Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Bomb hittad i London

Annons:
1 700 människor kunde ha dödats.
Nu avslöjar polisen att bomben i centrala London är byggd i ett enda syfte - att ta så många människoliv som möjligt.
Den uppges bland annat innehålla mängder av spik, gas och olja.
Strax före klockan två natten till fredagen fick polisen larm om en misstänkt bil som stod övergiven i Haymarketområdet i centrala London, nära Regent Street och Picadilly Circus. Enligt Sky News ska vittnen ha sett en person krascha bilen, en mercedes, in i några soptunnor på gatan utanför en nattklubb, för att sedan springa från platsen.

Avspärrningar i centrum

I bilen fanns en bomb.
Under morgontimmarna spärrade polisen av stora delar av centrala London. Spränganordningen undersöktes av tekniker och kunde oskadliggöras utan att den detonerade.
Enligt polisen verkar sprängladdningen vara tillverkad i syfte att ta människoliv. Polisens tekniker har konstaterat att den bland annat innehåller 60 liter olja, mängder av spikar och behållare med gas.
Om bomben hade exploderat hade den bidragit till "allvarliga skador och dödsfall", uppger polisen enligt Sky News. Dag- och kvällstid är området fullt av flanerande turister och teaterbesökare, och den aktuella natten befann sig runt 1 700 personer på nattklubben intill bilen.
Polisen misstänker att sprängladdningen har placerats ut av terrorister och den speciella antiterrorpolisen undersöker fyndplatsen under fredagen.
Det är oklart vem bomben var avsedd för, men i brittiska medier spekulerar man i att målet skulle vara den kommande Pridefestivalen i området. En annan teori är att det är islamister som ligger bakom.
Fyndet kommer bara två dagar efter Gordon Browns tillträde som premiärminister - och en vecka före tvåårsdagen av det stora terrordådet i juli 2005.
Då miste 52 människor livet i en rad självmordsbombningar.
Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:
Annons:
Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
ALLT OM MODE
ALLT OM RESOR
REBECCA STELLA SIMONSSONS BLOGG
Annons:
DAGENS MAGASIN
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader