Spelsugen?

Klicka in på Sveriges största spelsajt.

Böcker & boktips

Här hittar du de hetaste böckerna.

Storlek på text:
Skriv ut text

Fick veta att hon bar på dotter - gjorde abort

Annons:
FAKTA

Enligt abortlagen har en kvinna rätt till abort innan utgången av den 18 veckan. Det finns inget som säger att kvinnan är skyldig att ange sina skäl till aborten.
En av läkarna i det aktuella fallet vägrade att uppge barnets könet för kvinnan eftersom det inte fanns några medicinska skäl.
Det är enligt Kaj Wedenberg oklart om detta var korrekt agerat.
– Det var inte medicinskt befogat så att jag kan tänka mig att han gjorde rätt. Jag hoppas att socialstyrelsen kanske kan ge mig tips om hur man ska förhålla sig, säger Kaj Wedenberg.

Kvinnan fick reda på att hon bar på en flicka.
Då gjorde hon abort.
En tid senare hände samma sak igen.
Vårdpersonalen på sjukhuset har reagerat starkt på det inträffade.
- De vill inte medverka i abort på grund av oönskat kön, säger verksamhetschefen Kaj Wedenberg till Expressen.se.
Kvinnan är mor till flera flickor. När hon blev gravid igen kontaktade hon läkare och bad att få reda på barnets kön.
Läkare konstaterade att det inte fanns några medicinska skäl att ta reda på könet, men detta gjordes ändå.
Kvinnan fick reda på att hon bar på en flicka.
Sex dagar senare ansökte hon om att få göra abort.

Gjorde abort igen

En tid senare blev kvinnan gravid igen. Hon ville åter könsbestämma fostret, men läkaren vägrade eftersom det inte fanns några medicinska skäl.
En månad senare fick kvinnan ultraljud. Barnmorskan tillfrågades om könet och berättade att det var en flicka.
Fyra dagar senare gjorde kvinnan återigen abort.
Det inträffade har väckt starka känslor hos inblandad vårdspersonal på sjukhuset som ligger i Mellansverige.
– Det stred mot deras uppfattning om mäns och kvinnors lika värde, säger Kaj Wedenberg, verksamhetschef på kvinnokliniken på sjukhuset.
Kaj Wedenberg blev efter det inträffade ombedd av sina kollegor att skriva ett direktiv som skulle göra att de inte är tvingade att undersöka kön när det inte fanns en medicinsk orsak.
– De vill slippa att bli tvungna att medverka i abort på grund av oönskat kön, säger Kaj Wedenberg till Expressen.se.

"Obehagligt"

Men Kaj Wedenberg är osäker på om han har rätt att skriva ett sådant direktiv. Han har därför bett om vägledning från socialstyrelsen.
Kaj Wedenberg har själv varit i en liknande situation.
– Jag tyckte att det var väldigt obehagligt. Jag har två flickor och en pojke och det strider i alla fall mot min uppfattning om könens lika värde. Men frågan är vems värderingar som skall gälla: mina eller kvinnans? säger Kaj Wedenberg.
Ett eventuellt direktiv skulle till exempel kunna innebära att sjukhuset inte undersöker könet annat än på medicinska skäl under första halvan av graviditeten.
– Det är möjligt att jag kan utfärda ett sådant direktiv, men jag är inte säker på att jag har rätt att göra det.

Har du varit med om något liknande? Mejla vår reporter: oscar.julander@expressen.se
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

Jakten på Capellos efterträdare är igång

FA höll presskonferens om landslagskaoset Stuart Pearce tar över tillfälligt.

LIVE: "Vi kommer att agera snabbt" Liverapport från presskonferensen med FA.

Capello avgår som förbundskapten "Är en mycket stolt man med integritet"

HEINIUS: Skänker en tanke till Tottenham som kommer blöda utan Redknapp.

Villkoren Tottenhams tränare får ta över landslaget men inte bestämma allt själv.

Är Harry Redknapp rätt man att ta över Englands fotbollslandslag?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Se resultat.
Så har andra svarat:

Är Harry Redknapp rätt man att ta över Englands fotbollslandslag?

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
FEATURE
SPORT
Annons:
EXTRA
NÖJE
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
MODE
ISHOCKEY
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
KULTUR
HÄLSA
LEVA & BO
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader