Böcker & boktips

Här hittar du de hetaste böckerna.

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Carl Bildt försvarar Arkelsten i sin blogg

Annons:
Läs mer om
Utrikesminister Carl Bildt avfärdar på torsdagsmorgonen i sin blogg Dagens Nyheters avslöjande om Sofia Arkelstens styrelseuppdrag för Sweco.
"Löjligt. Mycket löjligt" skriver Bildt.
Dagens Nyheter berättade sent på onsdagskvällen och i torsdagens tidning att Moderaternas partisekreterare Sofia Arkelsten suttit i börsbolaget Swecos styrelse.
När tidningen 13.05 på onsdagen ringde till Moderaterna var beskedet att Arkelsten skulle sitta kvar i styrelsen.

"Hon lämnar"

14.06 ringde Carl Johan Swanson, presschef på Moderaterna, upp:
– Jag förstår att du kanske tänker skriva en artikel om Sofias uppdrag i Sweco. Då vill jag meddela att hon har beslutat sig för att lämna styrelsen.
Men för en stund sedan sa du ju att hon skulle sitta kvar? undrade DN.
– Ja, går uppdraget att kombinera så går det. Men det har hon nu kommit fram till att det inte gör.
Många har kritiserat Sofia Arkelsten men det gör inte utrikesminister Carl Bildt. I sin blogg "Alla dessa dagar" försvarar han i stället Arkelsten. Bildt skriver:

"Jag noterar att åtminstone DN i dag vill göra stor så kallad affär av att moderate partisekreteraren Sofia Arkelsten suttit i styrelsen för börsbolaget Sweco.
Löjligt. Mycket löjligt.

Är det något som skall kritiseras så är det att inte fler politiskt aktiva har konkret erfarenhet av eller förankring i olika delar av näringslivet.
Verksamhet i en företagsstyrelse skall inte ses som mindre meriterande än att sitta i styrelsen för t ex en facklig organisation. Bägge ger erfarenheter, insikter och förankring som självfallet är av betydelse för det politiska systemet i dess helhet.
Risken med den typ av journalistik som denna morgon DN går i spetsen för är ju att ingen med politiska aspirationer i framtiden vågar gå i närheten av företag – och att företag tar ut ett säkerhetsavstånd till alla som har ett politiskt engagemang.
Att det skulle vara till betydande skada kan det inte råda något tvivel om."


Expressen.se söker Carl Bildt genom pressekreteraren Irena Busic, hittills utan framgång.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

LIVE-TV: Nu firar vi vår nya prinsessa på Slottsbacken

Följ med sändningen från Expressenbussen Gäster och firande på Slottsbacken. DIREKTRAPPORT, TV, TEXT, CHATTAR OCH BILDER!

HÄR ÄR DANIELS BESKED - ORD FÖR ORD Berättade för alla som samlats: "I morse klockan 4.26 föddes en 51 centimeter..."

Annons:
Senaste nytt
EXTRA
Annons:
SPORT
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
EXTRA
BLOGG
SPORT
Annons:
EXTRA
BLOGG
FEATURE
Kultur
RES
MODE
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
LEDARKRÖNIKÖRER
SPELA SPEL
TÄVLING
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
HÄLSA
LEVA & BO
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader