Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Storlek på text:
Skriv ut text
Jimmie Åkesson deltog i den tre dagar långa kryssningen som filmats i hemlighet. Nu är man inom partitoppen oroliga för vad som kan finnas på banden. "Vi har ingen aning om vad Jimmie säger på de där filmerna", säger en sverigedemokratisk politiker. Foto: Olof Abrahamsson Jimmie Åkesson deltog i den tre dagar långa kryssningen som filmats i hemlighet. Nu är man inom partitoppen oroliga för vad som kan finnas på banden. "Vi har ingen aning om vad Jimmie säger på de där filmerna", säger en sverigedemokratisk politiker. Foto: Olof Abrahamsson

Paniken i SD

Annons:
Tidigare artiklar
Läs mer om
Oron är stor i Sverigedemokraternas ledning efter avslöjandet att partiets blöta Tallinn-resa smygfilmats av en infiltratör från Sveriges Radio. Frågan alla ställer sig nu är: Vad finns på filmerna? - De har all anledning att vara oroliga, säger Sanna Klinghoffer på Sveriges Radio.
mmExpressen avslöjade i går att fyra Sverigedemokrater polisanmälts misstänkta för att ha stängt in och rånat en Sveriges Radio-reporter på en handväska med en dold kamera i en hytt på Estlandsfärja M/S Victoria. Reportern, Caroline Stenman, 26, hade i flera månader wallraffat inom partiet och samlat timmar med bandinspelningar.
Partiledaren Jimmie Åkesson själv undvek i går journalisterna. Han ville inte uttala sig om skandalen.
I ett pressmeddelande säger Jimmie Åkesson bara att han ser det "som ytterst anmärkningsvärt att public service använder licensbetalarnas pengar till att i flera månader bedra och smygfilma politiskt engagerade ungdomar i privata situationer."
SDU-ordföranden Erik Almqvist - som polisanmälts för att han ska ha rånat eller bestulit SR-reportern Caroline Stenman på hennes väska med den dolda kameran - säger att han har svårt att förstå vad reportern kan ha smygfilmat som skulle vara så komprometterande:
- Men när det handlar om 30 ungdomar som firar i tre dagar så är det så klart att alla inte är jättenyktra.

Blöt tredagarskryssning
Men enligt uppgift till Expressen gäller oron inom Sd:s toppskikt inte i första hand ungdomarna och vad de kan ha sagt framför den dolda kameran.
Oron gäller de ledande personerna i partiet - partiledaren Jimmie Åkesson, partisekreterare Björn Söder och SDU-ordföranden och styrelsemedlemmen Erik Almqvist som alla deltog i den tre dagar långa, och enligt flera uppgiftslämnare, mycket blöta, tredagarskryssningen till Tallinn.
- Vi har ingen aning om vad Jimmie säger på de där filmerna, säger en sverigedemokratisk politiker.

Privata diskussioner
Osminkade inblickar i fylleslaget - med privata konversationer under sena krogrundor - riskerar att trasa sönder den upputsade bilden av sverigedemokraterna som ett vanligt parti.
- SD har en främlingsfientlig grund. Jag utgår från att de säger saker privat som de inte vill skylta med utåt, säger journalisten och författaren Anna-Lena Lodenius, som snart kommer med en bok om partiets ideologi.
Sanna Klinghoffer på Sveriges Radios Kaliber-redaktion säger att Sverigedemokraterna har all anledning att vara oroade över det som finns på de timmar med film som redaktionens mullvad hann spela in innan hon avslöajdes:
- Filmerna visar tydligt vad de vuxna som leder partiet gör och säger mellan skål och vägg, säger Sanna Klinghoffer.

FOTNOT. Kalibers granskning av Sverigedemokraterna sänds under våren.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
MÄSTARNAS MÄSTARE

"Gick längre än vad jag trodde"

Anna Le Moine förlorade i nattduellen i kvällens semifinal Åkte ut ur tävlingen.

Jönsson fick stryk av Wiberg "Så nära men ändå så långt bort."

Wislander var nervös inför elhinderbanan "Känner mig gråtfärdig."

Vem tror du vinner årets "Mästarnas mästare"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem tror du vinner årets "Mästarnas mästare"?

Annons:

Englands mardrömsvecka fortsätter Storstjärnorna Terry och Cahill bröt mötet med Belgien. Hodgson bekymrad: "Är det en fraktur förlorar vi ytterligare nyckelspelare..."

United-stjärnan sänkte Belgien med drömchipp Bilder från Viasat Fotboll.

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Så var Englands landskamp mot Belgien FotbollExpressen.se rapporterade.

EM-ranking: "De har hittat storformen"

FotbollsExpressen.se EM-ranking Så ligger Sverige till - och de toppar!

Danmarks revansch Vann och höll nollan när målvaktsersättaren övertygade.

TV: "Det var många som ville ha tröjan"

"Chippen" om förbundets tröjmiss "Den kan vara mer värd än originalet."

Så var träningen och presskonferensen FotbollsExpressen.se rapporterade.

DANIEL KRISTOFFERSSON: Både Granqvist och en frisk Lustig i startelvan, tack.

AVSLÖJAR: Här är priset på Granqvist

Försvararens dubbeldröm Stannar troligen i Italien, men Milans miljoner lockar.

Bajrami: "Tycker inte att jag har gjort bort mig."

"Det låter konstigt" Om skandalen i Serbien.

Sebastian Larsson: "Vi måste upp flera snäpp."

Här får stjärnan vård - i Expressens buss

Svenska mästaren kollapsade Woldu hämtad av ambulans: "Han fick kramp".

Oväder - då ställde 5 000 löpare in Tidernas kallaste Stockholm marathon.

TV: Mössa och sopsäck poppis på maran

Regn och rusk mötte tappra löpare "Känns bra...men det är första varvet"

Glenns segerjubel efter Antons seger

Här firar han sonens vinst i "Let's dance": "Jag visste att han skulle klara det."

Anton Hysén om festnatten och tatuerarlöftet "Ska bara komma på ett ställe."

THERESE FÄRSJÖ: Rättvist, men hjärtat har en annan favorit Läs krönikan här.

Tony Irving tycker Hysén var värdig vinnare, men... "Molly var bättre i kväll."

Mamma Helena Bergström om Mollys insats "Var helt fantastiskt att se."

Collin och Helena fick äntligen komma till studion för dottern. "Är så stolta."

Var det rätt att Anton och Sigrid vann årets "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt att Anton och Sigrid vann årets "Let's dance"?

LEDARE
TÄVLING
Senaste nytt
HAR DU NYHETSTIPS? TIPSA OSS HÄR!
Så jobbar vi med grävgruppen
Annons:
PER WENDEL-PRISET 2009
HAN FICK GULDSPADEN 2009
DE FICK GULDSPADARNA
Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
SPORT
Mest läst i dag
BLOGG
EXTRA
SPORT
NÖJE
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader