Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Storlek på text:
Skriv ut text
Statsminister och EU-ledare Fredrik Reinfeldt mötte tillsammans med hustrun Filippa Reinfeldt möter Expressen på Skansen. Foto: Olle Sporrong Statsminister och EU-ledare Fredrik Reinfeldt mötte tillsammans med hustrun Filippa Reinfeldt möter Expressen på Skansen. Foto: Olle Sporrong

"Europa behöver ledarskap"

Annons:
Läs mer om
Dagen ägnade han åt att ta ansvar för nästan en halv miljard människor.
Men kvällen ägnar Fredrik Reinfeldt åt att ta ansvar för sina barn.
- Det är trots allt Sverige så vi åker hem och avlöser barnvakten, säger han till Expressen.se.
Det är en påtagligt uppsluppen statsminister och EU-ledare som tillsammans med hustrun Filippa Reinfeldt möter Expressen på Skansen. Den sista punkten i dagens späckade program – konserten på Solliden med bland andra Barbara Hendricks på scen och kommissionen, regeringen och kungaparet i publiken - är avklarad.
Därmed går den första dagen som EU:s ordförande mot sitt slut för Fredrik Reinfeldt.
– Det är jättespännande och det har varit en fantastisk dag, där vi har fått igenom våra budskap om klimaten och finanskrisen. Jag hoppas också att vi har spridit den här känslan av att det här är stort och att det är viktigt, det som händer i Sverige, säger han.

Förbereder G8-mötet

Vad blir det bästa minnet från den här dagen?
– Jag tyckte nog att underhållningen i kväll och det blev så fint väder och att vi fick visa upp Stockholm från sin bästa sida var allra bäst.
På pressträffen i Stadshuset tidigare i dag fick Fredrik Reinfeldt ägna mycket tid åt att förklara varför han vill att José Manuel Barroso ska få ett förnyat mandat som kommissionens ordförande. Den svenska regeringen hoppas på en omröstning i Europaparlamentets session i juli om ett par veckor.
Stats- och regeringscheferna har redan ställt sig bakom Barrosos kandidatur.
Nu väntar några hektiska dagar.
– Jag har inlett konsultationer och ska fortsätta dem för att se om det möjligen går att få till stånd ett beslut om en kommissionspresident och vid vilket tillfälle. Jag måste också förbereda G8-mötet i Italien. Där kommer det att handla mycket om klimatfinansiering och finanskris. Sedan ska jag göra den stora ordförandeskapspresentationen den 15 juli nere i Strasbourg, så det blir väldigt mycket arbete nu för att förbereda de här viktiga mötena, säger Fredrik Reinfeldt.

"Europa behöver ledarskap"

Vad förväntar du dig av de svenska parlamentarikerna när det gäller att hjälpa till att få Barroso omvald?
– Jag tycker att nu behöver Europa ledarskap. Vi behöver ett utåtblickande Europa som påverkar världen för att få plats ett klimatavtal, inte ett inåtblickande som diskuterar namnfrågor som vi egentligen redan är överens om, och som det inte finns någon motkandidat till. Så jag hoppas få hjälp att få den hjälpen på plats, så fort det nu går, även om vi respekterar att Europaparlamentet måste fatta sina egna beslut.
Barroso själv kom med en politisk programförklaring under pressträffen i Stadshuset. Han protesterade vilt mot påståenden om att han hör hemma i det nyliberala lägret, och beskrev sig i stället som en reformvänlig mitten-pragmatiker.
Är han nymoderat?

– Ja, det lät väl så, säger Fredrik Reinfeldt och skrattar belåtet.

"Avlöser barnvakten"

Men står ni nära varandra politiskt?
– Det känns väldigt ofta så. Han försvarar väldigt grundläggande och viktiga principer i Europasamarbetet.  En fri, öppen inre marknad, att inte få protektionism, att dra i sär konkurrensreglerna, som är väldigt grundläggande för företag och människor till jobb, och där vi delar uppfattning.
Vad hinner du se av den svenska sommaren i år?
– Jo, men jag hinner ju notera att det är fint och vackert väder. Och jag har hunnit bada. Men det blir mycket jobb, säger Fredrik Reinfeldt.
Efter en lång dag som ledare för närmare en halv miljard människor, ska Fredrik Reinfeldt vara en alldeles vanlig pappa.
– Så slutar dagen. Det är trots allt Sverige så till slut åker vi hem och avlöser barnvakten, säger han.

 

Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
MÄSTARNAS MÄSTARE

"Gick längre än vad jag trodde"

Anna Le Moine förlorade i nattduellen i kvällens semifinal Åkte ut ur tävlingen.

Jönsson fick stryk av Wiberg "Så nära men ändå så långt bort."

Wislander var nervös inför elhinderbanan "Känner mig gråtfärdig."

Vem tror du vinner årets "Mästarnas mästare"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem tror du vinner årets "Mästarnas mästare"?

Englands mardrömsvecka fortsätter Storstjärnorna Terry och Cahill bröt mötet med Belgien. Hodgson bekymrad: "Är det en fraktur förlorar vi ytterligare nyckelspelare..."

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Så var Englands landskamp mot Belgien FotbollExpressen.se rapporterade.

TV: United-stjärnan sänkte Belgien

Kolla in Welbecks läckra avslut i första halvlek TV-bilder från Viasat Fotboll.

Danmarks revansch Vann och höll nollan när målvaktsersättaren övertygade.

Annons:

TV: "Det var många som ville ha tröjan"

"Chippen" om förbundets tröjmiss "Den kan vara mer värd än originalet."

Så var träningen och presskonferensen FotbollsExpressen.se rapporterade.

DANIEL KRISTOFFERSSON: Både Granqvist och en frisk Lustig i startelvan, tack.

AVSLÖJAR: Här är priset på Granqvist

Försvararens dubbeldröm Stannar troligen i Italien, men Milans miljoner lockar.

Bajrami: "Tycker inte att jag har gjort bort mig."

"Det låter konstigt" Om skandalen i Serbien.

Sebastian Larsson: "Vi måste upp flera snäpp."

Här får stjärnan vård - i Expressens buss

Svenska mästaren kollapsade Woldu hämtad av ambulans: "Han fick kramp".

Oväder - då ställde 5 000 löpare in Tidernas kallaste Stockholm marathon.

TV: Mössa och sopsäck poppis på maran

Regn och rusk mötte tappra löpare "Känns bra...men det är första varvet"

Glenns segerjubel efter Antons seger

Här firar han sonens vinst i "Let's dance": "Jag visste att han skulle klara det."

Anton Hysén om festnatten och tatuerarlöftet "Ska bara komma på ett ställe."

THERESE FÄRSJÖ: Rättvist, men hjärtat har en annan favorit Läs krönikan här.

Tony Irving tycker Hysén var värdig vinnare, men... "Molly var bättre i kväll."

Mamma Helena Bergström om Mollys insats "Var helt fantastiskt att se."

Collin och Helena fick äntligen komma till studion för dottern. "Är så stolta."

Var det rätt att Anton och Sigrid vann årets "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt att Anton och Sigrid vann årets "Let's dance"?

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
SPORT
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
EXTRA
NÖJE
Annons:
MODEBLOGGEN
SPORT
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader