Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Carl Bildts roll i Lundin Petroleum är omdiskuterad. Foto: Christian Örnberg Carl Bildts roll i Lundin Petroleum är omdiskuterad. Foto: Christian Örnberg

Brottsutredning inget hinder för investering

Annons:
Det svenska oljebolaget Lundin Petroleum utreds för brott mot folkrätten. Samtidigt är det involverat i oljeutvinning i kontroversiella Ogadenprovinsen.
Men det hindrar inte flera välkända svenska fondförvaltare att investera i bolaget.
Två av de största aktieägarna är LO-ägda AMF Pension och kapitalförvaltaren Swedbank Robur.
- I den här branschen är det viktigt att det finns ägare som kan ha "fingret i ögat" på företagen", säger Per Bardh, vice ordförande för LO.
De har hittat ett av Norges största oljefynd och företaget har gått som en raket på börsen den här veckan. Men de senaste dagarna är det helt andra saker som satt nytt fokus på Lundin Petroleum.
Företaget var aktivt i Etiopien under tiden nuvarande utrikesminister Carl Bildt satt i styrelsen - och nu ifrågasätts hans roll i arbetet med att få de fängslade svenska journalisterna Johan Persson och Martin Schibbye fria.
Det pågår även en förundersökning där åklagare Magnus Elving vid internationella åklagarkammaren utreder om Lundin Petroleum, under tiden Carl Bildt satt i styrelsen, gjort sig skyldigt till brott mot folkrätten i samband med bolagets olje - utvinningar i Sudan.
De första personerna kallades till förhör tidigare den här veckan.
- Utgångspunkten för min utredning är ju den rapport som handlar om bland annat Lundins verksamhet i Sudan. Min uppgift är att ta reda på om det finns någon svensk anknytning till dessa brott, säger Magnus Elving till Dagens Nyheter.
Men trots den moraliskt tvivelaktiga bakgrunden i det svenska oljebolaget har en rad svenska fondförvaltare valt att köpa aktier i Lundin Petroleum.
När Expressen granskar bolaget visar det sig att bland annat Swedbank Robur, pensionsförsäkringsbolaget AMF, Handelsbanken fonder och AFA Försäkring hör till några av de 15 största aktieägarna.
Oljefält i Sudan. Flera av företagen ägs delvis av fackförbundsrörelsen LO, med medlemmar som "är undersköterskor och bilmekaniker. Vi jobbar i restauranger och vi står i butiker. Du hittar oss på skolbespisningar, på dagis och i fabriker. Totalt är vi drygt 1,5 miljoner människor. På sätt och vis kan man säga att vi finns på nästan varenda arbetsplats i landet."
Deras pensionspengar används nu för att investera i Lundin Petroleum.
- De känner antagligen inte till att aktieinnehavet inkluderar Lundin Petroleum, säger LO:s vice ordförande Per Bardh.
Han anser dock att det är naturligt att även oljebolag ingår i aktieportföljen:
- Det handlar om att bolagen ska sköta sig enligt de etiska regler som är uppsatta och vi har inte fått någon varnings - signal angående Lundin Petroleum, säger han.
- Men i den situation som nu uppkommit tycker jag att det finns anledning att lyfta frågan och diskutera om vi kan göra något för att Lundin ska bli öppnare.
Det svenska oljebolaget tillhör de 30 största företagen på börsen.
- Därför vore det snarare konstigt om svenska fondbolag inte äger aktier i det, säger Aktiespararnas vd Günther Mårder.
- Skulle det sedan visa sig att Lundin döms för något kan förvaltarna bara luta sig tillbaka mot börsindex och hävda att de var tvungna att komma upp i sin indexvikt.
Günther Mårder reagerar dock på att varken Nordea eller någon av AP-fonderna, båda stora fondförvaltare, finns med bland de 15 största aktieägarna i Lundin Petroleum.
- De har antagligen gjort ett aktivt beslut att inte köpa Lundin, säger han.
Sasja Beslik, vd för Nordea fonder, för- klarar:
- Lundin Petroleum är ett företag som under lång tid befunnit sig på riskfyllda marknader som är kopplade till känsliga miljöområden och platser där mänskliga rättigheter är svåra att hantera.
- Vi har inte uteslutit Lundin, men vi bedömer att risken är för hög så just nu avvaktar vi, säger Sasja Beslik.
Per Bardh. Per Bardh på LO ser annorlunda på saken. Han anser i stället att det är möjligt att de LO-ägda förvaltarna ökar sitt aktieinnehav i oljebolaget om problemen fortsätter för Lundin.
- Det finns två sätt att påverka - antingen drar man sig ur helt, eller så ökar man sin ägarandel så man får mer kontroll. I den här branschen är det viktigt att det finns ägare som kan ha "fingret i ögat" på företagen, säger Per Bardh.
Ett liknande resonemang förde Carl Bildt när han, exklusivt för Expressen, förklarade sitt tidigare engagemang i Lundin Petroleum i samband med sin resa till Indien.
- Det finns ju de som tycker att oljebolag per definition är fula. Samtidigt kör de omkring i sina bilar och tycker det går alldeles utomordentligt. Det hade ju varit bra om huvuddelen av all olja och gas legat i Norge, så är nu inte fallet.
Utan internationell energipolitik handlar om länder som Saudi- arabien, eller Vietnam eller Tunisien eller Sudan, eller Niger eller Tchad - länder som är rätt konstiga och som kräver också politiskt omdöme, säger Carl Bildt.
Men många är kritiska mot utrikes- ministern, och sedan journalisterna Johan Persson och Martin Schibbye fängslades i Etiopien har han tvingats svara på flera besvärliga frågor angående vad han kände till om Lundin Petroleums roll i Etiopien.
I tv-programmet "Skavlan" i SVT den 7 oktober förnekade Carl Bildt bestämt att Lundin Petroleum befann sig i Etiopien under den tid han satt i bolagets styrelse.
Knappt två veckor senare var han tvungen att ändra den uppgiften efter att Ekot kommit över dokument som tydligt visade att Lundin Petroleum var engagerade i Etiopien 2006.
Ashley Heppenstal, vd för Lundin Petroleum, bekräftade i Ekot Carls Bildts medverkan.
Carl Bildt var styrelseledamot fram till 18 oktober 2006. Deltog han i diskussionerna om Etiopien?
- Ja, han deltog i de diskussionerna. Han satt i styrelsen när bolaget påbörjade arbetet med möjligheterna att göra något. Jag kommer inte ihåg, men han var helt klart medveten om investeringarna i Etiopien, säger Ashley Heppenstal till Ekot.
När Carl Bildt sedan fick frågan om Etiopien på nytt i Expressen i torsdags medgav han att samtal förts:
- Vi hade samtal, absolut. Det hade vi om alla dessa länder ständigt. Etiopien var inte särskilt viktigt i sammanhanget, det fanns andra som var viktigare.
Om den pågående förundersökningen angående Sudan säger han:
- Det får jag inte lägga mig i för att rättsväsendet ska vara oberoende. Förundersökningar pågår ju väldigt mycket.
Enligt din uppfattning då, har Lundin Petroleum på något sätt medverkat till att begå brott mot folkrätten i Sudan?
- Nej.
Lundin Petroleum och dess samarbetspartners i Sudan anklagas för att de under perioden 2000 till 2003 inte agerade mot våldsamheter i det så kallade block 5A, ett område i södra Sudan där bolaget prospekterade efter olja. Sammanlagt uppges 12 000 människor ha dödats, medan drygt 180 000 drevs på flykt.
Lundin Petroleum har i dag gjort sig av med alla sina oljetillgångar i Sudan. Merparten av intressena i Etiopien är också sålda.
Det som finns kvar är en ägar- andel på sju procent i bolaget African Oil som bedriver prospektering efter olja och gas i Ogadenområdet.
Expressen har sökt Lundin Petroleum för en kommentar.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

LIVE-TV: "Zlatan drar iväg en kanon"

Schemat från Råsunda 16.40: Intervjuer från mixad zon - LIVE TV • 17.00: Träning - LIVE-TV och efteråt diskussioner med Pileby, Juborg och Kristoffersson.

DANIEL KRISTOFFERSSON: Både Granqvist och en frisk Lustig i startelvan, tack.

JONAS ESBJÖRNSSON: Haveri i Ukrainas försvar som ska stoppa Zlatan Co.

AVSLÖJAR: Här är priset på Granqvist

Försvararens dubbeldröm Stannar troligen i Italien, men Milans miljoner lockar.

Bajrami: "Tycker inte att jag har gjort bort mig."

"Det låter konstigt" Om skandalen i Serbien.

"Många som ville ha tröjan" Om tröjmissen.

MÄSTARNAS MÄSTARE

Här får stjärnan vård - i Expressens buss

Svenska mästaren kollapsade Woldu hämtad av ambulans: "Han fick kramp".

Oväder - då ställde 5 000 löpare in Tidernas kallaste Stockholm marathon.

TV: Mössa och sopsäck poppis på maran

Regn och rusk mötte tappra löpare "Känns bra...men det är första varvet"

Annons:
Senaste nytt
EXTRA
Annons:
SPORT
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
NÖJE
EXTRA
MODEBLOGGEN
Annons:
SPORT
SPORT
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader