Förre utrikesministern Jan Eliasson har seglat upp som en het S-ledarkandidat.
Men bara som en tillfällig lösning.
- Han har stor popularitet både inom och utanför partiet, säger statsvetaren Jonas Hinnfors som forskar om Socialdemokraterna.
På en presskonferens på onsdagskvällen sa partisekreterare Carin Jämtin att Socialdemokraternas verkställande utskott, VU, hade kommit överens om att den nya partiledaren kommer att utses av partistyrelsen.
När partistyrelsen håller möte på fredag har den utökats så att partiets samtliga distriktsordförande kan delta.
Den S-märkte statsvetaren Ulf Bjereld menar att det är osäkert om utskottet har vaskat fram en kandidat till på fredag.
– Jag tror att de nu har en kort lista med personer som de kommer att fråga under morgondagen. Har de tur kommer någon att säga ja och då kan det presenteras på fredag, säger han.
Jämtin duckar
Bjereld menar att Carin Jämtin duckar om den nye partiledaren ska leda partiet fram till valet 2014, eller om blir en övergångsprocess, där en "riktig" partiledare väljs på kongressen 2013.
Han har svårt att spekulera i vilka som kan vara aktuella som ny partiordförande – men nämner några namn.
– IF Metalls Stefan Löfven har en samlande kraft som få skulle ifrågasätta. Jag kan också tänka mig att Leif Pagrotsky är ett namn som många skulle välkomna, både som övergångslösning och på längre sikt.
Däremot skulle Jan Eliasson med all sannolikhet vara tänkt som en övergångslösning, menar han.
Även Olof Ruin, professor emeritus vid statsvetenskapliga institutionen, Stockholms universitet, ser Eliasson som en lämplig övergångslösning.
– Det är en person som har stått utanför de här striderna och som alldeles klart inte kommer att vilja vara partiledare en längre tid, säger han.
Jonas Hinnfors, professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet och som forskar om Socialdemokraterna, är inne på samma spår.
– Jag tror inte att Jan Eliasson är det minsta realistisk som val egentligen, men kanske som ett övergångsval. Han har stor popularitet både inom och utanför partiet. Han räknas till mittenfåran och har en lång och trogen tjänst, säger han.
Andra möjliga kandidater, som enligt Hinnfors inte är helt uträknade ännu, är Anders Sundström, Carin Jämtin och Sven-Erik Österberg.
Vill ha snabb lösning
Expressens politiske kommentator K-G Bergström vill inte spekulera om några namn till ny partiledare, men menar att VU:s täta möten tyder på att man har ambitionen att få fram en kandidat till fredagens möte i partistyrelsen.
– Om de sedan lyckas är en annan sak. Men det faktum att de sammanträder så tätt uttrycker en ambition få det löst, säger han.