Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Jens Spendrup är familjeföretagets vd. Foto: Ola Torkelsson Jens Spendrup är familjeföretagets vd. Foto: Ola Torkelsson

Bryggimperiet kontrolleras av familjerådet

Annons:
Spendrups är sagan om familjeföretaget som räddades från undergång efter att bröderna Jens och Ulf hade skuldsatt sig upp över den egna husnocken.
Nu är deras livsverk etta på den svenska bryggarmarknaden och redo för ett generationsskifte.
Det här är berättelsen om framgångsbröderna och hur de skapat total kontroll för att inga bråk, inget elände eller girighet ska kunna splittra bryggarimperiet.
Spendrups framgångar är kanske mest publik i hyllorna på Systembolaget, och i gränshandeln i Tyskland som är Spendrups andramarknad. Enligt den senaste statistiken från det statliga spritmonopolet i Sverige ligger Spendrups starkaste varumärken Mariestads och Norrlands Guld tvåa respektive fyra på säljtoppen. 11,1 miljoner liter Mariestad och 9,7 liter Norrlands Guld såldes i Sverige under 2010.
Spendrups har också haft framgångar utanför Systembolaget. Fastigheterna i Loka Brunn har köpts upp av Spendrups på senare år och det gör att bryggarjätten i dag har blivit en storspelare även på mineralvatten. Spendrups har även tagit uppdrag som licenstillverkare för Heineken och Schweppes i Sverige och har importerat såväl Pagos juicer som vin från McPherson i Australien, Ernst & Julio Gallo i Kalifornien samt spanska El Coto.
Familjen Spendrups framgång kan mätas i kronor och liter. Under de senaste nio åren har försäljningen ökat med närmare 70 procent och bara under det senaste året ökade Spendrups försäljningsvolymer med tio procent. Spendrup har nu 30 procent av ölmarknaden i Sverige, 19 procent av läskedrycksmarknaden och tack vare Loka kontrollerar Spendrups 44 procent av den så kallade vattenmarknaden.

Spendrups skulle sannolikt
inte ha funnits i dag om inte bröderna Jens och Ulf hastigt tvingats att ta över familjeföretaget efter att fadern dog tidigt i cancer mitten av 70-talet. Pappan ville sälja familjeföretaget som då hette Grängesbryggarn, men när han dog bestämde sig bröderna för att satsa - främst eftersom Pripps inte ville betala något för bryggeriet som då hade två procent av ölmarknaden och var hårt skuldsatt.
Jens och Ulf har själva sagt att de har alkoholen i blodet eftersom deras förfader Mads Pedersen Spendrup startade ett bränneri i Köpenhamn och därefter har alkoholframställningen gått i arv. Jens blev vd och Ulf vice vd i Grängesbryggarn när Pripps dominerade den svenska ölmarknaden. Bröderna tvingades inteckna sina villor för att rädda företaget som blev Spendrups och i dag är störst på den svenska bryggarscenen efter att Pripps sålts till danska Carlsberg.

Det är familjen
som bestämmer i Spendrups. Alla beslut av värde tas i ett familjeråd som består av bröderna Ulf och Jens samt deras vuxna barn. Jens och Ulf Spendrup har båda samlat stora barnaskaror. Jens Spendrup har fem barn och Jon, som nu gått bort, hade tre syskon som delade på pappa Ulf. Både Jens och Ulf har barnen i två äktenskap.
Men alla har inte varit lika intresserade av affären Spendrups. Jon var näst äldst i syskonskaran på Ulfs sida. Hans äldre syster Sara lämnade Sverige för 13år sedan och flyttade till Afrika. Där är hon kvar och för några år sen berättade hon för Dagens Industri om varför hon lämnade landet och bosatte sig i Kenya och jobbade på en farm:
- Mitt liv var ganska stökigt. Till slut var jag trött på alltihop och ville bara bort.
Jon hade också två halvsyskon - Axel och Hedda som är 21 respektive 17 år. Även om Jon varit bosatt i New York har han under det senaste året suttit i Spendrups styrelse. Jon Spendrup beskrevs som en aktiv styrelseledamot som har bidragit mycket inom marknadsföring och försäljning, men det fanns inga planer på att han skulle lämna sin reklambyrå i New York och börja jobba heltid på Spendrups.
- Jens barn går nog mer i ledband än mina. Men det kanske man tycker för att flera av dem jobbar i bryggeriet. Uppmuntrar man sina barn att göra det de själva vill, får man hålla tungan rätt i mun och bejaka det fullt ut, har Ulf Spendrup tidigare sagt till Dagens Industri.
Jens Spendrups dotter Anna jobbar med information på bryggeriet, sonen Johan har utbildat sig till bryggmästare och är nu vd för Gotlands Bryggeri som är en del av Spendrups och står för bryggeriets specialöl. Längst har Fredrik Spendrup kommit. När Jens Spendrup lämnar vd-stolen efter 34 år i vår har det redan bestämts av styrelsen och familjerådet att sonen Fredrik bli ny vd.
- Fredrik har erfarenhet från olika positioner inom Spendrups och har framför allt den framgångsrika spendrupska entreprenörskulturen i blodet, förklarade styrelsens ordförande Svend Holst-Nielsen när beslutet blev offentligt.
Jens Spendrup:
- Som pappa och företagare känner jag mig oerhört stolt över att styrelsen har funnit Fredrik lämplig att efterträda mig som vd. Båda har vi sedan barnsben sprungit i bryggeriet och har företaget i blodet. Fredrik har under många år byggt upp den kunskap och kompetens som krävs för att driva företaget. Det gör att jag med trygghet och glädje kan lämna över stafettpinnen till den fjärde generationen Spendrup.
Fredrik Spendrup:
- Under de drygt 30 år som min far och farbror drivit Spendrups har företaget gått från två till 35 procents marknadsandel och är nu ett av Sveriges största bryggerier. Min ambition är att behålla vårt långsiktiga perspektiv på tillväxt och utveckla familjeföretaget.

Familjen Spendrup styr bryggeriet genom en stiftelse i Liechtenstein. I mitten av 1990-talet flyttades familjens aktier i Spendrups Bryggerier, som då var noterat på Stockholmsbörsen, över till stiftelsen. Bakgrunden var att Spendrups flera gånger utsatts för uppköpsförsök och Ulf och Jens ville inte riskera att någon i familjen i framtiden skulle sälja sin del och äventyra makten över familjeföretaget.
Stiftelsens främsta uppgift var att stärka familjens makt i Spendrups för att ingen annan skulle kunna ta kontroll över familjeföretaget. Tanken har varit att makten skulle vara så stark att inte ens ett framtida kapitalbehov under en kris skulle göra att bryggeriet går släkten ur händerna. Spendrupsbröderna var också oroliga för att det svenska systemet med olika röststarka A- och B-aktier skulle avskaffas och tyckte även att det var ett skäl att öka ägandet. Först i andra hand har det varit tänkt att ägarstiftelsen också ska kunna betala ut "underhåll" till familjen.
När Ulf och Jens Spendrup startade stiftelsen gav de tre oberoende styrelseledamöter uppdraget att se till att stiftelsen uppdrag genomförs. Ingen släktfejd, inget kusinbråk, inga olika viljor skulle kunna förstöra det som deras förfäder börjat bygga upp och det som de två så framgångsrikt senare förvaltat.
Därför fick en advokat från Schweiz, en jurist från Liechtenstein och en industriman bosatt i Schweiz se till att stiftelsens främsta uppgift blev verklighet.
Bröderna Spendrup har använt samma beskrivning som Ingvar Kamprad när han berättar om hur ägandet i Ikea är konstruerat - all makt ligger i stiftelsens händer och själv äger de inget som de kan sälja. Tanken med det har varit att ingen av arvtagarna ska kunna utnyttja ägandet för spekulationer, men att de alla ska vara engagerade i bolaget.
Spendrups är i dag helt i familjens ägo, men det är fortfarande en oberoende stiftelseförvaltare som styr. Familjerådet har mycket att säga till om, men det är den oberoende makten som avgör.
Jens och Ulf har valt att bara låta sina barn ha inflytande över företagets ägande och stiftelsen. De båda bröderna har båda skilsmässor i bagaget och därför har de valt att bara släppa in ättlingarna i den innersta kretsen och exkludera sina kvinnor.
- Äktenskap kan ta andra vändningar, men det genetiska finns alltid kvar, har Ulf Spendrup förklarat för Dagens Industri.

Spendrups lämnade börsen 2001
. Bröderna tyckte att bolaget var för lågt värderat och gjorde bedömningen att Spendrups skulle utvecklas bäst i lugn och ro i familjen ägo utan att behöva bekymra sig för börsras vid varje kvartalsrapport. Totalt kostade det familjen 300 miljoner kronor att köpa loss Spendrups från de andra ägarna, men i efterhand har det visat sig vara en lysande affär. Bara under de tre senaste åren har Spendrups gått med 300 miljoner i vinst.
Försäljningen har också fått ett rejält lyft. När familjen tog kontroll över hela bolaget låg omsättningen på 1,8 miljarder kronor, exklusivs dryckesskatter, men nu har försäljningen nästan dubblats till 3 miljarder. En del av förklaringen till lyftet har varit att Spendrups haft enklare att göra uppköp av mindre bryggerier och skapa samarbeten utanför börsen.

Expressen var under gårdagen i kontakt med familjen Spendrup som på grund av det chockartade beskedet inte närmare kunde reflektera över hur beskedet om Jon Spendrups plötsliga död kommer att påverka företaget.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
Senaste nytt
EXTRA
Annons:
SPORT
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
EXTRA
MODEBLOGGEN
Annons:
SPORT
EXTRA
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader