Böcker & boktips

Här hittar du de hetaste böckerna.

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Börje Ekholm och Jacob Wallenberg. Foto: Stefan Forsell Börje Ekholm och Jacob Wallenberg. Foto: Stefan Forsell

Familjen Wallenbergs jakt efter nya guldägg

Annons:
FAKTA

Investor:
Familjen Wallenbergs maktbolag Investor har tagit mycket stryk i börskaoset men flaggade i samband med onsdagens kvartalsrapport för att det nu är köpläge på börsen. Samtidigt görs affärer i skymundan i jakten på nya guldägg.

Jacob Wallenberg, ­ord­förande, Investor
Börje Ekholm, vd, Investor
Susanne Ekblom, finans­direktör, Investor
Peter "Pirre" Wallenberg, ­ordförande, Knut & Alice Wallen­bergs stiftelse
Peter "Poker" Wallenberg, tidigare vd för Grand Hôtel. Numera bland annat styrelse­ordförande för FAM.
Marcus Wallen­berg, ­ordförande, SEB

Familjen Wallenberg är synonymt med makt i börsens största bolag.
Men Wallenbergarna har också investerat i kinesisk dejting, amerikanska läkemedelsbolag och en sajt för kinesiska golfare.
Expressen ger en lägesrapport direkt från Wallenbergimperiets högkvarter, intervjuar Investors vd Börje Ekholm och berättar om hur strategin inför framtiden ser ut.
Glasdörrarna till Investors huvud­kontor vid Blasieholmstorg i Stockholm är in­­ramade av ek och vittnar om tyngd och anor. På andra sidan torget ligger Wallenbergarnas Grand Hôtel och några kvarter längre bort vid Kungsträdgården ­ligger familjebanken SEB. Men det är på Arsenals­gatan som makten är samlad i Investor - familjens investment­bolag som är navet i den mytomspunna familjen och i flera av Sveriges tyngsta börsbolag. Granne med Investor ­ligger familjens förvaltningsbolag för Wallenbergstiftelserna - FAM.
Familjen har delat upp ägandet i olika bolag mellan stiftelserna och Investor. Wallen­berg­stiftelserna är storägare i Investor men har även stort ägande i SAS, SKF, Stora Enso, SEB, Saab. Investor i sin tur är storägare i tio börsbolag som också klassas som investmentbolagets kärninvesteringar:
Atlas Copco (där Investor äger aktier för 25,2 miljarder kronor och kontrollerar 22 procent av rösterna).
ABB (19,9 miljarder/7,3 procent)
SEB (17 miljarder/21 procent)
Astra Zeneca (15,7 miljarder/3,9 procent)
Ericsson (10,6 miljarder/19,3 procent)
Electrolux (4,8 miljarder/30 procent)
Krigsmaterieltillverkaren Saab (4 miljarder/39,5 procent)
Nasdaq OMX, Husqvarna och läke ­ medels ­ bolaget Sobi.

Under året har
Investor utnyttjat börs­raset till att köpa aktier i ABB, Atlas Copco, Electrolux, Husqvarna och Nasdaq OMX för en dryg miljard. Samtidigt har skuldsättningsgraden i investmentbolaget ökat eftersom börsraset gjort att värdet på Investors tillgångar rasat från 181 miljarder ­kronor i början av året till 158 miljarder i slutet av september.
- Vi köper endast när aktiekursen understiger vår fundamentala värdering. Vår historik visar på ett gott track-record i timingen av våra investeringar, säger Investors vd Börje Ekholm.
Han vädrar köpläge på börsen och beklagar att Investor inte kunnat köpa mer aktier med tanke på börsens regler. Representanter från Investor sitter i styrelserna för portföljbolagen och har insiderkunskap om de kommande kvartals­rapporterna och därför har inte Investor fått handla under de senaste månaderna.
- För den investerare som kan ta att det blir jobbigt under en period är det här väldigt attraktiva investeringsmöjligheter, säger Ekholm till Expressen.
Investor domineras av det tunga ägandet i de stora börsbolagen, men Wallenbergarna har också hopp om att hitta nya guldägg. Investor skiljer sig därmed från Fredrik Lundbergs investmentbolag Industrivärden som är betydligt mer konservativt och där ägandet främst ligger i Handelsbanken, Sandvik, SCA, Ericsson, SSAB, AB Volvo och Skanska.
Investor skiljer sig också från investmentbolaget Ratos som har valt att koncentrera sig på snabbväxande tillväxtbolag som Anti ­ cimex, auktionssajten Kvarndammen och Euromaint som ansvarar för järnvägsunderhåll.

Investor är,
precis som Stenbecksfärens Kinnevik, en hybrid av Industrivärden och Ratos. Investor har två spår för att leta efter nya guldägg - riskkapitalbolaget EQT:s fonder fylls på med Wallen­bergs pengar och i motsats till kärn­investeringarna har EQT-fonderna varit en lysande affär för Investor i år. Värdet på ägandet har ökat med 30 procent till 13 miljarder kronor i år och Investor fått 1,6 miljarder från EQT efter att EQT bland annat lyckats med försäljningen av Securitas Direct.
- EQT har lyckats göra ett antal bra realiseringar under året. De har gjort ett bra jobb. Men nu tror jag att det kommer en tuffare tid när det handlar om försäljningar. Det brukar gå i cykler och sen tinar det upp igen efter ett tag, säger Börje Ekholm.
Wallenbergs jakt på guld i små bolag är samlat i riskkapitalbolaget Investor Growth Capital, IGC, och där har Wallenbergarna lagt fast en ny strategi som går ut på att strunta i Sverige och Europa i fram­tiden för att helt koncentrera sig på USA och Asien med tyngdpunkt på amerikanska teknik- och hälsovårdsföretag. I USA har IGC bland annat investerat i bolag som utvecklar läkemedel mot cystisk fibros, hiv, dåliga ryggar, parkinson, cancer och ögontorrhet.
I Kina har familjen Wallenberg en god rela ­ tion till det styrande kommunistpartiet. Famil ­ jens överhuvud Peter "Pirre" Wallenberg var nyligen i Kina tillsammans med kusinerna Peter, Jacob och Marcus och fick då som vanligt besöka flera av de ledande politikerna.

Från kontoret i Peking har Investor Growth Capital investerat i bolag som bland annat sysslar med seriös dejting på internet, erbjuder callcenter i Asien och en nätresebyrå som vänder sig till kineser som vill åka utomlands. Wallenbergarna har också köpt in sig i en sajt för golf­spelare i Kina och ett företag som tillverkar små vindturbiner i Japan.
- Det finns många intressanta investeringsmöjligheter i Asien, säger Ekholm.
I Investorportföljen finns också tillväxt­bolag som nu växt sig stora och där valet tycks stå mellan börsnotering eller försäljning den närmaste tiden. När resultatet från det tredje kvartalet presenterades på ons­dagen tog Börje Ekholm och hans nya finans­direktör Susanne Ekblom tillfället i akt att tala sig varma för mobiloperatören Tre - en Wallenberginvestering som varit ifrågasatt eftersom bolaget haft stora problem, men där antalet abonnenter under det senaste kvartalet växt med 15 procent. I Tre är det nu skördetid efter tunga investeringar i nya nät och bolaget skryter med bäst intäkt per kund i branschen - 316 kronor.
- Tre presterar bra just nu, konstaterar Investors finansdirektör Susanne Ekblom.
På Arsenalsgatan är det numera Peter "Pirre" Wallenbergs söner som representerar familjen. Familjenestorn är fort­farande ordförande i familjestiftelserna men det är sonen Peter "Poker" Wallenberg som i egenskap av vice ordförande utövar makt över tillgångarna på närmare 40 miljarder kronor genom förvaltningsbolaget FAM. Poker basade tidigare för Grand Hôtel, men har fått flytta över torget och in i värmen på Arsenals­gatan där brodern Jacob Wallen­berg också finns som ordförande för Investor. Kusinen Marcus Wallen­berg har efter sin tid som vd för Investor fått flytta bort till Kungsträdgården i rollen som ordförande i SEB.
Investor och Wallenbergimperiet har ofta kritiserats för att vara en manlig bastion, men på senare tid har investmentbolaget under ledning av Börje Ekholm fått en mer kvinnlig profil. Hans två närmaste i Investors ledningsgrupp är nu kvinnor, chefs­juristen Petra Hedengran och nyrekryterade finansdirektören Susanne Ekblom, och deras makt i portföljbolagens styrelser är på uppgång.
Börje Ekholm är dock noga med att påpeka att det inte handlar om något medvetet ­ arbete för att öka Wallenbergarnas mångfald.
- Det var en kompetensrekrytering, säger Ekholm om Ekblom.

Han och Wallenbergarna
är ständigt ifråga­satta och bespottade när höga bonusar, investeringarna inom Investor Growth Capital och aktiekursens dåliga utveckling kritiseras. Under de senaste tio åren har Stockholmsbörsen stigit med 36 procent när Investor har gått upp med 15 procent. En förklaring är att Investors substansvärdesrabatt - skillnaden mellan värdet på bolagen i investmentbolagets portfölj och aktiekursen - nu ligger på närmare 40 procent och det är en öppen misstroendeförklaring mot Investors ledning.
- Vi får inte släppa blicken på att utveckla våra företag för att de ska bli best in class. Om vi har fokus på det kommer det att bli en bra avkastning för aktieägarna, men tittar vi på rabatten varje dag blir vi mest oroliga, säger Börje Ekholm.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
EXTRA
BLOGG
SPORT
Annons:
EXTRA
BLOGG
FEATURE
Kultur
RES
MODE
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
LEDARKRÖNIKÖRER
SPELA SPEL
TÄVLING
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
HÄLSA
LEVA & BO
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader