Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Bodström: Jag dödade en ko

Annons:
Läs mer om
Thomas Bodström dödade en ko - med en sten.
Och han drack starköl innan den ökända presskonferensen i samband med Göteborgskravallerna.
Det är några av historierna som den förre justitieministern avslöjar i sin bok "Inifrån. Makten, myglet, politiken".
I Thomas Bodströms nya bok "Inifrån. Makten, myglet, politiken" som släpps i dag finns ett kapitel som den förre justitieministern kallar för "Okända misstag av mig som jag nu kan avslöja".

Dödade en ko

Där berättar han hur han sommaren 1971 var på semester i Alperna med sin mamma och sina syskon. De stod och trängdes med andra turister i en linbana högt ovanför marken när den unge Bodström lyckades öppna ett fönster för att få in lite frisk luft. På golvet i kabinen fanns en låda med stenar - som gav Thomas Bodström en mindre genomtänkt idé.
"Jag tog upp en av stenarna och vägde den i handen. Den kanske vägde något kilo. Försiktigt tog jag upp stenen, tittade snett uppåt på de olika vuxna, som inte ägnade mig en tanke utan var förtrollad av utsikten. Så lät jag stenen falla ut genom fönstret och förflyttade snabbt blicken till bakrutan i kabinen", skriver Bodström.
Problemet var att hans upptåg fick med all största sannolikhet en dödlig utgång. Stenen träffade en ko som betade nere i dalen.
"Jag såg hur stenen singlade genom luften. Flera sekunder tog det innan den till slut landade. På en ko", skriver han.
Kon föll ner till marken och blev liggande. Bodström var säker: han hade dödat kossan.
"Då kom jag på att någon berättat för mig att om man släpper ett mynt från Eiffeltornet så är det som en pistolkula om den träffar en människa i huvudet. Då var det inte så konstigt att min sten med all sannolikhet hade dödat en ko. Inte visste jag då att detta skulle bli mitt livs enda jakttroffé - om än oavsiktligt", skriver Bodström i boken.

Sugit på samma tablett

Han berättar också om hur Göran Persson sugit på en halstablett under en partiledardebatt precis när han blev tvungen att ta en replik. Han låtsades därför dricka lite vatten, men lät i själva verket halstabletten glida ner i vattenglaset.
När Alf Svensson senare gick upp i talarstolen tömde han glaset - med Perssons halstablett i.
"Tanken att Göran Persson och Alf Svensson har haft samma halstablett i munnen är i alla fall rolig", skriver Bodström.

Förvirrad och oförberedd

Thomas Bodström avslöjar även i sin bok hur det gick till när han höll den ökända presskonferensen under Göteborgskravallerna, där han gjorde ett förvirrat och oförberett intryck.
"Att gå ned till en presskonferens utan tillräcklig information under Göteborgskravallerna var ett misstag, där det inte blev bättre av att jag hade hunnit dricka ett par starköl", skriver Thomas Bodström.
En annan berättelse i boken handlar om hur han läst fel i ett engelskt manus under ett tal och pratat om att hota (threat) i stället för att behandla (treat) brottsoffer. Thomas Bodström erkänner också i boken att han fått anmärkningar på att gylfen varit öppen när han hållit tal och att han varit blodig i tv-intervjuer eftersom han haft så bråttom att raka sig.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
MÄSTARNAS MÄSTARE

"Gick längre än vad jag trodde"

Anna Le Moine förlorade i nattduellen i kvällens semifinal Åkte ut ur tävlingen.

Jönsson fick stryk av Wiberg "Så nära men ändå så långt bort."

Wislander var nervös inför elhinderbanan "Känner mig gråtfärdig."

Vem tror du vinner årets "Mästarnas mästare"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem tror du vinner årets "Mästarnas mästare"?

Annons:

Englands mardrömsvecka fortsätter Storstjärnorna Terry och Cahill bröt mötet med Belgien. Hodgson bekymrad: "Är det en fraktur förlorar vi ytterligare nyckelspelare..."

United-stjärnan sänkte Belgien med drömchipp Bilder från Viasat Fotboll.

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Så var Englands landskamp mot Belgien FotbollExpressen.se rapporterade.

EM-ranking: "De har hittat storformen"

FotbollsExpressen.se EM-ranking Så ligger Sverige till - och de toppar!

Danmarks revansch Vann och höll nollan när målvaktsersättaren övertygade.

TV: "Det var många som ville ha tröjan"

"Chippen" om förbundets tröjmiss "Den kan vara mer värd än originalet."

Så var träningen och presskonferensen FotbollsExpressen.se rapporterade.

DANIEL KRISTOFFERSSON: Både Granqvist och en frisk Lustig i startelvan, tack.

AVSLÖJAR: Här är priset på Granqvist

Försvararens dubbeldröm Stannar troligen i Italien, men Milans miljoner lockar.

Bajrami: "Tycker inte att jag har gjort bort mig."

"Det låter konstigt" Om skandalen i Serbien.

Sebastian Larsson: "Vi måste upp flera snäpp."

Här får stjärnan vård - i Expressens buss

Svenska mästaren kollapsade Woldu hämtad av ambulans: "Han fick kramp".

Oväder - då ställde 5 000 löpare in Tidernas kallaste Stockholm marathon.

TV: Mössa och sopsäck poppis på maran

Regn och rusk mötte tappra löpare "Känns bra...men det är första varvet"

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
SPORT
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
EXTRA
SPORT
Annons:
NÖJE
MODEBLOGGEN
DAGENS MAGASIN
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader