Pär Nuder går till rasande attack på Säpo i sin kommande bok. Expressen kan i dag avslöja att den förre finansministern anklagar säkerhetspolisen för att ha slarvat med skyddet av Anna Lindh.
Nuder beskriver knivmordet på utrikesministern som en skam för Säpo.
Pär Nuder beskriver i boken ”Stolt men inte nöjd” hur han tidigt på morgonen den 11 september 2003 fick budet att utrikesminister Anna Lindh avlidit av sina skador från knivattacken på NK dagen innan.
Det var Göran Perssons statssekreterare Lars Danielsson som ringde och gav honom dödsbudet. Nuder beskriver i boken hur han grät i baksätet på statsrådsbilen och hur tankarna tumlade runt i hans huvud.
Redan vid 19-tiden kvällen innan hade regeringen fått veta att Anna Lindhs tillstånd var livshotande.
Göran Persson hade haft Nuder vid sin sida under många kriser. Men Pär Nuder skriver i sin bok att han undrade hur statsministern skulle orka med de närmaste dagarna.
För första gången berättar Pär Nuder nu öppet att det i den socialdemokratiska partiledningen fans ett utbrett raseri över vad man såg som Säpos inkompetens.
Djupt upprörd
Pär Nuder beskriver hur han själv fortfarande i dag är djupt upprörd över att Anna Lindh kunde bli knivmördad i centrala Stockholm eftersom hon saknade livvaktsskydd.
Pär Nuder återger i sin
bok, erfar Expressen, att det före mordet fanns varningssignaler som skickats till Säpo från Anna Lindhs närmaste medarbetare.
Pär Nuder hävdar att Säpo gjorde en rad felbedömningar av hotbilden.
Han anklagar säkerhetspolisen för att ha bortsett från den allmänt hotfulla attityd som fanns och i stället enbart sökt
efter uttalade hot mot henne från enskilda personer.
När sådana hot inte fanns så blev Säpos bedömning att Anna Lindh inte heller behövde livvaktsskydd, skriver Nuder.
När Anna Lindh avled hade det gått 17 år sedan Olof Palme mördades.
”Ingen hotbild mot Lindh”
Pär Nuder är i boken närmast rasande över att ingen inom Säpo avkrävts ett personligt ansvar för morden.
Han kallar mordet på Anna Lindh för ”en skam för svensk säkerhetspolis”.
Margareta Linderoth var chef för Säpos så kallade författningsskydd och ansvarig för skyddet av statsråden när Anna Lindh mördades.
Hon förnekar att Säpo fick någon information om att det finns en hotbild mot den mördade utrikesministern.
– Jag känner inte till att det fanns någon specifik hotbild mot Anna Lindh, säger hon till Expressen.
Kritiken mot Säpo är inte ny för henne.
– Men att det förekommer folk som skränar och stör ordningen på möten är inget ovanligt, säger hon.
I dag är Margareta Linderoth chef för länskriminalen i Stockholm.
FOTNOT. ”Stolt men inte nöjd” ges ut 22 oktober på Norstedts förlag.