Storlek på text:
Skriv ut text
Christine Schürrer i hovrätten tillsammans med sin försvarare. Foto: Suvad Mrkonjic Christine Schürrer i hovrätten tillsammans med sin försvarare. Foto: Suvad Mrkonjic

Expressen rapporterar direkt från Arbogarättegången

Annons:
Läs mer om
Emma Jangestig fick livshotande skador och hennes barn Max och Saga slogs ihjäl.
I dag möter hon åter Christine Schürrer som dömts för morden på hennes barn när fallet tas upp igen av hovrätten.
Expressen.se rapporterar direkt från rättegången.
Chistine Schürrers advokat Per-Ingvar Ekblad krävde först att skulle skjutas upp. Anledningen är att åklagarsidan kallat ett vittne som ska ha träffat Schürrer på Kreta och att Schürrer då hotat att döda barnen Max och Saga.
Försvaret vill nu höra tre nya vittnen som ska kunna intyga att Christine Schürrer inte var på Kreta den aktuella tidenpunkten och vill därför att rättegången skjuts upp til efter årsskiftet.
Efter överläggningar beslutar rätten dock att förhandlinagrnaska genomföras trots advokatens invändningar.
Advokat Per-Ingvar Ekblad yrkade då på att tingsrättens dom mot Christine Schürrer ska ogillas i dess helhet medan åklagarna motsatte sig detta.
Frieda Gummesson gör sin sakframställan där hon ska presentera vilka bevis åklagarsidan funnit för att Schürrer utfört morden. Hon säger att Schürrer blivit utpekad av Emma Jangestig både utanför huset i Arboga där mordet skedde och inne i huset.
Hon berättar om familjen Jangestigs levnadsförhållanden och visar också en översikt över orten Arboga med villan och tåg stationen utmärkt. Hon berättar om hur Emma Jangestigs sambo 2006, året innan han och Emma inledde ett förhållande, träffade Christine Schürrer på en semesterresa till Kreta och hur de två hade kontakt med varandra därefter. 

Självmordsförsök

Åklagaren talar om de fornlämningar som finns utanför Arboga där Christine Schürrer hävdar att hon befann sig vid tiden för morden.
- Varför det här nu är väsentligt i ett sådant här mål är att Christine besökte Halvardsborgen den 14 och 17 mars. Hon hävdade att hon letade efter den här lilla stenen utan att hitta den. Vi hävdar att det inte är riktigt, säger hon.
Åklagarsidan gör gällande att det det borde varit lätt för Schürrer att hitta stenen, särskilt sedan hon besökt platsen förut.
Åklagaren berättar om Schürrers och Emma Jangestigs relation och hur dåligt hon mår då han gör slut på förhållandet i februari 2007. Efter ett självmordsförsök ringde Schürrer till sambon som tog hand om henne. Enligt sambon ville Schürrer återuppta förhållandet men Emmas sambo ställde sig kallsinnig till det. Enligt åklagaren ska Schürrer sedan ha tagit ytterligare en överdos av sömnmedel.
Åklagaren hävdar att de här handlingarna, som framstår som självmordsförsök, i själva verket är ett sätt att försöka knyta an till sambon. Han blir dock mer anståndstagande.
Sommaren 2007 flyttade Schürrer till Sverige utan att ha jobb studier eller bostad ordnat, åklagaren gör gällande att det är för att komma närmare smabon, som hon också söker kontakt med via sms och mail under sommaren.

Resedagbok

Åklagare Johan Fahlander berättar om den resedagbok som Chistine Schürrer skrev under en resa till Grekland som är en ny del av åklagarsidans material.Det var också där Schürrer ska ha träffat kvinnan som är åklagarsidans nya vittne. I dagboken finns även anteckningar om Emma Jangestigs sambo, som enligt åklagarsidan visar att hon var besatt av honom och uttryckte ilska över att han lämnat henne. Åklagaren hänvisar också till vittnesuppgifter och journalanteckningar om Schürrers psykista hälsa som enligt åklagaren inte varit god.
Samtidigt flyttar Emma och sambon ihop i en villa i Arboga, vilket han skriver om på sin blogg.
Efter en paus fortsätter åkalgare Frieda Gunnesson sin sakframställning och talar bland annat om den hammare som Schürrer lånat av sin hyresvärd vid flera tillfällen i januari 2008.
- Det åklagarsidan vill göra gällande att redan nu formas en plan hos Christine Schürrer, säger åklagaren.
Åkalgaren hävdar också att Christine Schürrer ljugit när hon sagt att hon varit i Örebro vid ett tillfälle i januari. Uppgifter om bland annat hyrbilens mätarställning talar för att hon istället kört någon annan stans, inom 300 kilometer från Stockholm.
- Och då ligger ju tyvärr Arboga inom den radien.
Telefonlistan från Christine Schürrers mobiltelefon visar också enligt åklagaren att hon befunnit sig i Arboga under vårvintern 2008. Hon har bland annat ringt Emma Jangestigs telefonnummer.
- Det här visar alltså att här finns en direkt koppling mellan å andra sidan den blivande förövaren och ett av de tilltänkta offret, nämligen Emma.

Brev till Emmas sambo

Åklagarenpekar även på det brev som Christine skrivit till Emmas sambo där som påstår sig ha fött deras gemensamma barn och adopterat bort det. Åklagaren hävdar att det inte gått att kontrollera om hennes uppgift är riktig eftersom Schürrer inte gått med på att häva sekretessen som råder enligt tysk lag.
Frieda Gummesson talar också om hur Christine Schürrer skrivit ett mail till sambon där hon under falskt namn har meddelat Emmas sambo att han är far till Schürrers påstådda barn.
Bland åklagarsidans bevisning finns också två av Emma Jangestigs grannar som sett en okänd person i närheten av huset I Arboga dagarna före mordet. En person har också träffat en kvinna som bryter på tyska i ett skogsparti nära villan.
- Det här är Christine som rör sig i området i rekognoseringssyfte, om man får kalla det så, säger Gummesson.

Var i Arboga fem dagar före morden

Den 12 mars, fem dagar före morden, hävdar åklagaren att Schürrer var i Arboga - både listor från hennes telefon och hennes kontoutdrag visar det enligt åklagaren.
Efter en lunchpaus fotsätter Frieda Gummesson med att tala om Christine Schürrers besök i Arboga den 12 mars 2008 då hon fastnade på en övervakningskamera vid Arboga station. Åklagaren ifrågasätter Schürrers uppgiter att hon besökte en fornminnesplats utanför Arboga. Honm bör inte ha hunnit ta sig dit unde de fyra timmar hon befann sig i Arboga. Åklagarna hävdar istället att Schürrer kan ha setts i närheten av Emma Jangestigs hus den dagen.
Åklagarna talar om morddagen 17 mars då Christine Schürrer medgivit att hon var i Arboga. Hon hävdar at hon varit vid en fornborg i närheten av arboga, men inte heller det tror åklagarsidan på. Åklagarna hävdar att hon inte kan ha hunnit ut till fornborgen under de en och en halv timma hon var i Arboga den gången. Man har inte heller kunnat hitta spår av de foton som Schürrer sagt att hon tog vid fornborgen men raderade från minneskortet. Christine Schurrer har enligt åklagarsidan sagt till en bekant att hon "det var jättebra mellan henne och hennes svenska pojkvän och att de älskade varandra mycket".
Det visar att Christines tankar vid den här tiden kretsade mycket kring Emmas sambo, hävdar åklagaren.
- Vi gör gällande att något besök vid Halvardsborg har inte ägt rum den aktuella dagen,säger Frieda Gummesson.

Spelar upp SOS-samtal

Gummesson går igenom händelserna på mordkvällen och spelar upp dels SOS-samtalet som Emmas sambo ringde när han hittade Emma och barnen skadade i hallen, dels samtalet som barnens far ringde till SOS när han fått reda på att något hänt hans barn och deras mor, men inte vad. Anledningen är att man vill visa att Emma Jangestig var vid medvetande under samtalet.
Christine Schürrer lämnar Sverige dagen efter morden via Skavsta flygplats.
Åklagaren talar om de skoavtryck som hittades på platsen som ska ha kommit från ett par Vans-skor. Christine Schürrer har haft ett par sådana skor, bland annat finns det en bild på henne där hon har dem på sig, men de har aldrig återfunnits.
Hon går också igenom brottsplatsen och konstaterar att man inte hittat någon dna eller annan teknisk bevisning som binder Christine Schürrer till brottet.
Förhandlingarna avlutas för dagen.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
LEDARE
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
SPORT
NÖJE
Annons:
FEATURE
EXTRA
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
MODE
LEDARKRÖNIKÖRER
ISHOCKEY
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
KULTUR
HÄLSA
LEVA & BO
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader