Nu tar de kvinnliga partiledarna över topplistan.
Bara statsminister Reinfeldt har större förtroende än Wetterstrand, Olofsson och Sahlin.
Männen har däremot hamnat på efterkälken.
- De är för grå och stereotypa. De är inga röstvinnare utanför sina egna partier, säger statsvetaren Stig-Björn Ljunggren om männen i botten av listan.
Fredrik Reinfeldt toppar som vanligt DN/Synovate förtroendelista, men statsministern skuggas nu av tre kvinnor. Solklar tvåa är oppositionens stjärnskott Maria Wetterstrand, MP, följd av Maud Olofsson och Mona Sahlin.
Enligt statsvetaren Jenny Madestam, som forskar om partiledarskap vid Stockholms universitet, kan kvinnor ha en fördel av att vara just kvinnor i en ännu mansdominerad politisk värld.
- Kvinnliga politiker har lättare att få uppmärksamhet för att det finns färre kvinnliga politiker. Samtidigt är det så att kvinnor skildras på ett annat sätt, säger Jenny Madestam som inte vill överbetona könsaspekten.
Madestam tror att listans klättrare, Miljöpartiets Maria Wetterstrand, kommer att bli miljöminister om de rödgröna bildar regering efter valet nästa år.
Naturligt ministerval
- Partierna är medvetna om att det är viktigt att ha personer med lyskraft i ledande positioner.
- Det är klart att man skulle kunna tänka sig nån mer statusfylld ministerpost men det naturliga är att Maria Wetterstrand skulle bli miljöminister. Det tror jag att hon själv vill, säger Madestam.
S-märkta statsvetaren Stig-Björn Ljunggren håller med om att miljöminister är troligast för Maria Wetterstrand även om han inte tror att popularitetssiffrorna spelar någon roll när ministerposterna ska fördelas.
- Jag tror inte att de kommer att tänka strategiskt att nu ska vi sätta Wetterstrand på en viss ministerpost för att hon är en bra motor. Man tänker sakpolitiskt: vilken fråga vill partiet ha.
- Oppositionskoalitionen har bara en person som drar - det är Wetterstrand. Hon kan ta det som Socialdemokraterna inte lyckas mobilisera. Hon är både skarp och sval. En tydlig stjärna, säger Stig-Björn Ljunggren.
Expressen har förgäves sökt Maria Wetterstrand.