Utredningen kallas "oberoende", men genomförs av den egna revisorn.
AMF får nu kritik av Ulf Gometz som är en av Sveriges ledande experter på revision.
- Man skulle kunna frestas att vara lite välvilligare i sin bedömning, säger Ulf Gometz till Expressen.se.
Wanja Lundby-Wedin menar att hon blivit ”grundlurad”, AMF:s styrelseordföranden tycker att allt gått rätt till.
För att få klarhet har AMF tillsatt en utredning.
När utredningen är klar var på torsdagen oklart, men frågan är hur tillförlitliga dess resultat blir.
Utredningen har kallats ”oberoende” av Wanja Lundby-Wedin, och det är detta som blir ifrågasatt.
"Inte valt egan revisorn"
Arbetet genomförs nämligen av AMF:s egen revisionsfirman, Ernst & Young.
Ulf Gometz, adjungerad professor i revisionsrätt och tidigare ordförande i Föreningen auktoriserade revisorer:
– Jag hade nog inte valt den egna revisorn, säger Ulf Gometz till Expressen.se.
Ulf Gometz menar att det är ett problem att Ernst & Young granskar vad de redan granskat, om än mer djupgående denna gång.
– Om man ska granska något som man själv har haft i uppdrag att granska finns det en risk att utomstående bedömare inte litar på objektiviten.
Varför då?
– Därför att man skulle kunna frestas att vara lite välvilligare i sin bedömning. Jag säger inte att det är så, men det skulle kunna vara ett problem.
Kan bolaget
AMF:s informationschef, Stina Sandell, säger till Expressen.se att man valt Ernst & Young eftersom de kan bolaget bra och därför enkelt kan se vad som avviker.
Om de upptäcker att fel ha begåtts så blir det ju att de underkänner sitt eget arbete?
– Om något sådant skulle komma fram så är det ju så. Det är ett möjligt utfall att de synar sitt eget arbete.
Är de då oberoende om de granskar sig själva?
– Den värderingen ligger i ditt uttalande. Det får man nog titta på med en annan blick.
Hade det inte varit mer lämpligt att ta någon annan revisor?
– Den frågan får du rikta till styrelsen.
Expressen.se har förgäves sökt Göran Tunhammar, ordförande i AMF:s styrelse.
FOTNOT: Ulf Gometz har arbetat på Ernst & Young, men gick i pension i slutet av 90-talet.