NEW YORK. En svensk matpromenad på Manhattan skulle kunna börja på öns södra udde, på Fika på Pearl street. Kanske med en frukost bestående av svensk müsli eller gröt med lingonsylt? Vidare upp genom Midtown passar det utmärkt att äta lunch på smått legendariska Aquavit - skandinaviska smaker i en skandinaviskt designad miljö. Lagom till middag har du nått 125:e gatan och Lenox avenue i Harlem där Marcus Samuelssons nya baby Red Rooster skördar storslagna framgångar.
Skandinavien står sig starkt i New York.
Och Skandinavien står sig starkt i världen.
För pratar vi mattrender så ligger vi just nu ett av världens mest uppmärksammade områden.
Svenska råvaror är i fokus, svenska kockar är erkänt skickliga och med succérestauranger som Mathias Dahlgren, Frantzén/Lindeberg och Fäviken har amerikansk och annan internationell matpress nu sina förstoringsglas direkt över vårt avlånga land.
Det märks förstås i världens huvudstad.
- En av våra prioriteringar i år är just att marknadsföra svensk mat och svenska kockar. Det här kommer från UD och handelsministern, säger Sveriges honorärkonsul David E R Dangoor till Expressen och fortsätter:
- Vi har redan en bra närvaro, framför allt med tanke på det enorma utbudet som finns i New York.
Han nämner bland annat just supersuccén Red Rooster.
- Vi har visat att det gått att lyckas här i alla år, säger Marcus Samuelsson om dagens möjligheter.
Håkan Swahn. - Journalister letar alltid efter det nya och efter att ha skrivit mycket om Spanien så fokuserar de mer på Skandinavien nu, konstaterar han.
Den svenska mathistorien i New York går långt tillbaka. Men för att inte bli för långdragen kan man börja 1987. Det var då den moderna svenska eran på Manhattan startade i och med att Håkan Swahn öppnade Aquavit.
- Det fanns ingenting då. Det sista som stängde var restaurang Copenhagen flera år tidigare. Och innan dess var det inget på 30 år, säger han.
På 40-, 50- och 60-talen fanns i alla fall ett dussintal skandinaviska krogar.
- På den tiden var det mycket kryssningsbåtar som gick fram och tillbaka. Det var lätt för dem som jobbade på båtarna att hoppa av och starta eget, säger Swahn.
1982 startade han eget tillsammans med Operakällarens Tore Wretman för att marknadsföra svensk mat i världen. Fem år senare bestämde han sig för att företaget behövde en fast punkt i form av en restaurang i New York.
- Det var väldigt populärt från första dagen. Vi fick fantastiska recensioner i alla tidningar och det ansågs väldigt trendigt att gå och äta här. Mycket kändisar dök upp.
Han rabblar några namn. Bland annat Greta Garbo som hann testa de nordiska smakerna kort tid innan hon gick bort. I övrigt: allt från Paul McCartney till Barbara Bush och diverse kungligheter.
Den moderna versionen av Swahns Aquavit är Fika. Kafét som öppnade på 58:e gatan 2006 och sedan har expanderat genom den värsta finanskrisen sedan andra världskriget.
Unikt.
- Vi öppnar vår fjärde och största lokal i vår, säger grundaren Lars Åkerlund.
Fikas största lokal i dag, den på Pearl street, har redan blivit för liten.
Kedjan har knutit till sig chokladmästaren Håkan Mårtensson och gjort sådant avtryck att de nu säljer sina hemmagjorda chokladprodukter på Whole Foods och Dean & Deluca.
- Whole Foods var en milstolpe som vi drömt om. Det tog lång tid, men det är det bästa du kan komma in på, säger Åkerlund.
- Det tog sex månader innan vi ens fick ett möte. Men jag tänkte att, om de bara fick smaka på chokladen så skulle vi ha halva inne.
Marcus Samuelsson gjorde succé på Aquavit och med nya krogen Red Rooster har han blivit superstjärna i New York. Foto: Gunilla SikströmTillslut hände det.
- De hade aldrig smakat något liknande. Nu vill de ha choklad till hela New York, 26 butiker. Sen vill de ha i hela USA.
- Om man kommer hit och gör något unikt och levererar kvalitet så kommer man att lyckas, säger honorärkonsuln Dangoor.
- Men däremot räcker det inte bara att komma och vara modern. Gröna kök och liknande finns redan.
Han pratar om en strävan efter att göra något enastående.
En form av nytänkardriv som bland annat personifierats av Marcus Samuelsson och gjort honom till en av USA:s mest kända kockar. Han medverkar frekvent i den största morgonshowen "Today" på NBC och syns nu på stora affischer som ansikte för kreditkortet Master Card.
- Man måste marknadsföra sig. Det finns över 20 000 restauranger i New York City. Du måste synas. Men du kan inte göra det om du inte har en bra produkt. Det viktigaste är att folk hör om dig och sedan sprider ditt namn vidare, mun till mun, säger han.
Hans Red Rooster, som han själv kallar "ett av New York tre hetaste ställen just nu", är en framgångssaga som inte alls var självklar från början.
- Jag kände att det var dags att lyfta fram Harlem. Vi har sett framgångarna i Brooklyn och inspirerats av det. När alla gick åt ett håll så tänkte jag att det var bättre att gå åt andra.
Håkan Swahn minns sin egen våghalsiga satsning i bildandet av Aquavit.
- Ambintionsnivån sattes högt. Det vi gjorde var ett sätt att slåss med de franska, amerikanska och italienska ställena. Vi var tvungna att jobba på internationella villkor, säger han och tillägger med ett skratt:
- I ärlighetens namn så kunde jag ingenting. Det var ett lotteri.
För Lars Åkerlund låg det våghalsiga i New York-satsningen i att han inte kom från någon restaurangbakgrund. Han hade "bara" en vision. Utan backning fick han gå den hårda vägen. Lära sig allt från början.
- Vi hade inte haft en chans om vi inte byggt allt själva. Men jag visste ingenting om tillstånd eller hur man ens hittar en lokal.
Bara det tog sex månader. Lars läste 800 lokalannonser om dagen.
- Jag ringde på 247 stycken och fick den 97:e jag tittade på.
Lika tufft som det var, lika mycket njuter han i dag av att vara entreprenör och se sitt projekt växa och blomma ut i riktningar han aldrig kunde fantisera om i början.
- Vi tror absolut att det finns plats för fler svenskar här, säger Sarah Pedersen från Svenska Handelskammaren i New York.
- Det handlar mycket om en medvetenhet som amerikanerna nappar på, tror jag. Vi är kända för att ha koll på kost, säger hon.
Håkan Swahn håller om att nya krögare borde försöka ta sig ut i världen, och han menar att fönstret är öppet just nu.
- Matvärlden skriver enormt mycket om Norden. Kulinariska berättelser som för första gången kommer från Skandinavien. Jag har aldrig läst om kökschefer i Sverige förrän nu.
- Vi har en fantastiskt högkvalitativ restaurangnäring. Men jag tycket inte att man kan bli världsbäst förrän man kan erövra andra delar av världen.