Storlek på text:
Skriv ut text
Efter fiaskot i EU-valet för Vänsterpartiet kräver högt uppsatta partikamrater att Lars Ohly avgår. Foto: Olle Sporrong Efter fiaskot i EU-valet för Vänsterpartiet kräver högt uppsatta partikamrater att Lars Ohly avgår. Foto: Olle Sporrong

Flera kräver Ohlys avgång efter valfiasko

Annons:
Läs mer om
Efter fiaskot i EU-valet för Vänsterpartiet kräver högt uppsatta partikamrater att Lars Ohly avgår. Avslöjandet kommer från Politikerbloggen som samlat in hundratals enkätsvar från Vänsterpartister i hela Sverige.
- Lars förtroende blev lågt från början och det kanske aldrig går att reparera, skriver en svarande.
Fler än hälften av väljarna lämnade Vänsterpartiet i årets EU-val och partiet förlorade ett av sina mandat.
– Det är vi som inte lyckats kommunicera den här framtidsinriktade samhällsomvandlingen med positiva begrepp och positiva värdeladdade ord utan istället varit lite gnälliga och bakåtsträvande i människors ögon, analyserar Lars Ohly valresultatet i TV4 Nyheterna.
Politikerbloggen har skickat enkätfrågor via e-post till 1300 av landets förtroendevalda Vänsterpartister.
Frågorna handlar om valresultatet, Lars Ohlys ansvar för detta och förtroendet för honom.
Hundratals svarade på enkäten. Besvikelsen inför valresultatet är starkt.
– Katastrof, värre kunde det inte bli, skriver en av de svarande.

Saknar Schyman

Ett 30-tal av de svarande riktar hård kritik mot Lars Ohly och vill byta ut honom.
– Partiet skulle behöva någon som är ren från kommuniststämpeln, skriver en svarande.
Lars Ohly har inga planer på att avgå. Han har suttit i fem år och planerar att sitta i fem år till.
– Det är inte någon diskussion jag tycker är viktig att föra just nu, säger Lars Ohly till TV4 Nyheterna.
Han medger dock i samma intervju att det var ett "avgörande misstag" att han fortsatte kalla sig kommunist efter att ha valts till partiledare.
De som är kritiska saknar ofta förra partiledaren Gudrun Schyman. Hon var mer optimistisk, karismatisk och en bättre representant för ett feministiskt parti tycker de.
– Personligen så är jag helt övertygad om att med Gudrun som ledare hade vi plockat fler platser i Bryssel, skriver en svarande.

Sjöstedt och Brink nämns

Istället för Lars Ohly vill de flesta kritikerna se förre EU-parlamentarikern för Vänsterpartiet Jonas Sjöstedt. Ett annat namn som nämns är Josefin Brink.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
BIRROS BORD
Senaste nytt
EXTRA
Annons:
Mest läst i dag
BLOGG
SPORT
Annons:
NÖJE
SPORT
EXTRA
Annons:
SPORT
FEATURE
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
KULTUR
MODE
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
HÄLSA
LEVA & BO
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader