Storlek på text:
Skriv ut text
Fritidsresors informationsdirektör Lottie Knutson. Foto: Cornelia Nordström Fritidsresors informationsdirektör Lottie Knutson. Foto: Cornelia Nordström

"Farligt att uttala sig om saker man inte har en aning om"

Annons:
Läs mer om
Göran Persson riktar skarp kritik mot Fritidsresor i sin nya bok "Min väg, mina val".
Men informationsdirektören Lottie Knutson skrattar bara.
- Det är alltid farligt att uttala sig om saker man inte har en aning om, säger hon till Expressen.se.
Lars Danielsson svarar på första signalen när Expressen.se ringer honom på hans kontor på utrikesdepartementet i Stockholm. Han är lågmäld, svarar med både för- och efternamn.
När han får veta vad Göran Persson har skrivit om honom i sin bok säger han:
- Jag tror inte att jag ska kommentera en bok med två citat, det är inte rimligt eller möjligt. Men jag ska läsa boken med stort intresse så småningom.
Man kan konstatera att Göran Persson inte anser att du har gjort något fel.
- I så fall gör han samma bedömning som jag gör. Andra har dragit andra slutsatser, men det är i alla fall trevligt att det finns två personer i det här landet som är överens, säger han och skrattar.

Förvånad

Även Lottie Knutson, Fritidsresors informationsdirektör som blev Lottie med hela svenska folket under tiden efter tsunamin, blir road när hon får höra kritiken mot företaget. Persson skriver att han misstänker att kritiken mot UD handlade om att få bort mediernas fokus på kvalitetsbristerna på Fritidsresors hotell och reseföretagets egen krishantering.
- Göran Persson kritiserar oss i sin bok, säger hon med ett förvånat skratt till sina kollegor när hon får det återberättat för sig av Expressen.se.
Sedan blir hon allvarlig:
- Jag har inga kommentarer, förutom att jag alltid tror att det är farligt att uttala sig om saker man inte har en aning om.
Sveriges ambassadör i Thailand, Jonas Hafström, som också fick smaka på Perssons kritik i boken, hälsar genom sin sekreterare:
- Jag har framträtt inför katastrofkommissionen och konstitutionsutskottet och besvarat dessa frågor. Utöver det har jag inga kommentarer.

"Inga kommentarer"

Förre kabinettssekreterare Hans Dahlgren, numera ambassadör i Genève, lyssnar under tystnad när Expressen.se läser upp kritiken mot honom.
Sedan säger han:
- Jag har inga kommentarer över huvud taget.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
Mest läst i dag
BLOGG
EXTRA
Annons:
SPORT
SPORT
EXTRA
Annons:
NÖJE
FEATURE
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
KULTUR
MODE
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
HÄLSA
LEVA & BO
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader