Guider och tips

Drömresor till hela världen!

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text

"Får han tag på oss dör vi"

Annons:
FAKTA

Mias liv på flykt undan ex-pojkvännen
* 1988 lämnar Maria Eriksson sin pojkvän som hon har en dotter med. Han har misshandlat och hotat henne. Maria Eriksson gifter sig med Anders och får en son. Expojkvännen terroriserar familjen.
* Under 1990-talet går familjen under jorden och bor på flera platser, men ingenstans undkommer de mannen som förföljer dem. Myndigheterna hotar med att omhänderta barnen.
* 1995 släpps Liza Marklunds bok ”Gömda” som handlar om Maria Erikssons flykt från en man som misshandlar henne.
* 1998 kommer familjen till USA. Innan dess har de bott i Chile.
* 2003 beviljas de asyl. Maria Eriksson var då den enda kvinnan som beviljats asyl i USA på grund av kvinnomisshandel.

Läs mer om
Över en miljon människor har läst om Maria "Mia" Eriksson som förföljdes av sin man.
Hon är huvudperson i Liza Marklunds böcker Gömda och Asyl.
Nu träder Mia fram i Expressen och berättar om sitt nya liv.
För tio år sedan tvingades Mia Eriksson fly till USA tillsammans med barnen Emma och Robin och sin dåvarande maken. Hon ville komma undan den man som var far till hennes dotter – och som förföljde dem och hotade att döda dem.
Gång på gång sökte den tidigare pojkvännen upp dem, misshandlade och hotade dem.
Mia känner sig fortfarande hotad när hon besöker Sverige.
– Får han tag på oss dör vi. Om inte i dag, så i morgon, säger hon.
Expojkvännen bor fortfarande kvar i Mias hemstad. Han hotar ibland Mias familj som är kvar i Sverige.
Hon vill inte berätta hur länge hon stannar i Sverige den här gången. Hon är inte trygg här och känner sig inte hemma.

”Känns oroligt”

– Det känns oroligt. Jag känner mig inte lika skyddad här som jag gör hemma i USA.
I de två skakande böcker av Liza Marklund berättar hon om ”mannen med de mörka ögonen” som förföljde henne. Böckerna belyser mäns våld mot kvinnor och skildrar kvinnor som tvingas fly från sina män.
Mias flykt började redan 1988. Då lämnade hon pojkvännen som slog och terroriserade henne och deras dotter Emma. Terrorn tilltog när hon gifte om sig och fick ett barn till.
Hon försökte emigrera, men fick ingen hjälp av myndigheterna.
– Tänkt så många miljoner jag kostat samhället, säger Mia.
Hon är besviken hon ööver att det till slut var hon som var tvungen att lämna landet – och inte hennes förföljare. Men mest är hon arg och ledsen över att inte ha blivit trodd.

”Händer inte i Sverige”

– Jag stod framför lagmannen i rätten med alla utlåtanden och polisanmälningar i handen. Han tittade på mig och sa: Det här händer inte i Sverige.
Mia Eriksson hjälper nu andra svenska kvinnor att fly till USA när de förföljs av sina brutala och hotfulla män.
– Kvinnor dör och de får ingen hjälp här, säger hon.
Stark kärlek
I USA har Mia funnit vardagen. Hon är omgift med Jeff och kärleken är stark. Böckerna har gjort henne ekonomiskt oberoende.
Sverige är inte längre hemma.
Den här månaden utkommer boken ”Emma – Mias dotter”, skriven av Emma och Mia Eriksson tillsammans. Boken är en ärlig och brutal skildring om vad som hände när dottern Emma fick reda på sanningen om vad som hänt i Sverige.
Den berättar också om hur de reste sig ur förnedringen. Och om när barnbarnet Matthew kom till världen samtidigt som Mia var svårt sjuk i äggstockscancer.

Barnbarnet blev räddningen

– När jag var sjuk sa jag till Emma att jag skulle överleva. Att jag ville se mitt barnbarn och hålla i honom. Han har räddat livet på både Emma och mig, säger Mia.
– Äntligen skiner solen skiner också på oss, säger hon.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
EXTRA
SPORT
Annons:
EXTRA
BLOGG
FEATURE
Kultur
RES
MODE
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
LEDARKRÖNIKÖRER
SPELA SPEL
TÄVLING
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
HÄLSA
LEVA & BO
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader