Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Storlek på text:
Skriv ut text

Det händer efter kungabarnets födsel

Annons:
Tidigare artiklar
När kronprinsessan Victorias och prins Daniels barn fötts väntar ett späckat schema. Redan dagen efter födseln är det dags för stor gudstjänst i Slottskyrkan.
Samma dag ska också statsministern, talmannen, riksmarskalken och överhovmästarinnan signera ett vittnesdokument.
Det är många traditioner som ska respekteras när det är dags för kungafödsel. Under torsdagen skickade hovet ut information kring vad som kommer att hända efter att kronprinsess-babyn fötts.
Det första som händer efter födseln är att riksmarkskalken Svante Lindqvist, hovstaternas högsta ämbetsman, meddelar statsministern och övriga i landets ledning om födseln. Därefter blir beskedet offentligt.

Vittnesbekräftelse

Efter födseln ska riksdagens talman Per Westerberg (M), statsminister Fredrik Reinfeldt (M), riksmarskalken Svante Lindqvist och överhovmästarinnan Alice Trolle-Wachtmeister bekräfta att det kungliga barnet inte bytts ut.
De ska samtliga underteckna och sätta sina sigill på ett dokument, vittnesbekräftelsen.
Vittnesbekräftelsen hålls dagen efter födseln, om den inte sker på en lördag. I så fall hålls bekräftelsen på måndagen närmast efter.

Konselj

Efter vittnesbekräftelsen kallar kungen till konselj, ett möte med statsministern och regeringens statsråd.
Vid konseljen informerar kungen regeringen om barnets titel, namn, tilltalsnamn samt tilldelat hertigdöme/hertiginnedöme.
Konseljen hålls dagen efter födseln, om inte födseln sker på en lördag då konseljen hålls följande måndag.

42 skotts salut

Efter födseln kommer salut att skjutas från Skeppsholmen i Stockholm och vid salutstationer i Boden, Vaxholm, Karlskrona och Göteborg.
Det skjuts totalt två salutomgångar med 21 skott vardera. Mellan omgångarna är det en minuts mellanrum.

Gudstjänst

Efter födseln ska också en gudstjänst hållas, Te Deum.
Te Deum-gudtjänsten hålls vid större händelser i kungahuset, som dop, födelsedagar och jubileer. Senast en Te Deum-gudstjänst hölls var vid kungens 60-årsdag den 30 april 2006.
Gudstjänsten hålls i Slottskyrkan dagen efter födseln, om den inte sker på en lördag. Då hålls gudstjänsten följande måndag.
Inbjudna gäster är den närmaste familjen, representanter för riksdag, regering och övriga representanter från det officiella Sverige samt hovets personal.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
MÄSTARNAS MÄSTARE

"Gick längre än vad jag trodde"

Anna Le Moine förlorade i nattduellen i kvällens semifinal Åkte ut ur tävlingen.

Jönsson fick stryk av Wiberg "Så nära men ändå så långt bort."

Wislander var nervös inför elhinderbanan "Känner mig gråtfärdig."

Vem tror du vinner årets "Mästarnas mästare"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem tror du vinner årets "Mästarnas mästare"?

Englands mardrömsvecka fortsätter Storstjärnorna Terry och Cahill bröt mötet med Belgien. Hodgson bekymrad: "Är det en fraktur förlorar vi ytterligare nyckelspelare..."

United-stjärnan sänkte Belgien med drömchipp Bilder från Viasat Fotboll.

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Så var Englands landskamp mot Belgien FotbollExpressen.se rapporterade.

EM-ranking: "De har hittat storformen"

FotbollsExpressen.se EM-ranking Så ligger Sverige till - och de toppar!

Danmarks revansch Vann och höll nollan när målvaktsersättaren övertygade.

Annons:

TV: "Det var många som ville ha tröjan"

"Chippen" om förbundets tröjmiss "Den kan vara mer värd än originalet."

Så var träningen och presskonferensen FotbollsExpressen.se rapporterade.

DANIEL KRISTOFFERSSON: Både Granqvist och en frisk Lustig i startelvan, tack.

AVSLÖJAR: Här är priset på Granqvist

Försvararens dubbeldröm Stannar troligen i Italien, men Milans miljoner lockar.

Bajrami: "Tycker inte att jag har gjort bort mig."

"Det låter konstigt" Om skandalen i Serbien.

Sebastian Larsson: "Vi måste upp flera snäpp."

Här får stjärnan vård - i Expressens buss

Svenska mästaren kollapsade Woldu hämtad av ambulans: "Han fick kramp".

Oväder - då ställde 5 000 löpare in Tidernas kallaste Stockholm marathon.

TV: Mössa och sopsäck poppis på maran

Regn och rusk mötte tappra löpare "Känns bra...men det är första varvet"

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
SPORT
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
EXTRA
SPORT
Annons:
NÖJE
MODEBLOGGEN
DAGENS MAGASIN
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader