Det snöade kraftigt när Enar Hansson åkte och hälsade på sin granne och goda vän Gunilla Jakobsson, 42, i småländska Broaryd i tisdags kväll.
Hon uppmanade honom att ta det försiktigt på hemresan, och lovade att åka förbi och se till att allt var bra, innan hon och hennes make åkte på fest.
Men när de kom dit en dryg halvtimme senare var Enar Hansson försvunnen.
Ringde sina vänner
Tolv timmar senare, i går morse, ringde han sina vänner:
- Jag sitter fast ute i skogen. Jag fryser, sa han.
Ett massivt polisuppbåd, utrustade med hundar, helikopter och försvarets bandvagnar, letade efter 78-åringen i de småländska skogarna i går.
Men trots det intensiva sökandet var han spårlöst försvunnen.
Gunilla och Ulf Jakobsson och deras två barn Caroline och Kenny deltog i sökandet hela dagen.
I går kväll åkte de hem för att hämta en ficklampa innan Gunilla, Caroline och Kenny gav sig ut i skogen igen. Siktet var inställt på pallfabriken som Enar tidigare ägt.
- Han brukade ofta vara där uppe, och den nuvarande ägaren hade sett några nästan igensnöade bilspår, säger Ulf Jakobsson.
HITTADES EFTER 27 TIMMAR. Enar Hansson, 78, var kraftigt nedkyld när
han hittades i sin bil sent i går kväll, efter att ha tillbringat drygt 27
timmar i vinterkylan.
När de kom runt till baksidan av kullen som fabriken ligger på hittade de hjulspåren.
Expressen talar med Gunilla samtidigt som hon plötsligt får syn på en silvergrå bil mitt i det vita:
- Det är han, det är han! Han lever, ropar hon.
Enligt polisen hade den silvergrå bilen körts av vägen och en plogbil hade passerat.
- Hans bil var i princip helt täckt med snö och inte lätt att upptäcka, säger Nils-Erik Eriksson vid Jönköpingspolisen.
Några timmar senare är Gunilla Jakobsson fortfarande tagen av dagens dramatik:
- Vi blev överlyckliga när vi fick syn på bilen. Och när vi öppnade och såg att han levde var det en fantastisk känsla. Vi pratade med honom och kramade honom för att han skulle bli varm och förstå att vi var där, säger hon.
Enar Hansson. Bilden är tagen då Enar firade sin sjuttioårsdag.
Enar Hansson låg hopkrupen över förar- och passagerarsätet för att hålla värmen. Bilen var täckt med snö och is och satt fast på en brant åker.
- Antagligen har han tappat orienteringen i snöstormen och kört ner på fel väg och fastnat, säger Ulf Jakobsson.
24 grader i kroppstemperatur
Sent i går kväll fördes Enar Hansson med ambulans till Värnamo sjukhus där han i natt vårdades på intensivvårdsavdelningen för sina skador. När Enar Hansson kom in till sjukhuset hade han en kroppstemperatur på 24 grader.
- Han har nu varit under behandling och värmts upp, så nu har han återfått en normal kroppstemperatur, säger Terje Blomstrand, intensivvårdsläkare vid Värnamo Lasarett.
Terje Blomstrand berättar att Enar har vaknat upp och att man har kunnat prata med honom.
- Läget för honom är fortfarande allvarligt men stabilt. Men han mår efter omständigheterna väl, säger Terje Blomstrand.