Eli Anne Nystad, 23, stod och väntade på sin kompis utanför en krog i Trondheim.
Då blev hon påhoppad av ett gäng unga män - som försökte elda på hennes jacka.
Eli Anne Nystad är övertygad om att hon blev utsatt för att hon är same.
- Det var en förfärlig upplevelse, säger hon till Expressen.se.
Eli Anne Nystads utekväll på "Downtown" i Trondheim i Norge blev inte som hon hade tänkt sig. När hon stod utanför krogen och väntade på sin kompis kom plötsligt ett gäng unga män fram till henne.
- De började bli elaka mot mig när de hörde hur jag pratar. Jag pratar en norska som är präglad av det samiska språket, säger Eli Anne Nystad.
"Lyfte upp mig"
Först trakasserade männen henne för hennes dialekt. Sedan gav de sig på henne fysiskt.
- En av killarna lyfte upp mig och släppte ner mig så jag hamnade på baken. Jag höll runt en lyktstolpe, så att jag inte skulle slå mig, säger Eli Anne Nystad.
Senare har hon dessutom fått se en övervakningsfilm från krogen. Då syns hur en av männen försöker tända elda på hennes jacka.
- En av killarna tände eld på pälsen tre gånger, men släckte varje gång. Men det kunde ha gått illa om jag hade haft en lättantändlig jacka på mig. Det var en förfärlig upplevelse.
"Hörde min dialekt"
Eli Anne Nystad klarade sig fysiskt utan skador men har polisanmält händelsen. Hon är övertygad om att hon blev påhoppad för att hon är same.
- Jag tror det var därför för de började göra narr av mig efter att det hört min dialekt.