Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Bilder är tagen från Fredriksdalsteatern. Det är okänt vad skådespelaren på bilden har för betyg. Bilder är tagen från Fredriksdalsteatern. Det är okänt vad skådespelaren på bilden har för betyg.

Endast G för att ta värvning

Annons:
"Har du det som krävs?" frågar försvarsmakten i sin rekryteringskampanj.
Nu blir snart svaret: endast godkänt betyg i kärnämnena i högstadiet.
- Vi vill ha möjlighet att rekrytera ur hela den befolkningen som finns, säger Peter Öberg vid Högkvarterets personalstab till Svenska Dagbladet som avslöjar de nya planerna.
Kraven på att anställas som soldat eller sjöman i det svenska försvaret kan sänkas. Enligt Svenska Dagbladet har försvarsmakten tagit fram nya krav som ligger klara för påskrift av överbefälhavaren Sverker Göransson.
I dag måste alla anställda ha godkända betyg i svenska, matematik, engelska och samhällskunskap från gymnasiet.

"Helt fel väg"

Med de nya reglerna räcker det att ha gått ut nian med godkänt i kärnämnena svenska, engelska och matematik.
Det rimmar illa med försvarets rekryteringskampanj som har budskapet: "Har du det som krävs?" där presumtiva soldater uppmanas att kunna svara på svåra frågor eller lösa komplexa problem.
Förslaget har stött på hård kritik inom försvarsmakten.
- Jag förstår inte hur försvarsmakten tänker. Det är helt fel väg att sänka kraven. Vi verkar i internationella miljöer och vill ha soldater som är initiativrika och tillräckligt bra på engelska, säger Officersförbundet ordföranden Lars Fresker till SvD.
- Grundskolematte räcker inte i artilleri-, ingenjörs eller luftvärnsförband. En svensk soldat med en 16-årings samhälls- och språkkunskaper som missförstår eller fattar fel beslut i Afghanistan kan få helt katastrofala följder, påpekar en anonym sergeant, med erfarenhet från att utbilda soldater, till SvD.

Inget beslut fattat

Beslutet är ännu inte fattat - men överste Peter Öberg, stabschef på Högkvarterets personalstab, motiverar ändringarna så här för SvD:
- Vi vill ha möjlighet att rekrytera ur hela den befolkningen som finns. Det finns ingen avsikt att sänka kraven på soldaternas reella förmåga.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
MÄSTARNAS MÄSTARE

"Gick längre än vad jag trodde"

Anna Le Moine förlorade i nattduellen i kvällens semifinal Åkte ut ur tävlingen.

Jönsson fick stryk av Wiberg "Så nära men ändå så långt bort."

Wislander var nervös inför elhinderbanan "Känner mig gråtfärdig."

Vem tror du vinner årets "Mästarnas mästare"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem tror du vinner årets "Mästarnas mästare"?

Annons:

Englands mardrömsvecka fortsätter Storstjärnorna Terry och Cahill bröt mötet med Belgien. Hodgson bekymrad: "Är det en fraktur förlorar vi ytterligare nyckelspelare..."

United-stjärnan sänkte Belgien med drömchipp Bilder från Viasat Fotboll.

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Så var Englands landskamp mot Belgien FotbollExpressen.se rapporterade.

EM-ranking: "De har hittat storformen"

FotbollsExpressen.se EM-ranking Så ligger Sverige till - och de toppar!

Danmarks revansch Vann och höll nollan när målvaktsersättaren övertygade.

TV: "Det var många som ville ha tröjan"

"Chippen" om förbundets tröjmiss "Den kan vara mer värd än originalet."

Så var träningen och presskonferensen FotbollsExpressen.se rapporterade.

DANIEL KRISTOFFERSSON: Både Granqvist och en frisk Lustig i startelvan, tack.

AVSLÖJAR: Här är priset på Granqvist

Försvararens dubbeldröm Stannar troligen i Italien, men Milans miljoner lockar.

Bajrami: "Tycker inte att jag har gjort bort mig."

"Det låter konstigt" Om skandalen i Serbien.

Sebastian Larsson: "Vi måste upp flera snäpp."

Här får stjärnan vård - i Expressens buss

Svenska mästaren kollapsade Woldu hämtad av ambulans: "Han fick kramp".

Oväder - då ställde 5 000 löpare in Tidernas kallaste Stockholm marathon.

TV: Mössa och sopsäck poppis på maran

Regn och rusk mötte tappra löpare "Känns bra...men det är första varvet"

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
SPORT
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
EXTRA
SPORT
Annons:
NÖJE
MODEBLOGGEN
DAGENS MAGASIN
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader