Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
SADE NEJ. Socialdemokraternas partiledning har desperat försökt få ta del av Thomas Bodströms nya bok i förväg - men Bodström har vägrat.
De som attackeras är  Håkan Juholt, S-ledare, Wanja Lundby-Wedin, avgående LO-ordförande och Morgan Johansson, ex-minister. Foto: Linus Sundahl-Djerf SADE NEJ. Socialdemokraternas partiledning har desperat försökt få ta del av Thomas Bodströms nya bok i förväg - men Bodström har vägrat. De som attackeras är Håkan Juholt, S-ledare, Wanja Lundby-Wedin, avgående LO-ordförande och Morgan Johansson, ex-minister. Foto: Linus Sundahl-Djerf

Bodström vägrade låta partiet läsa boken

Annons:
Läs mer om
Exminister Thomas Bodströms nya bok släpps i dag - och det är en stenhård uppgörelse med Socialdemokraterna och nya partiledaren Håkan Juholt.
Partiledningen har desperat försökt få ta del av boken i förväg - men Bodström har vägrat, kan Expressen avslöja.
Samtidigt anklagas Bodström för att bara var ute efter uppmärksamhet och pengar.
I dag släpps Thomas Bodströms bok "Inifrån: makten, myglet, politiken" - en bok som innehåller en rad personangrepp på ledande partiföreträdare.
Bland de som attackeras finns nye partiledaren Håkan Juholt, avgående LO-ordföranden Wanja Lundby-Wedin och exministern Morgan Johansson.
Enligt Expressens källor har den nya partiledningen den senaste tiden vid upprepade tillfällen försökt få ta del av bokmanuset. Både förlaget och Thomas Bodström ska ha blivit kontaktade av partikamrater.

"Interna påtryckningar"

- Har vi sagt att vi inte ska släppa några konkreta detaljer om boken i förväg så gäller det även den här bloggen - även om det har varit vissa interna påtryckningar, skrev Bodström i sin blogg i helgen.
Juholt anklagas i boken bland annat för att ha förrått den tidigare partiledaren Mona Sahlin.
- Det kan inte alltid vara så lätt att följa politiken när man inte är i landet, kontrade Håkan Juholt i en intervju i Expressen förra veckan.
Med anledning av Bodströms bok ställde Expressen förra veckan frågor via e-post till förtroendevalda socialdemokrater i hela landet.

1 123 politiker svarade

I går kväll hade 1 123 S-politiker svarat på enkäten - och känslorna är starka. Bodströms attacker på den nya partiledningen får tummen ned av de flesta:
- Dålig stil! Han har varit en av mina favoritpolitiker, men nu kommer en annan sida fram, konstaterar till exempel en S-politiker i Kungälv.
- Han har väl som främsta syfte att tjäna pengar, skriver en av Bodströms partikamrater i Huskvarna.
En förtroendevald socialdemokrat i Mölndal konstaterar:
- Mycket oschysst av honom att ge sig på partikamrater och medverka till att sänka förtroendet för politiker ytterligare.

Erbjuds inte nya uppdrag

Flera av Bodströms partikamrater menar att han desperat försöker hålla sig kvar i rampljuset.
I Expressens stora undersökning svarar samtidigt fyra av tio S-politiker att Thomas Bodström nu gjort sitt som politiker. Han är inte välkommen tillbaka.
Källor nära partiledaren Håkan Juholt har tidigare sagt till Expressen att Bodström inte kommer att erbjudas något nytt uppdrag när han inom kort återvänder till Sverige.
Thomas Bodström vill inte svara på några frågor utan hänvisar till bokförlaget Norstedts. De i sin tur hänvisar till en presskonferens i Stockholm i morgon.
Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:
Annons:
Annons:
Senaste nytt
EXTRA
Annons:
SPORT
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
EXTRA
SPORT
REBECCA STELLA SIMONSSONS BLOGG
Annons:
DAGENS MAGASIN
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader