Det brukar inte vara så lätt för journalister att få en pratstund med hustrun till USA:s president, men de senaste dagarna har Michelle Obama beviljat både en och två och tre intervjuer. Hon vill ju sälja sin bok.
Och det är inget Barack Obama lär ha något emot. Michelle Obama är populär bland amerikanerna. 66 procent har en positiv bild av henne, mot bara 27 procent som har en negativ bild.
Barack Obama kommer inte närheten av sådana siffror. Det brukar dock i sanningens namn inte presidenterna göra.
Laura Bush hade ungefär samma siffror som Michelle 63/20. Detta samtidigt som George W Bushs popularitet låg i botten.
Bland de mer samtida presidentfruarna så är det egentligen bara Hillary Clinton som klöv nationen. 46 procent gillade henne, medan 47 procent tyckte illa om henne.
Det var priset hon betalade för att ha försökt ro iland makens hälsovårdsreform. Något hon misslyckades rejält med.
Presidentfruarna brukar annars ägna sig åt mindre politiska aktiviteter. Laura Bush kämpade exempelvis för ökad bokläsning.
Och för Michelle Obama så är det hälsosammare kost och kampen mot USA:s galopperande övervikt som är hjärtefrågan.
Hon sparkade igång sin kampanj "Let's move" i början av 2010 och boken hon just skrivit är ett led i denna, även den.
- Det är definitivt en passion, att få våra barn att äta hälsosammare, att hjälpa familjer att göra bra val kring hur de äter och hur de kan hålla sig aktiva, sa hon i intervjun för "Good morning America".
- Den här boken är ett sätt att tala om den resan och om vilka utmaningar vi står inför som nation.
De är inte små. Cirka 34 procent av amerikanerna är kraftigt överviktiga i dag. Den siffran riskerar att stiga till 42 procent år 2030, enligt en färsk undersökning. Mer än en fjärdedel av amerikanerna i åldrarna 17 till 24 år är för feta för att kunna tjänstgöra i den amerikanska militären. Exemplen är många. Så Michelle Obama ser till att döttrarna Sasha, 13, och Malia, 10, får i sig sin beskärda del av grönsaker. Flera kommer från den trädgård hon själv skapat intill Vita husets södra gräsm
atta.
Hon hade idén redan innan hon flyttade in i Vita huset, men hon nämnde inget till sin man förrän efter valsegern 2008.
- I början var det mer en idé om att, kanske man kan odla saker på södra gräsmattan, säger hon till USA Today.
- Om jag kunde skapa en trädgård där så skulle jag kunna inleda en konversation om barnens hälsa och vi kunde få barn från området att hjälpa oss plantera.
- Men jag ville inget säga till min man förrän efter att han vunnit. Jag ville inte dra otur över resultatet genom att börja tala om, du vet: När vi vunnit, så...
Trädgården började byggas 2009 och där växer i dag allt från broccoli till fyra sorters vitlök. Där finns även en bikoloni (presidenten var lite orolig i början att bina skulle flyga in på hans basketplan). Honungen smakar flytande solsken, enligt Michelle.
När hon nyligen underhöll fruarna till G8-ledarna som möttes på Camp David bjöd hon bland annat på grönt från Vita husets trädgård. Och besökare får ibland burkar med inlagda gurkor därifrån.
Michelle Obama hade dock i början lite svårt att vänja sig vid livet i Vita huset. Det kändes instängt och hon undrade om hon kunde få skjuta upp sin egen inflyttning eftersom hon tyckte det skulle vara bättre om döttrarna fick avsluta sin termin i Chicago.
Men nu har hon vant sig och det finns trots allt fördelar. Som middagar med familjen:
- Innan vi flyttade hit så hade vi inte tid för familjemiddagar, säger hon till USA Today. Vi var som de flesta familjer. Pappa arbetade eller reste.
- Nu så bor vi ovanpå kontoret, vilket betyder att vi kan äta middag tillsammans 18.30.
Och, säger hon, de har alla lärt sig accepetera att under ett valår så kommer maken/pappan att få utstå en del hårda attacker.
- Man får inte vara ömhudad. Det gäller barnen också. Och de har vuxit upp till att förstå att hem är varhelst vi är. Och pappa kommer alltid att vara pappa.
I höst kommer döttrarna att se mindre av sina föräldrar än normalt. Michelle Obama var rätt ovillig att hjälpa till på valkampanjen under mellanårsvalet 2010, men i år är det annorlunda.
- Jag kommer att kämpa så hårt jag kan för att se till att vi får ha honom i ytterligare fyra år framåt. Det finns så mycket kvar att göra.
Michelle Obama har under det senaste året varit på 54 kampanjbidragsmöten. Ju närmare vi kommer valet, desto mer lär vi få se av henne.
- Det finns - förutom presidenten, ingen annan som våra anhängare hellre vill höra från, säger David Axelrod, Obamas politiske rådgivare.
- Ingen förstår presidenten mer och ser mer av honom än Michelle. Hon känner honom, hon vet vad som motiverar honom.
Och även en del politiska motståndare ger henne godkänt. Kellyanne Conway gör opinionsmätningar för republikanerna men säger till USA Today.
- Michelle har vunnit respekt även från politiska kritiker som jag, eftersom hon från första början framför allt verkar ha satt upp som mål att vara mamma.
Michelle Obamas kampanj för sundare mat och mer motion kan synas opolitisk, men den har ändå lyckats reta upp en hel del republikaner (56 procent av dem har en negativ uppfattning om henne).
Fyra av tio amerikaner anser exempelvis att staten inte ska spela någon tyngre roll i kampen mot övervikt. Den konservative radioprataren Rush Limbaugh - själv av det rundare slaget - har attackerat henne för att hon vill att amerikanerna ska äta "kartong och tofu".
Den konservativa kolumnisten Michelle Malkin uttryckte det så här i en kolumn:
"Vägen till maghelvetet är kantat av Michelle Obamas övervakarstat."
Det är sådana kommentarer som får Michelle Obama att slå tillbaka mot kritiker som menar att hon valt säkra och ofarliga frågor att intressera sig för.
- Jag anser inte att det är något okontroversiellt med barns hälsa. Det finns många därute som fortfarande ifrågasätter detta, säger hon till USA Today.
David Axelrod håller med. Och han vill inte alls förringa Michelle Obamas arbete. Så här säger han till New York Times:
- Vi kan komma att se tillbaka på detta och säga: Hon räddade fler liv än någon annan i denna administration.
Återstår att se om hon kan rädda makens politiska liv.