Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Storlek på text:
Skriv ut text
Kroniskt sjuka, gravida och sjukvårdspersonal kommer få vaccinet mot influensa först av alla. Foto: Michael Laurie Kroniskt sjuka, gravida och sjukvårdspersonal kommer få vaccinet mot influensa först av alla. Foto: Michael Laurie

De får influensavaccinet först

Annons:
FAKTA

Här är de två grupperna som får vaccin först


Grupp 1. Gravida samt människor med risk för allvarligt sjukdomsförlopp, till exempel de med kronisk lungsjukdom, extrem fetma eller diabetes.
Grupp 2. Hälso- och sjukvårdspersonal samt personer som jobbar med vård och omsorg i kommunal verksamhet.

Två doser krävs:


Vaccinet mot svininfluensan, H1N1, kräver två doser som ges med minst tre veckors mellanrum.
Det bör inte ges till personer med allvarlig allergi mot något av innehållet, till exempel äggallergiker.
Personer som inte kan vaccineras får komma överens med sin läkare om en eventuell behandling med antivirala läkemedel.
Barn ska ges möjlighet till vaccinering tidigt eftersom de tillhör en grupp där viruset lätt sprids.

Tidigare artiklar
Läs mer om
Sverige förbereder sig på den största vaccinationskampanjen någonsin.
Kroniskt sjuka, gravida och sjukvårdspersonal tillhör de grupper som först kommer att immuniseras mot svininfluensan.
- Vi hoppas kunna minska smittspridningen drastiskt, säger Anders Tegnell på Socialstyrelsen.
Sverige tillhör de första länderna som får vaccin mot svininfluensan, H1N1, när det levereras i slutet av september. Prioriterade grupper kommer att erbjudas en första dos inom en–två veckor efter leveransen – därefter kommer alla svenskar som vill att vaccineras inom tre månader. Det framkom när Socialstyrelsen presenterade sina rekommendationer på torsdagen.
– Det primära syftet är att skydda grupper som vi tror kommer att bli väldigt sjuka. Genom att snabbt vaccinera stora delar av befolkningen hoppas vi kunna minska smittspridningen drastiskt, säger Anders Tegnell, enhetschef på Socialstyrelsen.

Vaccinet ges till barn från tre år

I första hand ges vaccinet till kroniskt sjuka, gravida och sjukvårdspersonal – inklusive de som arbetar med vård och omsorg i kommunal verksamhet.
När vaccinet levereras räknar Socialstyrelsen med att det ska vara godkänt för individer från tre år och uppåt, men enligt tillverkaren kommer det snart att finnas testunderlag som gör det möjligt att ge det till barn från sex månader. Vaccinet bedöms inte påverka fostret hos gravida kvinnor.
Det tros ha en 50–60-procentig skyddseffekt mot viruset.

Avfärdar biverkningar

Enligt Socialstyrelsen finns det ingen risk för allvarliga biverkningar.
– Inte annat än för andra influensavaccin. Man kan få feber och en rodnad på armen där man fått sprutan, säger Anders Tegnell.
De farhågor om förlamning som uppmärksammats avfärdas.
– Det finns ingen anledning att tro att vaccinet ger några förlamningssymptom, säger Annika Linde, statsepidemiolog på Smittskyddsinstitutet.
Smittspridningen har ännu inte riktigt kommit i gång i Sverige. Hittills har 672 fall rapporterats – 20 av dem har krävt sjukhusvård.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

Köpläge i Spanien

Nu ska du passa på att köpa ditt semesterboende i Spanien Fastighetsmäklare: "Priserna har rasat".

Vill du köpa hus i Spanien?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vill du köpa hus i Spanien?

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
SPORT
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
EXTRA
SPORT
Annons:
MODEBLOGGEN
NÖJE
MODE
HÄLSA
WEBBTEST
Kultur
HÄLSA
ALLT OM BILAR
SANKTAN
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
MODE
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader