Här kommer Daniels syskonbarn Hedvig, 11, och Vera, 6, ut från genrepet i Storkyrkan.
På bröllopet blir de två av tio småstjärnor - de ska vara brudnäbbar framme vid altaret.
- De är väldigt trevliga och duktiga flickor. Naturligtvis är vi stolta över att de får vara brudnäbbar, berättar Erik Westling, bror till Daniels pappa Olle.
Det var livliga repetitioner i går inne i Storkyrkan i Stockholm. Daniel och Victoria passade på att göra en sista övning inför sitt bröllop, men det fanns några andra som också fick lite träning:
Brudnäbbarna.
Som Expressen tidigare har kunnat avslöja så vill Victoria ha tio brudnäbbar vid vigseln. Det blir inga tärnor - utan bara brudnäbbarna framme vid altaret.
Självklart för Victoria
Daniels systerbarn Hedvig och Vera har under åren blivit Victoria väldigt nära. Ofta brukar hon och Daniel åka och hälsa på hans syskonbarn i Gävle.
För Victoria är det en självklarhet att Hedvig och Vera ska vara med på bröllopet på lördag. Något annat hade varit helt otänkbart i hennes värld.
Efter lunch i går så smög Daniels syster Anna Westling Blom in genom sidoporten till Storkyrkan. Hedvig och Vera gick nervöst bredvid henne.
Inne i kyrkan väntade redan Daniel och när Victoria hade anlänt så kunde alla börja träna på vigselceremonin på lördag.
Hedvig och Vera hade sällskap av två andra näbbar, kungakusinen Patrick Sommerlaths barn Léopold Lundén Sommerlath, 7.
Under en timme tränades det på att gå rätt och stanna vid rätt positioner inne i kyrkan.
Överhovpredikanten Lars-Göran Lönnermark är en av de fyra präster som ska delta i vigselceremonin. Han var i går på plats i Storkyrkan för repetitionerna.
Efteråt var han imponerad av brudnäbbarna:
- Det gick fint, brudnäbbarna var så koncentrerade på sin uppgift, säger han.
Nästan spricker av stolthet
Alla brudnäbbar har ännu inte kunnat öva ihop.
- Innan vigseln ska vi se till att alla får öva tillsammans, säger Lars-Göran Lönnermark.
Erik Westling i Bjursås i Dalarna, Olle Westlings äldre bror, nästan spricker av stolthet över att Hedvig och Vera får vara med i kyrkan som brudnäbbar:
- Det är fantastiskt roligt.
Släkten Westling är stolt inför bröllopet:
- Det är en stor ära för vår släkt. Hela faderullan är fantastisk att få vara med om, säger Olle Westlings kusin Hugo Westling - som dessutom fått den äran att spela i Storkyrkan.
- Vi kommer från enkla förhållanden, och så ska vi vara i Storkyrkan...
Expressen träffade Anna Westling efter repetitionen inne i Storkyrkan. Hon log när hon fick frågan hur det hade gått för Hedvig och Vera.
PÅ VÄG IN I KYRKAN. Kronprinsessans brudnäbbar genrepade i Storkyrkan i går. Foto: Stefan Lindblom