Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Prins Carl Philip attackerades utanför nattklubben Baoli i Cannes under natten till lördagen. Prins Carl Philip attackerades utanför nattklubben Baoli i Cannes under natten till lördagen.

Carl Philip överfallen av man på nattklubb

Annons:
Läs mer om

En okänd man hoppade på prins Carl Philip, 33, utanför en nattklubb i Cannes och ett bråk uppstod.

Flickvännen Sofia Hellqvist, 27, var med och försökte gå emellan.

Prinsen mår efter omständigheterna bra.

– En främmande man rusade helt oprovocerat fram på honom, säger hovets informationschef Bertil Ternert till Expressen.se.

Det var vid tretiden på fredagsnatten som bråket utanför nattklubben Baoli i Cannes på Franska rivieran startade.

Prins Carl Philip var där med flickvännen Sofia Hellqvist och bråket startade utanför klubben.

– Mannen var helt obekant för sällskapet. Prinsen har blivit utsatt för det här helt oprovocerat. En främmande person rusade helt oprovocerat fram på honom utanför den här klubben, säger Bertil Ternert, informationschef på hovet, till Expressen.se.

Slag med knytnävar

Flera norrmän blev vittnen till händelsen och de berättar för VG att det hade varit lugnt på nattklubben under kvällen fram till slagsmålet.

– Plötsligt kom det ett helt gäng från utestället och då ser vi att den svenska prinsen hamnar i bråk med ett okänt gäng. Han drar sig lite tillbaka och det är då han får slaget mot huvudet, säger ett vittne till VG.

– Flera av tjejerna i gänget ropar: Sluta, det är Sveriges prins! fortsätter vittnet.

På en videofilm som VG har tagit del av syns slagsmålet och Sofia Hellqvist försöker gå emellan.

Hon skriker flera gånger "sluta" och "vi går" till prinsen. Det syns också på filmen när prins Carl Philip får ett slag mot huvudet.

– Prinsen mår bra. Han mår efter omständigheterna väl. Han behövde inte uppsöka någon läkare, säger Bertil Ternert till Expressen.se.

Kungafamiljen informerad

Nu ska hovet titta närmare på det här.

– Vi får titta mer på vad det här är frågan om, säger Bertil Ternert.

Kungafamiljen är informerad om vad som har hänt. Prins Carl Philip ringde och berättade för Bertil Ternert under lördagen.

– Jag pratade med honom i går och han konstaterade att han inte hade några skador av det här och han beskrev situationen. Han är kvar i Cannes, säger Bertil Ternert.

Under kvällen när det hände var det "Crazy Angels Party" på Baoli och alla gäster var klädda i vitt.

– Nattklubben Baoli är ett fint ställe, med strandtema. Men det är inte så lyxigt. Jag märkte aldrig något konstigt eller att det var våldsamheter där, säger svenska Nathalie, 26, till Expressen.se.

Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:

"Sedinarna är hetast på dansgolvet i natt"

Efter historiska VM-guldet i Globen - här anlände hjältarna till hotellet i natt Utlovade en lång och galen guldfest.

Vilket betyg ger du tvillingarna Sedin? Hur bra var Loui i finalen? Ta chansen - sätt betyg på alla världsmästarna 2013.

Boorks betyg på Tre Kronor: Tre spelare får femmor SPORT-Expressens krönikör Leif Boork sätter betyg på de svenska spelarna.

TV: Här försöker schweiziska kor ta sig in i Tre Kronors-buss

Försöker ta sig in i spelarbussen under firandet - men blir stoppade ""Var är festen? Jag tror inte att vi står på gästlistan."

"Nu bär det av till Café Opera" Här är Anders Borgströms liverapport, från uppsnack - till historiskt guld och hjältehyllningar.

Vad tycker du är den största svenska idrottsbragden i år? Hockeyguldet eller Johan Olssons guld på femmilen?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vad tycker du är den största svenska idrottsbragden i år? Hockeyguldet eller Johan Olssons guld på femmilen?

Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
NÖJE
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
EXTRA
REBECCA STELLA SIMONSSONS BLOGG
Annons:
DAGENS MAGASIN
MEST SETT I DAG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader