Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Storlek på text:
Skriv ut text
"Fruarna fick testa att fylla upp likadana röda plastkoppar som vi använder i dessa områden, med mat, men barnen åt inte av det", säger Greg Barrow, talesperson för WFP i Rom. Foto: Reuters / Alessia Pierdomenico "Fruarna fick testa att fylla upp likadana röda plastkoppar som vi använder i dessa områden, med mat, men barnen åt inte av det", säger Greg Barrow, talesperson för WFP i Rom. Foto: Reuters / Alessia Pierdomenico

Fattiga barn flögs in - för att möta toppolitikers fruar

Annons:
I somras flög FN-organet WFP, Världslivsmedelsprogrammet, in fattiga barn från Ghana - för att möta toppolitikers fruar.
Sarah Brown och Maria Margarita Barroso fick prova att hälla upp mat till barnen i samma skålar som används i nödlägen.
Nu får evenemanget skarp kritik.
Det var den 10 juli i år som WFP bjöd in fruar till toppolitiker från G8-länderna till sitt huvudkontor i Rom för att berätta om det ansenliga arbete organisationen gör i utarmade områden.
För att tydliggöra flög man in ett antal fattiga barn från Ghana för att simulera utdelning av mat, berättade Inner City Press, som specialbevakar FN, 2 juli i år. En nyhet som nyligen plockades upp av Sidas tidning Omvärlden.
FN-organet reste ett par tält, varav ett blev en symbolisk skola.

Skarp kritik

Enligt Inner City Press ska fruarna ha fått mata de ghananska barnen med sojamajsgröt, något som fått tidningens källor inom WFP att uttrycka avsky mot projektet, som ska ha initierats av WFP-chefen Josette Sheeran.
- Skulle hon paradera runt folk som tar emot matkuponger i USA? säger en WFP-anställd till tidningen.
Men när Expressen.se ringer Greg Barrow, talesperson för WFP i Rom, förnekar han att fruarna ska ha simulerat matutdelningen:
- Barnen flögs inte över för att matas av fruarna, utan för att berätta om vårt arbete. Vi tyckte att de var bäst lämpade att informera fruarna och övriga gäster vad maten har gjort för deras liv, hälsa och möjligheter, säger Barrow till Expressen.se och fortsätter:
- Fruarna fick testa att fylla upp likadana röda plastkoppar som vi använder i dessa områden, med mat, men barnen åt inte av det, säger han.

"Oerhört viktigt"

I ett mejl till personalen på kontoret i Rom skrev WFP:s Steve Taravella, ansvarig för intern kommunikation:
”På grund av säkerhetskraven från den italienska regeringen och de besökande delegationerna kommer endast anställda som är involverade i evenemanget, eller som av sina chefer anses nödvändiga, släppas in på området.”
Därmed försvann en hel arbetsdag för en stor del av WFP:s 1 200 anställda, även om Taravella i mejlet skrev att folk skulle jobba hemifrån så långt som möjligt.
För WFP beskrivs evenemanget som oerhört viktigt. Man såg det som ett bra tillfälle att få visa sitt arbete för fruarna till högt uppsatta politiker som Gordon Brown och José Manuel Barroso.

Dyrt projekt

Inner City Press uppskattar utgifterna för evenemanget till 500 000 dollar, nästan 3,5 miljoner kronor. I det har man räknat in kostnaden för att låta 800 anställda stanna hemma med full lön.
WFP svarade då att kostnaden var ”en bråkdel” av den summan, men ville inte specificera sig.
Till Expressen.se säger Greg Barrow att det handlade om 219 000 euro, lite mer än 2,2 miljoner kronor. En summa som dock inte inkluderar arbetstidsförlusten, med anledning av uppmaningen att ”jobba hemifrån”.

Ansågs lyckat

Bland de ledare som var med på G8-mötet fanns statsminister Fredrik Reinfeldt. Men Filippa Reinfeldt deltog inte i WFP-besöket. Inte heller Michelle Obama och Carla Bruni-Sarkozy, uppger Omvärlden.
WFP anser att det var ett lyckat evenemang.
- Vi fick chansen att visa de här inflytelserika människorna hur vi arbetar och fick massor av press i hela världen. Gästerna upplevde det väldigt positivt, säger Greg Barrow.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
LET'S DANCE

Anton och Molly till final i Let's Dance

Tre danspar har blivit två I kvällens semifinal åkte Marcus Schenkenberg ut.

BILDEXTRA! Allt från semifinalen i årets "Let's dance" Läs liverapporten här!

Var det rätt att Marcus Schenkenberg åkte ut i kvällens "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt att Marcus Schenkenberg åkte ut i kvällens "Let's dance"?

MALIN COLLIN: "Anton Hysén är den nya Måns Zelmerlöw" Läs krönika här!

Molly Nutley har haft hög frånvaro från skolan Har fasat för att behöva gå om.

Annons:

Här är Loreens sista repetition

Finslipar in i det sista Se hela uppträdandet från Crystal Hall i Baku.

Här grips de i Baku inför SVT:s team Diktaturen rensade bort demonstranterna.

Sanningen bakom svajiga semin

Loreens show blev skakig "Jag fattar att folk reagerade."

Vad får Loreen för placering i Eurovisionfinalen?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vad får Loreen för placering i Eurovisionfinalen?

ANDERS NUNSTEDT: Loreen levererade i semin – trots nervpressen.

Här är bidragen som gick vidare från semifinal 2

Samtliga 26 länder är spikade inför lördagens Eurovisionfinal Se vilka här!

Kändiseliten hyllar Loreen på Twitter

Lovorden haglar över sångerskan "Loreen åh så fint", skriver Eva Dahlgren.

Mark Levengood sågar Eurovisionprogramledarna Twittrar ut sitt missnöje.

Loreen tippar på bidrag som kan segra i ESC-finalen Om hon inte själv vinner.

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
BLOGG
NÖJE
SPORT
Annons:
MODEBLOGGEN
MODE
HÄLSA
EXTRA
WEBBTEST
HÄLSA
ALLT OM BILAR
SANKTAN
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
MODE
MODE
ALLT OM BILAR
Kultur
MODE
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader