Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Patrik Lundin Foto: Patrik Lundin

Brittiska HD prövar Assange-fallet

Annons:
FAKTA

Bakgrund: Turerna kring Assange
• Julian Assange anklagades för sexuella brott mot två svenska kvinnor i samband med ett Sverigebesök sommaren 2010.
• I slutet av november 2010 häktades Assange i sin frånvaro, misstänkt för en våldtäkt, två fall av sexuellt ofredande och ett fall av olaga tvång.
• Han häktades efter ha infunnit sig hos brittisk polis den 7 december men släpptes mot borgen den 16 december.
• Under 2011 har Assange fått avslag på överklaganden av beslut om att han ska överlämnas till Sverige.
• Processen i Storbritannien har drivits med en europeisk arresteringsorder som grund.
• Arresteringsordern började gälla som svensk lag den 1 januari 2004.
• Ett krav för arresteringsordern är att den efterlyste måste vara på sannolika skäl misstänkt för ett brott med ett år eller mer i straffskalan.
• Brittiska HD ska nu pröva om den svenska åklagarmyndigheten har behörighet att utfärda en arresteringsorder. (TT)

Brittiska högsta domstolen prövar fallet om Wikileaksgrundaren Julian Assanges utlämning till Sverige, uppger AFP.
Rättegången inleds den 1 februari.
Julian Assangens kamp för att undvika utlämning till Sverige där han misstänks för bland annat våldtäkt fortsätter.
På fredagen vid klockan 14.30 kom en delseger då brittiska högsta domstolen meddelade att man kommer att pröva fallet.
Processen i högsta domstolen kommer att pågå i två dagar och sju domare kommer att närvara "på grund av det stora allmänintresset som fallet orsakat", som domstolen skriver på sin hemsida.
Assanges advokater hävdar att den europeiska arresteringsorder som gjorde det möjligt att gripa Wikileaksgrundaren i Storbritannien var felaktig eftersom den utfärdats av en svensk åklagare, som man anser inte har behörighet att utfärda en sådan.

RÅ bestämmer

På den svenska åklagarmyndighetens hemsida förklarar man att det finns ett EU-rambeslut som reglerar vem som har rätt att utfärda en europeisk arresteringsorder. Där står att varje stat ska utse de rättsliga myndigheter som är behöriga att utfärda en europeisk arresteringsorder, skriver TT.
I den svenska förordningen framgår att ordern utfärdas av åklagare. Det är riksåklagaren (RÅ) som bestämmer vilka som har behörighet att utfärda en europeisk arresteringsorder. I Sverige har RÅ bestämt att alla allmänna åklagare har behörighet, uppger TT vidare.

"Rätt beslut"

Beskedet från brittiska hd kommer en dryg vecka efter att högsta domstolen givit Assange rätt att vända sig till den med en anhållan om att få fallet prövat.
– Jag anser att det är rätt beslut och jag är tacksam. Den långa kampen för rättvisa för mig och andra fortsätter, sa Assange vid det tillfället.
Ärendet har tidigare prövats i de brittiska motsvarigheterna till tingsrätt och hovrätt som båda kommit fram till att det inte finns några hinder för att utlämna Julian Assange till Sverige.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

TV: "Nu gäller det att ni röstar rätt..."

Final i "Let´s dance" - Tony Irving tippar segrare "Baserat på semifinalen..."

Doldislivet över för Anton Hysén "Let's dance"-stjärnan om sitt nya kändisliv.

Parens finaldanser Anton och Molly gör upp - här är alla danserna. Kolla här!

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Senaste nytt
EXTRA
Annons:
SPORT
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
EXTRA
MODEBLOGGEN
Annons:
SPORT
EXTRA
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader