Storlek på text:
Skriv ut text
Tände på riksdagshuset. Attentatet upptäcktes av en av riksdagens ordningsvakter. En eller flera personer stoppade in tidningar i en byggnadsställning vid riksdagshuset på Riksplan – och tände på. Foto: BJÖRN LOCKSTRÖM Tände på riksdagshuset. Attentatet upptäcktes av en av riksdagens ordningsvakter. En eller flera personer stoppade in tidningar i en byggnadsställning vid riksdagshuset på Riksplan – och tände på. Foto: BJÖRN LOCKSTRÖM

Brandattentat mot riksdagen

Annons:
Läs mer om
Riksdagshuset i Stockholm har utsatts för ett brandattentat.
Händelsen rubriceras som mordbrand.
- Jag kan inte utesluta att det här har koppling till FRA-beslutet, säger Göran Forsell, riksdagens säkerhetschef.
Attentatet utfördes natten till i går. Vid 23-tiden upptäckte en av riksdagens ordningsvakter att en eller flera personer stoppade in tidningar i en byggnadsställning vid riksdagshuset på Riksplan - och tände på.
- Vår personal fanns i närheten, kände röklukten, sprang fram till brandhärden och lyckades släcka elden med pulversläckare, säger säkerhetschefen Göran Forsell.

"Just nu inga spår"

Polis och brandkår tillkallades.
- Vi rubricerar det här som mordbrand. Utredningen har precis startat och vi har just nu inga spår efter misstänkta gärningsmän, säger Git Johansson, kriminalinspektör vid Citypolisen i Stockholm.
Riksdagen har de senaste dagarna varit i skottlinjen på grund av beslutet om den så kallade FRA-lagen. Göran Forsell utesluter inte att brandattentatet kan ha ett samband med de upprörda känslorna efter FRA-beslutet.
- Jag utesluter ingenting just nu.

"Mycket otäckt"

Riksdagsman Fredrick Federley (c) fick hård kritik från väljare när han röstade ja till FRA-lagen, trots att han sagt att han var emot den. Om brandattentatet säger han:
- Mycket otäckt. FRA-beslutet har ju gjort många människor rasande, många hatar oss och det är jättejobbigt.
Jan Björkman (s), riksdagens förste vice talman, reagerar också starkt:
- Spontant känner jag glädje att ingen skadades. Sedan är det förstås oerhört tragiskt om det skulle vara så som säkerhetschefen säger, att det inte går att utesluta koppling till FRA-beslutet.
En misstänkt gärningsman fångades på bild av en av riksdagens övervakningskameror.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
SPORT
NÖJE
Annons:
FEATURE
EXTRA
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
MODE
LEDARKRÖNIKÖRER
ISHOCKEY
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
KULTUR
HÄLSA
LEVA & BO
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader