Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Film har släppts på kidnappade Johan

Annons:
DETTA HAR HÄNT

• Johan Gustafsson, 37, skulle åka motorcykel från Stockholm till Sydafrika tillsammans med en 32-årig vän - den 4 oktober förra året satte de i gång.

• De skildes åt när Gustafsson skulle åka till Mali och staden Timbuktu. Båda svenskarna bloggade flitigt från sin resa - och i en av de sista filmerna som Gustafsson lagt upp på nätet berättar han att han ska åka till Mali medan hans vän ska åka till Senegal och att de sedan ska mötas igen.

• Kidnappningen skedde den 25 november när han åt middag på en restaurang i Timbuktu tillsammans med Sjaak Rijke från Nederländerna, Stephen Malcolm från Sydafrika och turistguiden Ali Maiga. Med dem var också en tysk medborgare som sköts till döds i samband med kidnappningen.

• Den 9 december tog al-Qaidas nordafrikanska gren på sig kidnappningen och släppte en bild på gisslan.

• I början av oktober skriver nyhetsbyrån TT att de har uppgifter om att svensken är vid liv.

• Fredagen den 13 juli publiceras en film där Gustafsson håller upp ett brev daterat den 28 januari 2012 och säger:

– Mitt namn är Johan Gustafsson, jag kommer från Sverige. Jag har mottagit det här brevet. Jag är tillfångatagen av al-Qaida men är vid god hälsa

Mali

• Mali är tre gånger så stort som Sverige och har 15 miljoner invånare, de flesta sunnimuslimer.

• Mali sågs som ganska stabil demokrati fram till militärkuppen i mars. Kuppmakarna menade att armén inte fått medel nog för att bekämpa ett tuareguppror i norr. Senare utnämndes parlamentets talman till tillfällig president.

• Tuaregrebellerna hade gott om vapen efter att ha tjänat Muammar Gaddafi i Libyen. De lade under sig alla större städer i norr, delvis med hjälp av allierade islamister. De militanta islamisterna har därefter svept undan tuaregerna, och kontrollerar nu nästan hela det glesbefolkade ökenområdet.

• Timbuktu, "öknens pärla", är Malis mest kända stad, fordom intellektuellt centrum och knutpunkt för handel med salt och guld.

Källa: TT

Svenske Johan Gustafsson, 37, kidnappades i Mali den 25 november förra året. Han sitter sedan dess som gisslan hos en lokal al-Qaida-grupp.

Nu har en film lagts ut på internet där man hör hans första ord sedan kidnappningen.

– Jag är tillfångatagen av al-Qaida men är vid god hälsa, säger han bland annat.

Johan Gustafsson kidnappades tillsammans med två andra män, Sjaak Rijke från Nederländerna och Stephen Malcolm från Sydafrika från en restaurang i turiststaden Timbuktu i Mali.

Under kidnappningen, som skedde den 25 november förra året, sköts en tysk medborgare till döds av kidnapparna.

al-Qaidas nordafrikanska gren, Aqim, har tagit på sig kidnappningen.

Den första filmen på de kidnappade har nu kommit.

– Mitt namn är Johan Gustafsson, jag kommer från Sverige. Jag har mottagit det här brevet. Jag är tillfångatagen av al-Qaida men är vid god hälsa, säger svensken medan han håller upp ett brev.

Är antagligen gammal

Allt tyder på att filmen är gammal. Brevet som gisslan håller upp är daterat den 28 januari 2012 på.

Filmen är det första livstecknet från Johan Gustafsson sedan i december förra året när Aqim tog på sig kidnappningen och släppte en bild på gisslan.

I början av april i år kom uppgifter till TT om att Gustafsson fortfarande var vid liv.

Expressen har varit kontakt med Gustafssons familj som har valt att inte uttala sig. Rikskriminalpolisen säger att de av princip aldrig uttalar sig om svenskar som kidnappas utomlands. Inte heller utrikesminister Carl Bildt (M) vill uttala sig om vad Sverige gör för att Gustafsson ska släppas fri.

Filmen är knappt en minut lång och alla tre kidnappningsoffer håller upp ett brev och säger i samma sak på sina respektive språk.

"Allmänt avvaktande"

Den senaste tiden har ökenområdena i norra Mali, där Timbuktu ligger, präglats av blodiga strider mellan olika rebellgrupper och militären. Samtidigt utsattes landets regering för en militärkupp i mars i år.

– Just nu är situationen i Mali allmänt avvaktande, även om det fortfarande är rörigt med regeringen och de olika militära grupperingarna, säger Mats Utas, konfliktexpert på Västafrika och forskare vid Nordiska Afrikainstitutet i Uppsala.

Utas säger också att det troliga är att Johan Gustafsson kommer att släppas fri.

– Det normala är att de kidnappade släpps fria efter ett tag, ibland mot en lösesumma. Detta brukar ske i tystnad då man inte vill berätta att man betalar ut en lösesumma eftersom det många gånger leder till fler kidnappningar, säger han.

Utrikesdepartementet avråder från alla resor till Mali och uppmanar svenskar som befinner sig i landet att lämna det.

Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:
Annons:
Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
EXTRA
REBECCA STELLA SIMONSSONS BLOGG
Annons:
DAGENS MAGASIN
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader