Några av de mest väl förborgade hemligheterna inom den brittiska pressen kan snart bli offentliga.
Nästa vecka ska tabloiden News of The World ge sin version av anklagelserna om att tidningen lyssnat av den tidigare parlamentsledamoten George Galloways telefon.
Men samtidigt som de filar på sitt försvarstal har tidningen tvingats erkänna ett nytt fall av samma olagliga verksamhet.
Trots att de sagt sig ha "nolltolerans" mot telefonavlyssning är en av deras reportrar i nuläget avstängd, då han misstänks ha försökt lyssna av en känd tv-profils röstbrevlåda. Enligt The Guardian blev reportern Dan Evans avslöjad efter att tv-profilens telefonbolag larmade henne om att en obehörig person försökte få tillgång till hennes telefonsvarare.
Det här har gjort att den fyra år gamla tidningsskandalen - då en privatdetektiv och en reporter på News of The World dömdes till fängelse efter att ha hackat sig in i prins Williams telefon - åter är högaktuell.
Ansedda New York Times har i morgon ett långt reportage om händelsen, som nu har fått förgreningar till högsta politiska ort.
Nyckelfiguren i skandalen, dåvarande chefredaktören Andy Coulson, arbetar i dag som kommunikationschef och medierådgivare till premiärminister David Cameron.
Flera parlamentsledamöter inom oppositionen kräver därför en ny utredning:
- Det enda sättet som hela sanningen kan komma fram på är genom att utreda det ordentligt och ha en juridisk genomgång. Jag tycker att det är det minsta man kan begära, säger den tidigare vice premiärminister John Prescott till BBC.
Det var under hösten 2005 som det brittiska hovet började misstänka att någon lyssnade av deras telefoner efter att flera privata detaljer läckt ut i pressen.
Några månader senare lyckades Scotland Yard avslöja att privatdetektiven Glenn Mulcaire och News of The World-reportern Clive Goodman hackat sig in i prins Williams telefon.
Prins William. Foto: Ken Goff/Ken Goff PhotosDe erkände, och dömdes senare för brottet.
Men när polisen gjorde tillslaget mot Mulcaires bostad hittade de även listor på tusentals andra kändisars telefonnummer, samt koderna till ett hundratal röstbrevlådor.
Några av de här personerna - bland annat modellen Elle MacPherson och George Taylor, tidigare chef för fotbollsorganisationen FA - blev uppmanade att byta kod till sin telefonsvarare då det fanns risk för att de var avlyssnade.
En del av dem har sedan stämt News of The World, och fått stora summor pengar av tidningen för att göra upp i godo utanför rättssalen.
Men George Galloway vägrar att gå med på en förlikning - vilket kan leda till unika avslöjanden samt att en av David Camerons närmsta män blir korsförhörd inför en jury:
- George är inte intresserad av pengarna. Han vill få fram sanningen om telefonhackandet, säger en källa till The Independent.
News of The World har hela tiden förnekat anklagelser om att deras reportrar rutinmässigt - och olagligt - lyssnat av telefoner för att få fram nyheter.
Men New York Times har talat med en rad personer som tidigare arbetat inom den brittiska tabloidvärlden, och de avslöjar hur vanligt förekommande hackandet var:
- Alla kände till det, till och med kontorets katt visste om det, säger en reporter.
En tidigare chef beskriver hur han och andra chefer ofta hade möten med Andy Coulson där de diskuterade hur de hade fått tag på informationen till kommande artiklar.
- Jag har varit på hundratals möten med Andy där chefer säger att de har "lyssnat på telefonmeddelandena" när de fått frågor om källan till storyn, säger han.
Sharon Marshall arbetade i tio år som reporter på olika tabloider. För en dryg månad sedan kom hon ut med en bok där hon avslöjar några av de kontroversiella arbetsmetoder som förekom.
David Cameron. Foto: Wpa PoolReportrar kunde bland annat klä ut sig i underkläder och peruk och delta i sexpartyn för att avslöja bordeller och "hemliga sexnästen", låtsats vara läkare eller ta tillfälliga jobb inom olika serviceyrken för att få tag på information eller komma nära kändisar.
Telefonavlyssning var en av metoderna som hörde till vanligheterna och Marshall beskriver i boken bland annat hur Madonna blev så trött på att få sin röstbrevlåda avlyssnad att hon till och med pratat in ett meddelande där hon uppmanade sina vänner att inte säga något på svararen.
- Det förekom i hela branschen. Prata med vilken tabloidjournalist som helst i Storbritannien, alla visste om det, säger Sharon Marshall till New York Times.
Det finns samtidigt misstankar om att polisutredningen av anklagelserna mot News of The World medvetet mörkats av höga chefer inom Scotland Yard.
Anledningen ska vara att polismakten inte ville förstöra sitt goda förhållande med tidningen, skriver New York Times.
De citerar flera källor som vittnar om att Scotland Yard struntade i att undersöka om fler reportrar än den dömde Clive Goodman använt sig av den olagliga arbetsmetoden:
- Vi skulle inte dra i gång någon upprensning av brittisk media helt enkelt, säger en poliskälla.
Men flera av de personer som kan ha utsatts för avlyssning kräver nu inte bara en ny utredning av News of The World, utan även en utredning av hur Scotland Yard skötte ärendet.
- Vi väntar svar nästa vecka. Om de inte lyckas ge oss den information vi vill ha, som uppenbarligen finns tillgänglig men som vi inte fått ta del av, kommer jag se till att det blir en rättslig undersökning, säger John Prescott.
Scotland Yard menar dock att de gjort vad de kunnat:
- Vi har varit så öppna som möjligt samtidigt som vi upprätthållit och skyddat individens personliga information och respekterat privatlivet, säger en talesperson för polisen till New York Times.
Den amerikanska tidningen nämner vid flera tillfällen i reportaget Rupert Murdoch och att han är ägare till News of The World.
Det har fått representanter för News Group Newspapers, en del av Murdochs medieimperium, att anklaga New York Times för att enbart ha som syfte att smutskasta en konkurrent.
Rupert Murdoch äger Wall Street Journal, och det senaste året har rivaliteten mellan de två tidningsjättarna ökat markant.
Det har varit öppet krig sedan Wall Street Journal startade en särskild New York-redaktion i mars i år.
- Det är inte ett ekonomiskt beslut, utan planen är att döda New York Times, sa en källa då.
New York Times har inte svarat på anklagelsen om smutskastning.
Andy Coulson har hittills inte kommenterat uppgifterna om att han kan tvingas vittna i en kommande rättegång.
News of The World utreder just nu om det är sant att deras reporter Dan Evans hackat sig in i den kända tv-profilens telefon.