Den amerikanska underrättelsetjänsten CIA:s globala flygtransporter har av kritiker döpts till "tortyrflighterna". Fångtransporter har fördömts av Amnesty, EU-parlamentet och en rad människorättsorganisationer.
Officiellt har Göran Perssons regering aldrig medgett att man haft någon egen kunskap om att USA använt Sverige som transitland vid de kritiserade flygtransporterna till hemliga CIA-fängelser.
Militär operation
Enda kända CIA-planet som landat i Sverige fram tills nu är det som TV4 avslöjade i maj 2004. Det planet landade på Bromma 2001 och hämtade två asylsökande egyptier. De fördes till Egypten av maskerade CIA-agenter och utsattes senare för tortyr.
Den svenska militära operationen mot det misstänkta CIA-planet på Arlanda visar att den socialdemokratiska regeringen året efteråt visste att nya fångtransporter skedde via Sverige.
- Uppdraget att genomföra den här spaningsoperationen kom från Försvarsdepartementet till Försvarsmakten, uppger Expressens källa.
Bekräftas av försvaret
Försvarsmakten valde i går att officiellt bekräfta för Expressen att operationen mot det amerikanska planet ägt rum.
- Vi har undersökt planet, men lämnar inga andra kommentarer, säger Roger Magnergård, presschef på Försvarsmakten.
Försvarsdepartementet visste i förväg att en misstänkt fångtransport var på väg från USA mot Sverige och gav order till Försvarsmaktens insatsstab att spana mot planet när det landade på Arlanda.
- Syftet var att bekräfta om det var så att CIA förde ut människor mot deras vilja från USA mot någon annan destination. Om man kunde bekräfta det så skulle man vidta diplomatiskt arbete för att få stopp på dom här transporterna genom Sverige, uppger en av Expressens källor inom försvarsmakten.
Flera av varandra oberoende källor bekräftar hur det gick till när den hemligstämplade operation genomfördes.
Försvarsmaktens dåvarande insatschef, generallöjtnant Jan Jonsson var ansvarig. Han fick uppdraget direkt av försvarsdepartementet.
Väldigt få fick information
Kunskapen om spaningsoperationen hölls inom en mycket liten krets.
- Jan Jonsson gav uppgiften att genomföra det här till Stockholms regionala militära säkerhetstjänst , säger en av Expressens källor.
Spaningen mot flygplanet utfördes av spanare utsända av Försvarsmakten förklädda till civil servicepersonal.
- Det är sådan personal som till exempel tankar flygplan och tömmer toaletter, säger Expressens källa.
Operationen blev en framgång. Misstankarna bekräftades.
- Av det man fick se inne i planet kunde man dra slutsatsen att detta var en fångtransport. Fångarna hade huvor och kunde inte röra sig, uppger Expressens källa.
Hemlligt fängelse
Planet med fångarna lyfte senare mot sin slutdestination, sannolikt något av CIA:s ökända och hemliga utländska fängelser.
Samma källor bekräftar att resultatet av spaningen mot det statliga amerikanska flygplanet rapporterades vidare till försvarsdepartementet, som då leddes av försvarsminister Leni Björklund.
Ingen protest från Persson
Svenska regeringen riktade aldrig några kända formella protester till USA.
Göran Perssons regering har heller aldrig medgett att man haft så detaljerad information om de illegala fångtransporterna.
Generallöjtnant Jan Jonsson, som numera är pensionerad, vill inte kommentera Expressens uppgifter.
- Jag avböjer och hänvisar till regeringskansliet, säger Jan Jonsson.
Dåvarande försvarsminister Leni Björklund (S) säger att hon inte minns.
Robert B. Hilton talesman på amerikanska ambassaden i Stockholm säger att ambassaden inte har några kommentarer till uppgifterna om fångtransporten.
Expressen rättar: I en tidigare version av texten hade presschefen på Försvarsmakten fått sitt namn felstavat. Han heter Roger Magnergård och inget annat.