Drottning Silvias mörka familjehemlighet avslöjas i TV4 i kväll - hennes far var inte bara medlem i det tyska nazistpartiet.
Han tog också över ett företag från en jude som en del av Hitlers mål att göra Tyskland ariskt och i "Kalla fakta" visas dokument där övertagandet klassas som en "arisering".
Han tillverkade inte heller leksaker som drottningen trott - fabriken var en del av Hitlers krigsmaskin.
Inom familjen Sommerlath kommer uppgifterna om att Walther Sommerlath tog över ett företag av en jude som ett led i Adolf Hitlers kamp för att göra Tyskland ariskt som en chock.
– Jag visste ingenting om det här. Det var nyheter för mig. Jag var inte ens född på den här tiden och det är inget som jag har pratat med min far om, säger Thomas Sommerlath till Expressen.
Han är kusin till kronprinsessan Victoria och hennes syskon, och hans dotter var brudnäbb på kronprinsessbröllopet i somras.
Hans farbror Ralf, drottningens bror, säger till Expressen:
– Jag visste inte att mannen som min far köpte firman av var jude.
Lögnen avslöjades
Drottning Silvia och hennes bröder har levt i tron att deras far inte var en del av Hitlers förföljelse av judar. Förnekelsen började redan inför kungabröllopet 1976 då deras far, Walther Sommerlath, i en intervju med Expressens Ulf Nilson förnekade att han hade varit medlem i det tyska nazistpartiet.
Det har avslöjats som en lögn av tidningen Arbetaren som för åtta år sen hittade Walther Sommerlaths medlemskort från nazistpartiet. Silvia och hennes bröder har avfärdat det med att alla tvingades att vara med.
– Han var ju inte politiskt aktiv. Han var inte soldat, förklarade drottning Silvia i våras i TV4:s dokumentär om kungafamiljen.
Walther Sommerlath bodde i Brasilien när han gick med i nazistpartiets utlandsavdelning. I kvällens ”Kalla fakta” konstateras att bara 2 900 av de 80 000tyskar som då bodde i Brasilien gick med i nazistpartiet.
En del av krigsindustrin
I april 1938 återvände Walther Sommerlath hem till Tyskland och tog över en fabrik i Berlin. Drottning Silvia har hittills levt i tron att han främst tillverkade leksaker.
– Jag tror han gjorde barnelektriska tåg och hårtorkar och gasmasker för civilt bruk. Det är fel att säga att han gjorde pansar och jag vet inte vad, sa hon i våras.
I TV4:s ”Kalla fakta”
Efim Wechsler – juden som fick lämna sitt företag till
Walther Sommerlath i ariseringen av Tyskland. avslöjas i kväll dokument som visar att drottningen inte har känt till hela sanningen. Faderns fabrik var en del av den tyska krigsindustrin och specialiserad på att tillverka sikten, optik och annat till Hitlers flygvapen – Luftwaffe.
Dokument från tiden för övertagandet av fabriken visar också att den förre ägaren märktes som ”jude”. Övertagandet skedde några månader efter kristallnatten, då även de mest tyskvänliga judarna insåg att det var bäst att lämna landet.
Flydde till Brasilien
I efterhand har övertagandet av företagen beskrivits som förintelsen av judarnas ekonomiska tillgångar. Företagare med judisk bakgrund tvingades lämna Tyskland när Hitler skulle skapa en arisk stat i det som kallas för ariseringen.
Dokument som visas upp i ”Kalla fakta” visar att Walther Sommerlath, medlem av det tyska nazistpartiet, var en del av ariseringen av Tyskland. Breven från Walther Sommerlaths företag undertecknas också med ”Heil Hitler”.
Och när Walther Sommerlath registreras som ny ägare till företaget står det klart och tydligt i ett dokument hos tyska Bolagsverket att det rör sig om ”arisierung” – arisering – av ett företag som tidigare ägdes av en jude.
Han hette Efim Wechsler och efter att han lämnat företaget flydde han till Brasilien med sin familj.