT I DAG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader