Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Misstänkt för våldtäkt. I dag kan åtalet mot operasångaren Tito Beltran bli klart. Själv säger han sig vara helt oskyldig. "Jag är häktad på falska grunder så vad som sker nu är djupt omänskligt", säger han till Expressen i en exklusiv intervju i häktet. Foto: EXPRESSEN Misstänkt för våldtäkt. I dag kan åtalet mot operasångaren Tito Beltran bli klart. Själv säger han sig vara helt oskyldig. "Jag är häktad på falska grunder så vad som sker nu är djupt omänskligt", säger han till Expressen i en exklusiv intervju i häktet. Foto: EXPRESSEN

"Det är jag som är världsartisten"

Annons:
Läs mer om
- Det är jag som är den världsberömde artisten som är anklagad för våldtäkt.
I dag träder han fram i Expressen/KvP, den internationellt berömde operasångaren Tito Beltran.
- Jag gör det för att jag är helt oskyldig och ingenting har att dölja. Jag kan bevisa att jag är helt oskyldig.
Tito Beltran har suttit häktad i sydsvensk småstad sedan 4 december. Han sitter inlåst i en liten cell bakom flera järndörrar.
Expressen besöker honom i häktet och möter en sammanbiten och påtagligt mager 42-åring, fast besluten att slåss för sin heder och för att bli frikänd och rentvådd.
– Men, säger han. Det är inte lätt att vara svartskalle i dagens Sverige. Det behövs bara att någon beskyller en för något som man inte har gjort så är man fast. Plötsligt måste man bevisa sin oskuld. Jag skäms i dag över att vara svensk utan mänskliga rättigheter.

Har slutat äta i häktet

Tito Beltran har inte ätit på nästan två veckor.
–  Jag har tappat aptiten.
Här är Tito Beltrans version av vad som hände på ett hotellrum i en sydsvensk ort för snart nio år sedan och som han nu sitter häktad för i väntan på rättegång i slutet av nästa vecka.
– På en repetition inför en konsert i sydsverige sommaren 1999 satt vi, ett gäng artister, tillsammans och gick igenom programmet. Här var Carola och hennes nyfödde son – då ett år – här var Maria Lundqvist med sin barnflicka och barn, här var musikern Anders Berglund och flera andra. Det var första gången jag såg Marias barnflicka.

”Hon verkade ovanligt söt”

– Andra gången var på en repetition med dansöser och akrobater och vi satt på golvet allihop och tittade på när de övade. Jag tyckte Marias barnflicka verkade ovanligt söt, men mer än så var det inte då.
– Tredje gången jag såg henne var efter konserten i sydsverige. Vi träffades alla på ett värdshus och åt tillsammans. Alla var trötta och Maria klagade över nackont. Jag erbjöd mig att trycka till på två punkter i nacken. Det brukar hjälpa, sa jag.
– Försök inte med mig, fräste hon. In your dreams, sa jag. Försöka vad då?
– Jag måste säga att jag verkligen blev förvånad.
– Nåväl, vi satt kvar ett gäng och jag ska villigt erkänna att jag började småflirta med Marias barnflicka. Hon klagade också över nackont och undrade om jag kunde hjälpa henne också.
–  Javisst, sa jag, men då får du komma in till mig. Hon frågade Maria som sa ok, men tillade: ”Du får inte vara borta för länge”.
– Jag gick till mitt rum, duschade och klädde om mig, från frack till jeans. Strax efter halv ett på natten, vill jag minnas, knackade det på dörren och där stod, vi kan kalla henne Gunilla.
– Ska jag ta av mej i bara bh:n, sa hon, och gjorde så. Jag la en handduk över henne, tog  kroppscreme från badrummet och masserade hennes nacke och rygg. Sedan la jag mig på sidan och hon bredvid. Vi tittade på varandra, pussades, fnittrade och kramades – och somnade. Efter en och en halv timme vaknade Gunilla, satte sig upp i sängen och utbrast:

”Pussade mig god natt”

– Shit! Vad ska jag säga till Maria? Hon kommer att bli vansinnig! Sedan pussade hon mej gonatt, sa hej och gick.
– En halvtimme senare, klockan var väl strax före tre på natten, knackade det på dörren. Det var Maria som skrek: Vad är det frågan om? Vad menar du med att ge dig på min barnflicka?
– Jag svarade lugnt att hon dels inte var någon flicka utan en kvinna som snart skulle fylla 19 år, och dels att vi bara kelat med varandra lite.
– Du är ju gift och borde skämmas, skrek hon.
– Jag svarade att jag visserligen var gift, men hade gått ifrån min fru. Sedan bad jag Maria  dra åt helvete. Hon var helt hysterisk.
– Dagen därpå träffade jag Gunilla igen. Hon tog mina händer och sa:
 – Det var som jag befarade. Maria blev rasande och jag får inte tala med dig mera.
– Ok, sa jag. Det får jag väl respektera då. Ha det så bra, var rädd om dig. Hej, hej.
– Så kramades vi, och så var det inte mer.
Talade ni om att ha sex?
– Nej! Det hela var mycket oskyldigt. Jag menar att detta styrks av att det inte är Gunilla som anmält mig för våldtäkt och aldrig sagt ett ont ord till mig. Jag tvingade inte henne till någonting och vi skildes som vänner.
Efter åtta år och sex månader kom dråpslaget:
SVENSK VÄRLDSARTIST MISSTÄNKT FÖR VÅLDTÄKT
– Jag fattade ingenting, men har nu efteråt förstått att det sedan länge pågått en gigantisk smutskastning av mig. Vissa artistkolleger har visat rent rasistiska tendenser och pressen har utmålat mig som den svenska artistbranschens svarta får.
– Nu sitter jag alltså häktad och anklagad för något jag inte gjort. Vad ska min fru och mina barn tro? Så lätt är det att bli oskyldigt utpekad och psykiskt misshandlad.
Är du religiös?
– Jag tror på Gud, ja.
Kan du lägga två fingrar på Bibeln och svära på att du är helt oskyldig?
– Jag kan lägga hela min själ! När jag var i Chile sjöng jag för presidenten och Spaniens kung. Sedan åkte jag hem till min familj i Sverige. Varför skulle jag gjort det om jag var skyldig och riskerade att bli anhållen? Nu blev jag det ändå.
Hur länge ska du sitta här i denna lilla cell med bara en säng och en tv-apparat?
– Ingen aning. Jag är häktad på falska grunder så vad som sker nu är djupt omänskligt. Men sant.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

TV: "Det var många som ville ha tröjan"

"Chippen" om förbundets tröjmiss "Den kan vara mer värd än originalet."

Så var träningen och presskonferensen FotbollsExpressen.se rapporterade.

DANIEL KRISTOFFERSSON: Både Granqvist och en frisk Lustig i startelvan, tack.

AVSLÖJAR: Här är priset på Granqvist

Försvararens dubbeldröm Stannar troligen i Italien, men Milans miljoner lockar.

Bajrami: "Tycker inte att jag har gjort bort mig."

"Det låter konstigt" Om skandalen i Serbien.

Sebastian Larsson: "Vi måste upp flera snäpp."

MÄSTARNAS MÄSTARE
Annons:

Här får stjärnan vård - i Expressens buss

Svenska mästaren kollapsade Woldu hämtad av ambulans: "Han fick kramp".

Oväder - då ställde 5 000 löpare in Tidernas kallaste Stockholm marathon.

TV: Mössa och sopsäck poppis på maran

Regn och rusk mötte tappra löpare "Känns bra...men det är första varvet"

Glenns segerjubel efter Antons seger

Här firar han sonens vinst i "Let's dance": "Jag visste att han skulle klara det."

Anton Hysén om festnatten och tatuerarlöftet "Ska bara komma på ett ställe."

THERESE FÄRSJÖ: Rättvist, men hjärtat har en annan favorit Läs krönikan här.

Tony Irving tycker Hysén var värdig vinnare, men... "Molly var bättre i kväll."

Mamma Helena Bergström om Mollys insats "Var helt fantastiskt att se."

Collin och Helena fick äntligen komma till studion för dottern. "Är så stolta."

Var det rätt att Anton och Sigrid vann årets "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt att Anton och Sigrid vann årets "Let's dance"?

Senaste nytt
EXTRA
Annons:
SPORT
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
EXTRA
NÖJE
MODEBLOGGEN
Annons:
SPORT
SPORT
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader