Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Ernman: Stoppa inte gay-protesterna i Moskva

Annons:
Läs också
En domstol i Riga har beslutat att tillåta helgens prideparad som tidigare stoppats av politiker.
Samtidigt står rysk polis redo att upplösa gayaktivisters protester i samband med schlager-EM i Moskva.
- Det vore för djävligt om den stoppades, säger Malena Ernman.
Prideparaden, tänkt att äga rum i centrala Riga på lördagen, stoppades i torsdags sedan stadsfullmäktige av säkerhetsskäl dragit tillbaka tillståndet. Anledningen uppgavs vara oro för våldsamma motdemonstrationer.
Men agerandet mötte hård kritik och på fredagen beslöt en domstol att häva förbudet. Beslutet välkomnas av Sveriges integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni som talade på festivalen på fredagen.
- Domen är väntad och glädjande. Den visar att det lettiska rättssystemet är frikopplat från politiken och det hade varit ett rejält bakslag, inte bara för Lettland som land utan för hela EU, om beslutet stått fast, säger hon till TT på telefon från Riga.

Kastade ägg

Tidigare pridetåg i landet har angripits av demonstranter som kastat ägg och avföring på deltagarna.
Ändå accepterade arrangörerna aldrig politikernas motivering till beslutet att stoppa paraden. Arrangörerna hävdar att andra motiv ligger bakom beslutet – en uppfattning som Sabuni delar.
- Polisen var ute väldigt tidigt och sade att det inte fanns någon anledning att stoppa paraden av säkerhetsskäl, de tycker sig kunna hålla säkerheten. Det var bara en ursäkt.
Konflikten mellan juristerna och politikerna visar enligt Sabuni att fördomar mot homo-, bi- och transsexuella personer tillåts påverka politiken i Lettland, särskilt nu när landet står inför både parlamentsval och lokalval.
- Jag ser hur politikerna agerar och där menar jag att de homofobiska tendenserna får styra deras agerande alldeles för mycket.

Ernman: för djävligt

Parallellt med händelserna i Lettland står Moskvapolisen redo att stoppa en demonstration för homosexuellas rättigheter i samband med schlager-EM i centrala Moskva.
Manifestationen har varit känd en längre tid, men saknar tillstånd och både Moskvas borgmästare och högt uppsatta polisbefäl har sagt att demonstrationen ska stoppas. Det har upprört många av artisterna som deltar i tävlingen och Nederländerna hotade tidigare i veckan med bojkott av finalen. Nu höjer även Sveriges Malena Ernman rösten.
- Det vore för djävligt om den stoppades. Det är hemskt jobbigt, jag lider verkligen med dessa människor. Att få genomföra en parad är en självklarhet. Det är piss rent ut sagt, säger hon till TT Spektra.

Olof Jönsson/TT
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

Hur påverkas du av det höjda bensinpriset?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Se resultat.
Så har andra svarat:

Hur påverkas du av det höjda bensinpriset?

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
EXTRA
SPORT
Annons:
EXTRA
BLOGG
FEATURE
Kultur
RES
MODE
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
LEDARKRÖNIKÖRER
SPELA SPEL
TÄVLING
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
HÄLSA
LEVA & BO
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader