Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text

"Det kan vara min sista jul"

Annons:
FAKTA

Ålder: 41. Familj: Sonen Lennox, 3. Maken Threst, 39. Bor: Villa i Stockholmsförorten Enskede. Gör: Vimmelreporter på Se och hör. Sjukdomen: Det var i våras som hon fick kraftiga smärtor i magen och åkte in till akuten. I fyra år har en tumör vuxit i Lottas mage och hunnit bli stor som en klementin. Operationen skedde omgående. I höstas spreds cancern till levern. De första cellgifterna verkade inte. Aktuell: Som vinnare av titeln Årets hjälte-mama i Expressens och magasinet mama:s tävling. Hon beskriver sitt liv med familjen och cancern på den populära bloggen: vimmelmamman.blogg.se

Tidigare artiklar
Läs mer om
Det här kan vara hennes sista jul. Sonen Lennox, 3, ska inte märka någonting. - När jag gråter säger jag att det är skräp i ögat och inte alls någon fara, säger cancersjuka Lotta Gray, 42, från Stockholm.
När Vimmelmamman Lotta Gray drabbades av cancer i våras började hon blogga. Över sju tusen läsare följer varje dag hennes kamp mot sjukdomen. Hon beskriver självutlämnande sin rädsla för att dö och sin lycka över att fortfarande leva. I december i år vann hon den hedervärda titeln Årets hjälte-mama, en tävling anordnad av Expressen och magasinet mama. Stödet från svenska folket är enormt. Varje dag får Lotta gåvor hemskickade. Bloggens läsare lägger smycken och leksaker på posten.
- De känner inte ens mig! Det är helt fantastiskt att det finns så många snälla människor där ute, säger hon.

Cancern har spridit sig

I dag är det julafton, men Lotta kan inte slappna av. Under hösten har cancern spridit sig från magen till levern.
- Det kan vara min sista jul, men Lennox ska inte märka någonting. Vi ska fira normalt med tomten och Kalle Anka, säger hon.
I mitten av december fick Lotta ett positivt besked. Metastaserna hade krympt av cellgifterna. Men kampen är långt i från över. I slutet av januari utsätts hennes lever för en stor operation då metastaserna ska skäras bort. Sedan väntar ännu en cellgiftsomgång. Hon vet inte om det kommer att gå bra.
- Vissa dagar känns det som att det kommer gå vägen. Då kan jag springa maraton och ha middag och allting. Andra dagar tänker jag att cancern kommer ta över, och då vill jag bara ligga i sängen, säger hon.
De privata relationerna påverkas av hennes humörsvängningar. Det bekymrar henne att hon inte har mer energi över till sin man Threst.
- Jag är ju irriterad hela tiden för att mitt liv togs ifrån mig så här. All min energi går till Lennox, sedan finns inget kvar, säger hon.
När tankarna snurrar i väg tänker hon på sin begravning. Hon planerar den. Vännerna ska sjunga, även om de inte är några sångerskor. På menyn ska det finnas sushi och pepparkaksdeg. Gästerna behöver inte vara klädda i svart, men de får gärna ha med sig vita rosor.
- Jag skulle vilja att de spelar "För kärlekens skull" med Ted Gärdestad. Den fick jag inte ha på vårt bröllop, så då måste jag ju få ha den på min begravning. Och så måste det vara ett kort på mig där jag är snygg som fan, skrattar hon.
Hon tillägger:
- Det går inte att tänka på det här utan att få hyperpanik.

Ska bli stark och trygg

Maken Threst kommer få många listor utifall att det värsta skulle hända. Lennox ska ha nya overaller varje år - och skor med extra växtmån. Lotta garderar sig och lämnar inte något åt slumpen.
- Jag är en kontrollmänniska.
- Allt ska vara i sin ordning, liksom färdigplanerat. Det ska vara många bilder på mig hemma, speciellt i Lennox rum, så att han minns, säger hon.
Lotta ska skriva många brev i förväg till sonen. Han får öppna ett nytt brev varje gång han fyller år.
- Det ska stå hur mycket jag älskar honom, hur mycket han betyder, hur viktig han är.
- Han ska bli stark och trygg, det är viktigt för mig att Threst ser till att han får mycket kärlek.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
MÄSTARNAS MÄSTARE
Annons:

TV: "Det var många som ville ha tröjan"

"Chippen" om förbundets tröjmiss "Den kan vara mer värd än originalet."

Så var träningen och presskonferensen FotbollsExpressen.se rapporterade.

DANIEL KRISTOFFERSSON: Både Granqvist och en frisk Lustig i startelvan, tack.

AVSLÖJAR: Här är priset på Granqvist

Försvararens dubbeldröm Stannar troligen i Italien, men Milans miljoner lockar.

Bajrami: "Tycker inte att jag har gjort bort mig."

"Det låter konstigt" Om skandalen i Serbien.

Sebastian Larsson: "Vi måste upp flera snäpp."

Här får stjärnan vård - i Expressens buss

Svenska mästaren kollapsade Woldu hämtad av ambulans: "Han fick kramp".

Oväder - då ställde 5 000 löpare in Tidernas kallaste Stockholm marathon.

TV: Mössa och sopsäck poppis på maran

Regn och rusk mötte tappra löpare "Känns bra...men det är första varvet"

Glenns segerjubel efter Antons seger

Här firar han sonens vinst i "Let's dance": "Jag visste att han skulle klara det."

Anton Hysén om festnatten och tatuerarlöftet "Ska bara komma på ett ställe."

THERESE FÄRSJÖ: Rättvist, men hjärtat har en annan favorit Läs krönikan här.

Tony Irving tycker Hysén var värdig vinnare, men... "Molly var bättre i kväll."

Mamma Helena Bergström om Mollys insats "Var helt fantastiskt att se."

Collin och Helena fick äntligen komma till studion för dottern. "Är så stolta."

Var det rätt att Anton och Sigrid vann årets "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt att Anton och Sigrid vann årets "Let's dance"?

Senaste nytt
EXTRA
Annons:
SPORT
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
EXTRA
NÖJE
MODEBLOGGEN
Annons:
SPORT
SPORT
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader