Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text
William Petzäll säger att hans Twitterkonto har blivit kapat. Om det stämmer rör det sig om ett dubbelt intrång säger Linus Larsson, nyhetschef på Computer Sweden. William Petzäll säger att hans Twitterkonto har blivit kapat. Om det stämmer rör det sig om ett dubbelt intrång säger Linus Larsson, nyhetschef på Computer Sweden.

Experten: "Inte förvånande att SD drabbas"

Annons:
Läs mer om
Hackare har sina egna mål. Att Sverigedemokraterna och journalister drabbas är föga förvånande.
Det menar journalisten Linus Larsson, författare till boken "Svenska hackare".
- Hackarkulturen har ett antiauktoritärt, nästan anarkistiskt drag, säger han.
Om William Petzälls konto blivit hackat rör det sig om ett dubbelt intrång konstaterar Linus Larsson, nyhetschef på Computer Sweden, som skrivit boken "Svenska hackare" tillsammans med Daniel Goldberg.
- Det här är ett dubbelt hack. Någon eller några i de här kretsarna tycks ha tagit över William Petzälls twitter-konto. Hans lösenord har hamnat i deras händer. Plus att de har kommit över inloggningsuppgifter till reportrar via Bloggtoppen, säger Linus Larsson.
Han är inte förvånad över att det där journalister och ett parti som Sverigedemokraterna som drabbats.
- Människor som rör sig i de här kretsarna har ofta själva definierat vad de tycker är de viktiga målen. Vilka deras egna "20-taggare" är. Medieorganisationer har varit i siktet tidigare, inte minst när det gäller intrånget mot Aftonbladet 2008.
- Dessutom så kan ett parti som Sverigedemokraterna verkligen vara avskytt i de här kretsarna. Jag är inte förvånad att någon har velat ge sig på Sverigedemokraterna om det nu är så att de har hackat William Petzälls konto.
Vad är de ute efter?
- Väldigt ofta är det inga speciella uppgifter de är ute efter. I boken skriver vi om extremt spektakulära dataintrång mot allt från Nasa till superdatorer - där allt har handlat om utmaningen. När de väl kommit över informationen har de inte gjort så mycket med den. Det är en trofé, att kunna lösa ett väldigt komplicerat problem som de har varit ute efter, säger Linus Larsson och fortsätter:
- Det är väldigt svårt att ringa in hackarkulturen politiskt, men det är ett antiauktoritärt, nästan anarkistiskt drag i de flesta sådana här grupper.
- De ger sig gärna på så kallade maktsymboler på nätet. Stora medieföretag driver några av de största sajterna och får ett väldigt inflytande. De blir tacksamma måltavlor. Det blir en bragd att kunna knäcka en stor tidning. Det blev extra tydligt med intrånget mot Aftonbladet 2008. Aftonbladet var verkligen avskydda och bland sina likar blev hackarna väldigt, väldigt uppskattade.
Hur svårt är det att hacka sig in?
- Väldigt olika. Många av dessa människor är extremt skickliga, men det finns också väldigt många säkerhetshål där ute som kan utnyttjas relativt enkelt, men det kräver ju kunskap om internetsäkerhet och datorer.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

LIVE-TV: "Zlatan drar iväg en kanon"

Schemat från Råsunda 16.40: Intervjuer från mixad zon - LIVE TV • 17.00: Träning - LIVE-TV och efteråt diskussioner med Pileby, Juborg och Kristoffersson.

DANIEL KRISTOFFERSSON: Både Granqvist och en frisk Lustig i startelvan, tack.

JONAS ESBJÖRNSSON: Haveri i Ukrainas försvar som ska stoppa Zlatan Co.

AVSLÖJAR: Här är priset på Granqvist

Försvararens dubbeldröm Stannar troligen i Italien, men Milans miljoner lockar.

Bajrami: "Tycker inte att jag har gjort bort mig."

"Det låter konstigt" Om skandalen i Serbien.

"Många som ville ha tröjan" Om tröjmissen.

MÄSTARNAS MÄSTARE

Här får stjärnan vård - i Expressens buss

Svenska mästaren kollapsade Woldu hämtad av ambulans: "Han fick kramp".

Oväder - då ställde 5 000 löpare in Tidernas kallaste Stockholm marathon.

TV: Mössa och sopsäck poppis på maran

Regn och rusk mötte tappra löpare "Känns bra...men det är första varvet"

Annons:

Glenns segerjubel efter Antons seger

Här firar han sonens vinst i "Let's dance": "Jag visste att han skulle klara det."

Anton Hysén om festnatten och tatuerarlöftet "Ska bara komma på ett ställe."

THERESE FÄRSJÖ: Rättvist, men hjärtat har en annan favorit Läs krönikan här.

Tony Irving tycker Hysén var värdig vinnare, men... "Molly var bättre i kväll."

Mamma Helena Bergström om Mollys insats "Var helt fantastiskt att se."

Collin och Helena fick äntligen komma till studion för dottern. "Är så stolta."

Var det rätt att Anton och Sigrid vann årets "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt att Anton och Sigrid vann årets "Let's dance"?

Langar alkohol till studenter

Försäljning på öppen gata ur baklucka på Hisingen Ingen gripen.

Har du sett eller varit involverad i langning någon gång?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Har du sett eller varit involverad i langning någon gång?

Senaste nytt
EXTRA
Annons:
SPORT
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
NÖJE
EXTRA
MODEBLOGGEN
Annons:
SPORT
SPORT
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader