Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Storlek på text:
Skriv ut text

Experter: Kumpan hörs i bakgrunden

Annons:
Läs mer om
LONDON/STOCKHOLM. En person hostar under Taimour Abdulwahabs hotfulla ljudinspelning, uppger Daily Telegraph.
Nu misstänker experter att det kan vara självmordsbombarens medhjälpare.
Bredvid Taimour Abdulwahab låg en walkie-talkie på gatan.
Ljudmeddelandet som självmordsbombaren Taimour Abdulwahab skickade till TT och Säpo kan avslöja att han fick hjälp med att genomföra terrordådet i centrala Stockholm.
Det är den brittiska tidningen Daily Telegraph som uppger att utredare undersökt inspelningen minutiöst och att man kan höra hur någon hostar när Taimour Abdulwahab läser upp sin hotfulla sista hälsning.
Terrorexperter misstänker nu att det kan vara Taimour Abdulwahabs kumpan som hörs på inspelningen.

Misstänks ha haft hjälp

WALKIE-TALKIE. Ett av föremålen som ligger bredvid Taimour Abdulwahab på bilderna från Bryggargatan är en walkie-talkie. Något som kan tyda på att han haft en medhjälpare. Foto: Stefan SöderströmAbdulwahab från Tranås tros ha spelat in meddelandet från sin mobiltelefon. TT och Säpo fick hotbrevet bara tio minuter innan Abdulwahab sprängde sig själv till döds och skadade två personer.
Polisens huvudspår är att självmordsbombaren agerade som en "ensam galning", men han misstänks ha haft hjälp i planeringen av dådet.
- Som det ser ut för närvarande var han ensam i själva utförandet. Av erfarenhet vet vi dock att flera personer brukar vara involverade i en sån här sak. I utredningen utgår vi från att han hade medhjälpare på något sätt innan han kom fram till själva utförandet, har Tomas Lindstrand, chefsåklagare vid åklagarkammaren för säkerhetsmål, sagt till Expressen.
En analys av Taimour Abdulwahabs hotbrev till Säpo och TT har avslöjat hans koppling till al-Qaidas underavdelning - Islamiska staten i Irak.
Nyckelmeningen i brevet från Abdulwahab lyder: "Nu har Islamiska staten uppfyllt vad de har lovat er."
I jakten på eventuella medhjälpare letar polisen ledtrådar i den tekniska utredningen av brottsplatsen.
Ett av föremålen som ligger bredvid Taimour Abdulwahab på bilderna från Bryggargatan är en walkie-talkie, uppger kommunikationsradioexperter som Expressen pratat med.
- Det är med 98 procents sannolikhet en kommunikationsradio. Det ser ut som en billig komradio med fast antenn, en pmr-apparat för de öppna frekvenserna som man inte behöver tillstånd för, säger Stefan Broström, ägare till SVB Försäljning, Sveriges största kommunikationsradioföretag.

Kortare räckvidd

Walkie-talkien kan ha använts för att kommunicera med en medhjälpare, men kan också varit kopplad som fjärrutlösare till en bomb.
Att bygga om en kommunikationsradio till en fjärrutlösare är enklare än att bygga om en mobiltelefon, men den har kortare räckvidd.
- En sådan billig apparat som det här ser ut att vara har bra räckvidd om det är fri sikt, annars handlar det om bara några hundra meter, säger Stefan Broström.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

Anton letar snygga män till sitt nummer

Molly Nutley får eld på kvällens show - men Anton Hyséns danslyft är i fara Fotbollsspelaren vill avsluta sitt finalnummer med att sex snygga killar lyfter honom.

MALIN COLLIN: "Kändisungarna" dansade bäst - därför är de här Läs krönikan.

Anton Hysén hyllar sin motståndare "Det är inte många som är som Molly."

Doldislivet över för Anton Hysén "Let's dance"-stjärnan om sitt nya kändisliv.

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
BLOGG
EXTRA
SPORT
Annons:
MODEBLOGGEN
EXTRA
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader