Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Ecuador: Tolkas som en fientlig handling

Annons:
Detta har hänt - steg för steg

Wikileaks grundades av australiern Julian Assange 2006 för att avslöja dokument som av politiska eller andra skäl hållits borta från offentligheten. Tusentals hemligstämplade dokument, främst amerikanska, har lagts ut på sajten.


Julian Assange besökte i augusti 2010 Sverige. Expressen avslöjade att han då anhölls i sin frånvaro, misstänkt för våldtäkt och sexuellt ofredande av två kvinnor.


I november 2010 anhölls Assange på nytt i sin frånvaro. I februari 2011 beslutade en domstol i London att han ska utlämnas i Sverige, ett beslut som bekräftades av brittiska Supreme High Court den 30 maj 2012. Assange hävdar att han riskerar att bli utlämnad från Sverige till USA, och att han där riskerar dödsstraff.


Sedan den 19 juni i år befinner sig Assange på Ecuadors ambassad i London sedan han sökt politisk asyl i Ecuador, för att slippa förhöras i Sverige.
Wikileaks riktar sedan den svenska begäran om utlämning kom kraftiga angrepp mot Sverige och utrikesminister Carl Bildt – i syfte att misstänkliggöra Sverige och för att hindra att våldtäktsanklagade Wikileaksgrundaren Julian Assange utlämnas.


Wikileaks har hotat i ett internt dokument att avslöja att Carl Bildt var amerikansk "informatör", rapporterade Expressen i februari 2012. Samtidigt planerade Wikileaks massiv smutskastning av Sverige.

 

Den 14 augusti 2012 publicerade ansedda The Guardian regeringsuppgifter om Julian Assange att Ecuadors president Rafael Correa har beviljat Wikileaks grundare asyl. Detta uppger en myndighetsperson i Ecuadors huvudstad Quito.

 

Den 16 augusti bekräftades Guardians uppgifter. Ecuadors utrikesminister Ricardo Patiño meddelade då att Julian Assange beviljats politisk asyl till landet. Julian Assange kan dock inte lämna ambassaden utan att gripas av brittisk polis eftersom han ska utlämnas till Sverige där han misstänks för bland annat våldtäkt.

Tidigare artiklar

Det diplomatiska bråket kring Julian Assange eskalerade ytterligare i natt. Ecuadors regering hävdar att Storbritannien hotat med att storma deras ambassad i London.

- Om de gör verklighet av sina hot kommer vi att tolka det som en fientlig handling, säger Ecuadrs utrikesminister Ricardo Patiño.

Vid 14-tiden i dag, torsdag, kommer Ecuador att tillkännage om Wikileaks-grundaren Julian Assange beviljas asyl i det sydamerikanska landet. Enligt the Guardians källor kommer, som Expressen.se berättat tidigare, beskedet bli positivt för Assange.

"Skriftligt hot"

Hur han ska kunna ta sig från Ecuadors ambassad, där han gömt sig i två månader, och ut ur Storbritannien utan att gripas är dock högst oklart. Ecuadors utrikesminister Ricardo Patiño Foto: Guillermo Granja/Reuters Ecuadors utrikesminister Ricardo Patiño Foto: Guillermo Granja/Reuters

Rykten om att Ecuador ska försöka smuggla ut honom har fått Storbritannien att reagera. Sent i går kväll sa Ecuadors utrikesminister Ricardo Patiño att Storbritannien hotat med att storma ambassaden i London.

På en presskonferens, som refereras av the Guardian, säger Patiño att hotet överlämnats skriftligt av en brittisk diplomat i Ecuadors huvudstad Quito.

- Låt oss göra det väldigt klart. Vi är ingen brittisk koloni. Kolonialtiden är över. Om de gör verklighet av hotet kommer vi att tolka det som en fientlig och oacceptabel handling, säger Patiño.

Laglig rätt

Storbritannien har inte bekräftat några hot, men en talesman för brittiska UD säger att de har laglig rätt att storma ambassaden.

- Med en veckas varsel kan vi ta oss in i lokalerna. Ambassaden skulle då inte Julian Assange Foto: Suzanne Plunkett/Reuters Julian Assange Foto: Suzanne Plunkett/Reuters längre ha något diplomatiskt skydd, säger talesmannen till Reuters.

- Men något sådant beslut är ännu inte fattat. Vi vill ha en diplomatisk lösning, fortsätter han.

Avspärrat

Efter uppgifterna om den möjliga stormningen har gatan utanför ambassaden fyllts med anhängare till Assange. Det finns även många poliser på plats och ett mindre område omkring ambassaden spärrades av under morgontimmarna.

Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:

LIVE-TV: "Är väldigt lugnt här i Bredäng"

JUST NU: Lugnt i Husby - folk grillar korv Expressen sänder live från förorterna.

Reinfeldt i krismöte "Ville skaffa sig en bild om läget direkt från de ansvariga."

Salam fick lastbilen bränd - och sen hyrbilen också "Jag är förbannad."

THOMAS MATTSSON: Det är viktigt att dokumentera det som sker.

Flera världsmedier rapporterar från förorterna BBC: "Ilskan är missriktad."

Annons:
Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
EXTRA
REBECCA STELLA SIMONSSONS BLOGG
Annons:
DAGENS MAGASIN
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader